7 январь куни Ички ишлар вазирлиги ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида ўтказилган тадбирлар натижасида мамлакатда фаолияти таъқиқланган «Жиҳодчилар» диний-экстремистик оқимининг (ДЭО) бир гуруҳ аъзоларининг жиноий фаолиятига чек қўйилди, дея хабар қилди ИИВ матбуот хизмати.
«Ушбу шахслар Ўзбекистон ҳудудида Сурияда паноҳ топган террористик уюшма аъзоларининг топшириқларини бажариб келишган ва аҳоли орасида қонунга хилоф равишда тарғибот олиб бориб, „Жиҳодчилар“ ДЭО ғояларини тарқатганлар ҳамда шу йўл билан сафларини кенгайтиришга қаратилган ноқонуний хатти-ҳаракатларни содир этганлар. Шунингдек, улар юртимиздаги ёшлар орасида ўзларининг ақидапарастлик ғояларини сингдириб, Сурия ҳудудидаги халқаро террорчилик ташкилотларининг сафига қўшилиб, жиноят содир этишга даъват қилганлар», — дейилади хабарда.
Ушланган шахсларда экстремистик мазмундаги материаллар мавжудлиги аниқланган ва процессуал тартибда олиб қўйилган. Ҳозирда ушбу шахсларга нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилди ва тергов-тезкор ҳаракатлари олиб борилмоқда. Хабарда қўлга олинганларнинг сони кўрсатилмаган ва бошқа тафсилотлар келтирилмаган.
Ўзбекистон Олий судининг 2016 йил 26 сентябрдаги қарори билан «Жиҳодчилар» диний-экстремистик оқими ташкилоти фаолияти Ўзбекистон ҳудудида таъқиқланган ташкилотлар рўйхатига киритилган.
«Бу каби қонун бузилишларига йўл қўймаслик мақсадида бузғунчи ғоялар таъсирига тушиб, ижтимоий тармоқларнинг шубҳали сайтларидаги даъватларга алданиб қолмасликларини, жамоат тартибига таҳдид солувчи материаллардан фойдаланмасликлари, сақламасликлари ва тарқатмасликларини сўраймиз», — дея фуқаролар, айниқса ёшларни огоҳлантирди Терроризм ва экстремизмга қарши кураш бош бошқармаси.

7 января в результате совместных оперативных мероприятий сотрудников МВД и СГБ Узбекистана, проведенных в Ташкенте, была прекращена деятельность группы членов запрещенного в стране религиозно-экстремистского течения (РЭТ) «Джихадисты», сообщила пресс-служба МВД.
«Данные лица на территории Узбекистана выполняли поручения членов террористической организации, нашедших убежище в Сирии, вели среди населения противозаконную агитацию, распространяли идеи РЭТ „Джихадисты“, а также вели незаконные действия по пополнению своих рядов. Помимо этого, призывали молодежь стать приверженцами своей догматической идеологии, агитируя совершать преступления, присоединившись в ряды международных террористических организаций на территории Сирии», — говорится в сообщении.
У задержанных изъяты материалы экстремистского содержания. В их отношении возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведутся следственно-оперативные действия, отмечает МВД. В сообщении не уточняется число задержанных и не приводятся другие детали.
Течение «Джихадисты» включено в список запрещенных на территории Узбекистана организаций постановлением Верховного суда Узбекистана от 26 сентября 2016 года.
«В целях недопущения нарушения закона просим не попадать под влияние пагубных идеологий, не обманываться агитацией сомнительных сайтов в социальных сетях, не пользоваться материалами, вызывающими угрозу общественному порядку, не хранить и не распространять их», — обратилось к гражданам, особенно молодежи, Главное управление по борьбе с терроризмом и экстремизмом МВД.