Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги мактабда ёшлар билан учрашувда сўзга чиқар экан, мамлакатда ажримлар даражаси юқори эканига изоҳ берди. Давлат раҳбари ёш оилалар ўртасида ажримлар унга тинчлик бермаслигини таъкидлаб ўтди.
2019 йилнинг 11 ойи давомида мамлакатда 277 минг 420 та никоҳ қайд этилган. Бироқ 28 минг 755 та оила, асосан ёшлар ўртасида ажримлар юз берган. Президент бу ҳолатни «жуда ачинарли» деб атади.
Уч йил ичида институционал муаммоларни ҳал этишга қаратилган кўплаб ҳужжатлар қабул қилинди, бироқ ажримлар даражаси ўсишда давом этмоқда, деди у.
«Хўш, биз бу ҳолатга қарши қандай аниқ чоралар кўраяпмиз? Хотин-қизлар қўмитаси, „Оила“ илмий маркази, „Маҳалла“ кенгаши, „Нуроний“ ташкилоти ва Ёшлар иттифоқи оилавий ажримларни камайтириш учун қандай самарали чоралар қўллаяпти?» — деб сўради Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбарининг сўзларига кўра, Хотин-қизлар қўмитаси, Вазирлар Маҳкамаси қошидаги «Оила» маркази, Ўзбекистон фахрийларининг «Нуроний» жамғармаси ва бошқа масъул ташкилотлар ажрашаётган никоҳлар сонини камайтириш бўйича ҳеч қандай чоралар кўрмаяпти.
«Бу йўналишда илмий асосланган тавсиялар ва ечимлар йўқ… Ҳеч ким ташаббус билан чиқмайди… Ҳокимлар пахта ва буғдой йиғим-терими ҳақида қўшиб ёзиб ҳисобот беришади, бу борадаги ишлар тўғрисида ҳам ҳисобот беришсин», — деди президент.
Шавкат Мирзиёев «Йилнинг намунали ёш оиласи» республика танловини 2020 йилдан бошлаб ўтказишни таклиф қилди. Шунингдек, ёш оилалар ўртасида ажримларнинг олдини олиш мақсадида Хотин-қизлар қўмитаси, «Оила» маркази, Республика Маҳаллалар кенгаши, «Нуроний» фахрийларидан иборат «Фахрийлар ибрати» маслаҳат кенгаши фаолиятини самарали йўлга қўйишни таклиф этди. «Бу кенгаш маҳаллалардаги яраштириш комиссиялари ҳал қила олмаётган муаммони судга чиқаришдан олдин, янги таъсирчан бўғин бўлиб хизмат қилади», — деди давлат раҳбари.
Президент Хотин-қизлар қўмитаси, «Оила» маркази, «Нуроний» ва «Маҳалла» жамғармалари раҳбарларини таклифлар йўқлиги, яраштириш комиссияларининг самарасиз фаолияти учун танқид қилди ва «агар улар аравани тортолмаса, лавозимларидан бўшатилиши мумкин"лигини маълум қилди.
Президент адолатли муҳит ва содиқ раҳбарлар кераклигини, улар ажралиш тўғрисидаги иш судга тақдим этилаётганини шунчаки кузатиб турмаслигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, илгари ёш оилаларни уй-жой ва иш билан таъминлаш имкони бўлмаган, аммо ҳозир вазият ўзгармоқда.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2017 йилда никоҳлар ва ажримлар сони мос равишда 306,2 минг ва 31,9 мингни, 2018 йилда эса 311,3 минг ва 32,3 мингтани ташкил этган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на встрече с молодежью в школе имени Мухаммада аль-Хорезми 27 декабря, прокомментировал высокий уровень разводов в стране. Глава государства заявил, что его «особенно сильно мучают» разводы среди молодых семей.
За 11 месяцев 2019 года было зарегистрировано 277,4 тысячи браков, число разводов составило свыше 28,7 тысячи. Президент назвал эту ситуацию «неприятной».
За три года было принято много документов, направленных на решение институциональных проблем, однако уровень разводов продолжает расти, отметил он.
«Число разводов растет прогрессивно. Все молчат… Комитет женщин, Центр „Оила“, „Махалла“ думают, что делают свою работу на пять… На выборах этот вопрос тоже не обсуждали. Это никому не нужно?» — спросил Шавкат Мирзиёев.
Как отметил глава государства, Комитет женщин, Центра «Оила» при Кабинете Министров, Фонд по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан и другие ответственные организации не принимают никаких мер для снижения количества расторгнутых браков.
«Нет научно-обоснованных рекомендаций и решений в этом направлении… Никто не выходит с инициативами… Хокимы сообщают о сборе хлопка и пшеницы с приписками, пусть сообщат о работе в этом направлении», — сказал президент.
Шавкат Мирзиёев предложил с 2020 года проводить республиканский конкурс «Образцовая молодая семья года». Кроме того, из числа ветеранов вышеназванных организаций планируется создать консультативный совет, который должен стать «эффективным звеном» после примирительных комиссий перед передачей дела о разводе в суд.
Глава государства подверг критике руководителей Комитета женщин, Центра «Оила» фондов «Нуроний» и «Махалла» за отсутствие предложений, неэффективную работу примирительных комиссий и заявил, что они могут «освободить свои должности, если не могут тянуть телегу».
Президент подчеркнул, что «нужна справедливая среда и самоотверженные руководители», которые не будут просто наблюдать за тем, как дело о разводе передается в суд. По его словам, раньше не было возможности обеспечить молодые семьи жильем и работой, но сейчас ситуация меняется.
Согласно данным Государственного комитета по статистике, число браков и разводов в 2017 году составило 306,2 тысячи и 31,9 тысячи соответственно, в 2018 году — 311,3 тысячи и 32,3 тысячи.