Олий Мажлис Сенати шанба куни 21-ялпи мажлисда Ўзбекистон Сайлов комиссиясининг янги аъзоларини сайлади, дея хабар қилди «Газета.uz» мухбири.
Қуйидагилар МСКнинг янги аъзолари бўлди:
• «Ҳунарманд» уюшмасининг Сурхондарё вилоят бошқармаси бошлиғи Муҳайё Абдугаббаровна Жўраева;
• Молия вазирлиги Давлат молиявий назорат департаменти бўлим бошлиғи ўринбосари Адҳам Ибодуллаевич Ибодуллаев;
• Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг илм-фан ва инновация бўйича проректори Гулноза Сайдиғанихўжаевна Исмоилова;
• Наманган давлат университетининг ёшлар билан ишлаш бўйича проректори Алишер Аҳмаджонович Исоқбоев;
• Бухоро вилоят тиббий диагностика маркази директори Ирода Мисировна Кенжаева;
• Фарғона вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаш аппарати юридик бўлими мудири Орзигул Муйдиновна Қозихонова;
• Журналистика ва оммавий коммуникациялар университети ректори, Халқаро пресс-клуб раиси Шерзодхон Тожитдинович Қудратхўжаев;
• Адлия вазирлиги ҳузуридаги Юристлар малакасини ошириш маркази директорининг ўқув-методик ва илмий ишлар бўйича биринчи ўринбосари Худоёр Тешаевич Маматов;
• Андижон вилоят ҳокимиятининг ташкилий-назорат гуруҳи бош мутахассиси Баҳодиржон Жалолдинович Юнусов.
Сенат, шунингдек, Марказий сайлов комиссияси аъзолари А. К. Мирзаев, А. Т. Тўрахўжаев, Ё. Т. Фаттоев ва Т. Шириновнинг ваколатларини уларнинг аризаларига биноан бекор қилди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг декабрида Ўзбекистон парламенти ва маҳаллий вакиллик органларига сайловлар бўлиб ўтади.

Сенат Олий Мажлиса избрал новый состав Центральной избирательной комиссии Узбекистана на 21-м пленарном заседании в субботу, передает корреспондент «Газеты.uz».
Новыми членами ЦИКа стали:
• начальник Сурхандарьинского областного управления ассоциации «Хунарманд» Мухайё Абдугаббаровна Джураева;
• заместитель начальника отдела Департамента государственного финансового контроля Министерства финансов Адхам Ибодуллаевич Ибодуллаев;
• проректор по науке и инновациям Университета мировой экономики и дипломатии Гульноза Сайдиганиходжаевна Исмаилова;
• проректор по работе с молодежью Наманганского государственного университета Алишер Ахмаджонович Исокбоев;
• директор Бухарского областного центра медицинской диагностики Ирода Мисировна Кенжаева;
• заведующий юридического отдела аппарата Кенгаша Ферганского областного объединения профсоюзных организаций Орзигул Муйдиновна Козихонова;
• ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций, председатель Международного пресс-клуба Шерзодхон Таджитдинович Кудратходжаев;
• первый заместитель директора по учебно-методической и научной работе Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции Худоёр Тешаевич Маматов;
• главный специалист организационно-контрольной группы Андижанского областного хокимията Баходиржон Джалолдинович Юнусов.
Сенат также прекратил полномочия членов Центральной избирательной комиссии А. К. Мирзаева, А. Т. Тураходжаева, Ё. Т. Фаттаева и Т. Ширинова согласно поданным ими заявлениям.
Напомним, в декабре этого года состоятся выборы в парламент Узбекистана и местные представительные органы.