Сайёҳлик компаниялари, жамоат ташкилотлари ва йирик саноат корхоналарига мамлакатда коронавирус тарқалиши билан боғлиқ вазият барқарор ҳолатга келгунга қадар ички туризмни ривожлантиришга доир тадбирларни тўхтатиш тавсия қилинди. Ушбу қарор 17 март куни Вазирлар Маҳкамасининг махсус комиссияси томонидан қабул қилинди, дея хабар берди Давлат туризм қўмитаси матбуот хизмати.
Республика ҳудудида ўтказилиши режалаштирилган барча турдаги оммавий байрам тадбирлари, халқаро тадбирлар ва спорт мусобақалари, театр, кино ва концерт дастурлари вақтинча тўхтатилади.
Махсус комиссия қарорига асосан, Транспорт вазирлиги карантин муддати даврига тўғри келувчи туризм мақсадида харид қилинган ҳаво ва темир йўл чипталарини, шу жумладан ички қатновлар учун чипталарни харидорлар томонидан қайтарилган тақдирда, жаримасиз қабул қилиш, чипта нархини харидорга тўлиқ қайтариш ёки бошқа муддатга кўчириш чораларини кўради.
Айни дамда мамлакатда бўлиб турган хорижий фуқароларни, шу жумладан туристларни ўз мамлакатларига қайтиши масалаларида уларга ахборот кўмагини берувчи махсус штаб ташкил этилди.

Туристическим компаниям, общественным организациям и крупным промышленным предприятиям рекомендовано приостановить мероприятия по развитию внутреннего туризма до стабилизации ситуации с распространением коронавируса в Узбекистане. Такое решение принято 17 марта специальной комиссией Кабинета Министров, сообщила пресс-служба Госкомтуризма.
Все виды общественных мероприятий, которые планировалось провести на территории страны, международные мероприятия и спортивные соревнования, театральные, концертные и кинопрограммы будут приостановлены.
Согласно решению спецкомиссии, в случае возвращения авиа- и железнодорожных билетов, купленных для туристических целей, в том числе по внутренним направлениям, приходящихся на период карантина, покупателю будут полностью возвращены средства без штрафа или отсрочки.
В настоящее время совместно с рядом ответственных министерств и ведомств организован специальный штаб для информационной поддержки иностранных граждан, в том числе туристов, по вопросам, связанным с возвращением их в свою страну.