Тожикистон расмий ҳужжатларда ўзининг фуқароларига фамилия ва отасининг исмида рус тилидаги қўшимчалардан фойдаланишни чекламоқчи. Тегишли ўзгартишлар мамлакат парламентининг қуйи палатаси (Маджлиси намояндагон) томонидан маъқулланган «Фуқаролик ҳолати далолатномаларини давлат рўйхатига олиш тўғрисида» ги қонунда белгилаб ўтилган.
Мазкур қонун лойиҳасини тақдим этган Тожикистон Адлия вазири Музаффар Ашуриеннинг таъкидлашича, ўзгартиришлар янги туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаларда рус тилига хос бўлган «вич», «ов», «ев», «ева», «овна» қўшимчалар ўрнига тожикча муқобилларидан фойдаланилади, масалан «зод», «зода», «он», «ён», «духт», «пур» ва «фар». Ушбу чеклов республикада яшайдиган миллий озчилик вакиллари ва туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномани олиб бўлганларга таъсир қилмайди.
Парламент матбуот хизматининг маълум қилишича, 2007 йилдан бошлаб Тожикистон фуқаролари фамилиялари ва отасининг исмида рус тилига хос бўлган «вич», «ов», «ев», «ева», «овна» қўшимчаларсиз ишлатишни бошлаган эди. Кейинчалик республика расмийлари бундай чора-тадбирлар мамлакат аҳолиси орасида миллий ва ватанпарварлик туйғуларининг ўсишига ёрдам беришини таъкидлаган эдилар.
Маълумот учун, 2007 йилда Тожикистон президенти Имомали Раҳмоннинг ўзи шахсан Раҳмонов фамилиясини қонунга мувофиқ тўғри таҳрир билан алмаштирган. Ташқи ишлар вазирлиги бу ҳақида бошқа барча давлатларни хабардор қилган. Шу билан бирга, Раҳмон барча ватандошларни маданий илдизларга қайтишга ва миллий номлардан фойдаланишга чақирган.
РБК хабарига кўра, кейинчалик президентдан ўрнак олиб бошқа сиёсатчилар, парламент ва ҳукумат аъзолари фамилияларини ўзгартиришган. Шундай қилиб, мамлакат Соғлиқни сақлаш вазирлиги раҳбари Салимов Нусратулло Файзуллоевич ўз исмини Нусратулло Файзулло деб ўзгартирди ва Тожикистон қишлоқ хўжалиги вазири Қосим Қосимов фамилиясини Роҳбар билан алмаштирди. Тожикистон Тил ва адабиёти институти директори Соҳидод Рохкашев фамилиясини Раҳматулзодага ўзгартирди.
ТажикТА нашри 2014 йил феврал ойида хабар беришича, 2009 йилдан бери Тожикистонда руслаштирилган исмларнинг оммалашиши бўйича янги ўсиш кузатилган. Мамлакат аҳолиси Россияга оммавий миграция пайтида ҳужжатларни расмийлаштириш жараёнини соддалаштириш мақсадида ўз исмларини ўзгартиришни бошлаган.

Власти Таджикистана намерены ограничить использование русифицированных имен граждан в документах. Соответствующие поправки правительства в закон «О государственной регистрации актов гражданского состояния» одобрила нижняя палата парламента страны (Маджлиси намояндагон)
Министр юстиции Таджикистана Музаффар Ашуриен, представивший законопроект, отметил, что изменения не коснутся тех, кто уже получил свидетельства о рождении с окончаниями «вич», «ов», «ев», «ева», «овна» в фамилиях и отчествах. С этими же именами они могут получать и паспорта.
После вступления закона в силу свидетельства о рождении будут выдавать с использованием традиционных таджикских окончаний, таких как «зод», «зода», «он», «ён», «духт», «пур» и «фар». Исключение делается для представителей национальных меньшинств, проживающих на территории республики.
Пресс-служба парламента напоминает, что с 2007 года в Таджикистане начали использовать фамилии и отчества без русских окончаний. Тогда власти республики отмечали, что подобная мера способствует росту национальных и патриотических чувств среди населения страны.
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон в 2007 году сам лично сменил прежнюю фамилию Рахмонов на правильный в соответствии с законодательством вариант. Об этом МИД страны проинформировал все другие страны. Тогда же Рахмон призвал всех сограждан вернуться к культурным корням и использовать национальные названия.
Как отмечает РБК, позднее примеру Рахмона начали следовать и другие политики — депутаты парламента и члены правительства. Так, глава Минздрава страны Салимов Нусратулло Файзуллоевич поменял имя на Нусратулло Файзулло, а министр сельского хозяйства Таджикистана Косим Косимов заменил свою фамилию на Рохбар. Сахидод Рохкашев, директор Института языка и литературы Таджикистана, поменял фамилию на Рахматуллозода.
Издание «ТаджикТА» в феврале 2014 года сообщало, что с 2009 года в Таджикистане был зафиксирован новый всплеск популярности русифицированных имен. Свои имена жители страны меняли из-за массовой миграции в Россию, чтобы упростить процесс оформления документов.