24 декабрь куни Ўзбекистон Футбол Ассоцацияси (ЎФА) футболнинг бу йилги энг яхшиларини аниқлади. Терма жамоа ва Россиянинг «Ростов» клуби ҳужумчиси Элдор Шомуродов Ўзбекистоннинг 2019 йилдаги энг яхши футболчиси деб топилди, дея хабар қилди Tribuna.uz.
Футболчилар, мураббийлар ва журналистлар ўртасида ўтказилган сўровномада Элдор Шомуродов терма жамоа сардори ва ярим ҳимоячиси Одил Аҳмедов ва Жалолиддин Машариповдан ўзиб кетди. 24 ёшли ҳужумчи учун бу унинг карьерасидаги биринчи ғалабадир, бундан олдин у номзодлар учталигига кирмаган эди. «Бунёдкор» ва Ўзбекистон миллий терма жамоаси мураббийи Вадим Абрамов йилнинг энг яхши мураббийи деб топилди.
Терма жамоа сардори Одил Аҳмедовга «Фидойилик рамзи» махсус унвони берилди.
Йилнинг энг яхши ёш ўйинчиси Тошкентнинг «Бунёдкор» жамоасидан Жасур Жалолиддинов бўлди. Аввалроқ, футболчи кейинги мавсумни B Сериясида етакчилик қиладиган Италиянинг «Беневенто» клуби таркибида бошлаши ҳақида хабарлар тарқалган эди.

Ассоциация футбола Узбекистана (АФУ) 24 декабря определила лучших в футболе этого года. Нападающий национальной сборной и российского клуба «Ростов» Элдор Шомуродов признан лучшим футболистом Узбекистана 2019 года, сообщила Tribuna.uz.
В опросе среди футболистов, тренеров и журналистов Элдор Шомуродов опередил капитана и полузащитника национальной сборной Одила Ахмедова и Джалолиддина Машарипова. Для 24-летнего нападающего эта победа стала первой в карьере, ранее он не попадал в тройку номинантов. Лучшим тренером года назван наставник «Бунёдкора» и сборной Узбекистана Вадим Абрамов.
Капитан национальной сборной Одил Ахмедов удостоился специального звания «Символ самоотверженности».
Лучшим молодым игроком года признан Джасур Джалолиддинов из ташкентского «Бунёдкор». Ранее сообщалось, что игрок начнет следующий сезон в составе итальянского клуба «Беневенто», который лидирует в Серии B.
Лучшей футболисткой года стала Умида Зоирова из «Бунёдкора». Наставник «Пахтакора» Шота Арвеладзе признан лучшим тренером Coca-Cola Суперлиги.