Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Самарқанд филиалида даволанаётган беморлар ва тиббиёт ходимларидан COVID- 19 инфекцияси аниқланганлиги сабабли марказнинг фаолияти 19 май кунидан бошлаб вақтинча тўхтатилди. Бу ҳақда вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси матбуот хизмати хабар қилди.
Мазкур марказда даволанаётган 67 нафар бемор Республика ихтисослаштирилган травматология ва ортопедия илмий амалий тиббий маркази Самарқанд филиалига ўтказилди.
Шунингдек, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Самарқанд филиали фаолияти қайта йўлга қўйгунига қадар вилоят аҳолисига қуйидаги шифохоналарда вақтинча шошилинч тиббий ёрдам кўрсатилади:
• Травматологик ва нейрохирургик (реанимацияси билан) тиббий хизматлар — Республика ихтисослаштирилган травматология ва ортопедия илмий амалий тиббий маркази Самарқанд филиалида;
• Хирургия, урология, гинекология, ЛОР, педиатрия, терапия ва реанимация хизмати — СамМИ 2-клиникасида;
• Комбустиология (куйиш) тиббий хизмати — Самарқанд шаҳар тиббиёт бирлашмасида;
• Токсикология ва ЭКД хизмати — Вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказида.
Бундан ташқари, вилоят кардиология диспансери, вилоят ногиронларни реаблитация қилиш ва протезлаш маркази ҳамда вилоят кўз касалликлари шифохонасида шаҳар аҳолиси орасида коронавирус инфекциясини юқтирган беморлар билан бирламчи контактда бўлган фуқаролар карантин назоратига олиниши маълум қилинди.

Самаркандский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи с 19 мая закрыт на карантин из-за обнаружения коронавируса у пациентов и медицинского персонала центра, сообщила пресс-служба областного управления здравоохранения,
67 пациентов, проходивших лечение в центре, были переведены в Самаркандский филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра травматологии и ортопедии.
До возобновления работы центра неотложная помощь населению региона будет оказываться:
• травматологические и нейрохирургические (с реанимацией) медуслуги — в Центре травматологии и ортопедии в Самарканде;
• хирургия, урология, гинекология, ЛОР, педиатрия, услуги терапии и реанимации — во 2-й клинике СамМИ;
• медицинская служба комбустиологии (ожоги) — в Самаркандском городском медицинском объединении;
• токсикология и служба ЭКД — в областном многопрофильном медицинском центре.
Граждан, которые имели первичный контакт с пациентами с коронавирусом среди городского населения, поместят на карантин в областной кардиологической диспансер, областной центр реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и областную глазную больницу.