16 январь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкентга расмий ташриф билан келган Россия ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Сергей Лавров билан учрашди, дея хабар берди ТИВ матбуот хизмати.
Томонлар сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, сайёҳлик, илмий-маърифий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда Ўзбекистон-Россия муносабатларини ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилди, шунингдек, халқаро ва минтақавий муаммолар бўйича фикр алмашди.
«Вазирлар сўнгги икки йил давомида Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги муносабатлар барқарор ривожланиб, кенг қамровли тус олганини мамнуният билан қайд этдилар», дейилади хабарда. Биргина ўтган йилнинг ўзида фақат иқтисодий соҳада вазирликлар ва идоралар, вилоятлар делегациялари, компания раҳбарлари ва ишбилармон доиралар томонидан 130 дан ортиқ ташрифлар амалга оширилди.
Томонлар Ўзбекистон президентининг Россияга бўлажак давлат ташрифига тайёргарлик масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Жорий йилда ҳукумат раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиялар, иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиялар йиғилишлари, таълим ва ОАВ соҳаларидаги минтақалараро ҳамкорлик форумлари ҳамда бошқа икки томонлама тадбирлар муддатлари ва кун тартиблари бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
БМТ, МДҲ, ШҲТ ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.
Музокаралар якунида вазирлар Ўзбекистон ва Россия ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2020−2021 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастурини имзоладилар.

Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов 16 января встретился с прибывшим в Ташкент с официальным визитом исполняющим обязанности министра иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщила пресс-служба МИДа.
Стороны обсудили узбекско-российские отношения с акцентом на перспективы их развития в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других областях, а также обменялись мнениями по некоторым международным и региональным проблемам.
«Министры с удовлетворением констатировали, что за последние два года отношения между Узбекистаном и Россией обрели устойчиво растущий и всеобъемлющий характер», — говорится в сообщении. В завершившемся году только в сфере экономики состоялось свыше 130 визитов делегаций министерств и ведомств, регионов, руководителей компаний, деловых кругов.
Отдельное внимание стороны уделили подготовке к предстоящему государственному визиту президента Узбекистана в Россию.
Рассмотрены предложения по срокам и повестке дня заседаний в текущем году совместной комиссии на уровне глав правительств, межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, форумов межрегионального сотрудничества в сферах образования и медиа, других двусторонних мероприятий.
Состоялся обмен мнениями по взаимодействию в рамках ООН, СНГ, ШОС и других многосторонних структур.
По итогам переговоров министры подписали программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и России на 2020−2021 годы.