Халқаро олимпия қўмитаси (ХОҚ) уч ой ичида 2020 йилги Олимпиада ўйинлари бўйича якуний қарорни қабул қилади, мусобақалар коронавирус сабабли бекор қилиниш хавфи остида, дея хабар қилди Россиянинг «Коммерсант» нашри.
Токиодаги ўйинлар Ташкилий қўмитаси май ойига қадар мусобақаларни ўтказиш вақтида COVID-19 бўйича хавфсизликни таъминлаши шарт. Агар кафолатлар олинмаса, Олимпиадани бекор қилишга тўғри келади.
«[Ҳозирданоқ] хавфсизликка эътибор қаратиш керак, Олимпия шаҳарчасида ва меҳмонхоналарда овқатланишни кузатиб бориш керак», — деди ХОҚ аъзоси Ричард Паунд Associated Press агентлигига берган интервьюсида.
Расмий ўйинларнинг бошқа мамлакатга кўчирилишини ҳам эҳтимолдан йироқ, деб ҳисоблайди, чунки дунёда мусобақалар учун қисқа муддатда тайёргарлик кўра оладиган жойлар жуда кам.
Ричард Паунд коронавирусни Ташкилий қўмита «дуч келишига тўғри келадиган» «янги уруш» деб атади. У спортчиларни машғулотларни давом эттиришга ундади. Унинг сўзларига кўра, ишончсизлик жиддий муаммодир ва ХОҚ ҳар қандай қадамида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ҳамда БМТ билан маслаҳатлашиши керак.

Международный олимпийский комитет (МОК) примет окончательное решение о проведении Олимпиады-2020 через три месяца, турнир под угрозой отмены из-за коронавируса, сообщила российская газета «Коммерсант».
Оргкомитет игр в Токио должен до мая гарантировать безопасность от COVID-19 во время проведения соревнований. Если гарантии не будут получены, то Олимпиаду придется отменить.
«[Уже сейчас] нужно начать уделять внимание безопасности, следить за едой в Олимпийской деревне, отелях», — заявил член МОК Ричард Паунд в интервью Associated Press.
Чиновник считает маловероятным перенос игр в другую страну, поскольку в мире мало мест, где можно за короткое время подготовить оборудование для соревнований.
Ричард Паунд назвал коронавирус «новой войной», с которой «придется столкнуться» оргкомитету. Он призвал спортсменов продолжать тренировки. По его словам, неуверенность — это серьезная проблема, а любой шаг МОК должен быть проконсультирован Всемирной организацией здравоохранения, а также ООН.