Июлда Россиянинг Самара вилоятида заҳарланган 69 нафар Ўзбекистон фуқаросидан бири О. С. ҳаётдан кўз юмди. Бу ҳақда Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди. Мамлакатнинг Қозон шаҳридаги Бош консулхонаси марҳумнинг жасадини ватанга юбориш билан боғлиқ консуллик-ҳуқуқий ва ташкилий масалаларни ҳал қилишда кўмак кўрсатмоқда.
Июль ойи ўрталарида Самара вилояти бўйича Россия тергов қўмитаси 46 эркак — Ўзбекистон фуқаролари 17 июль куни заҳарланиш аломатлари билан шифохонага ётқизилгани, ушбу ҳолат бўйича текширув ўтказилаётганини хабар қилган эди. Кейинроқ Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги «Кошелевский посад» корхонасида ишлаётган 69 нафар Ўзбекистон фуқароси «номаълум моддадан заҳарланиш» ташхиси билан касалхонага ётқизилгани, улар орасида болалар ҳам бўлиб, уч нафарининг аҳволи барқарор-оғир эканини маълум қилди.
ТИВнинг 15 августдаги маълумотларига кўра, касалхонага ётқизилган 69 нафар Ўзбекистон фуқаросидан 48 нафари В.Д.Середавин номидаги Самара вилояти клиник шифохонасида ва 1-сон Толятти шаҳар клиник шифохонасида бўлиб турибди. Уларнинг аҳволи барқарор-оғир деб баҳоланмоқда.
20 та ватандошга касалхонадан жавоб берилди ва улар иш жойларига қайтишди. Улар маҳаллий шифокорларнинг доимий кузатувида бўлиб турибди.
«Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигининг масъул ходимларидан ташкил топган ишчи гуруҳ юзага келадиган масалаларни ҳал қилиш учун россиялик ҳамкасблари билан алоқа ўрнатдилар. Бош консулхона вазиятни доимий назоратда ушлаб турибди», — дейилади ТИВ хабарида.
Вазиятни ўрганган Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Москвадаги вакиллари 19 июль куни «Кошелевский посад» директори Наил Шаркаев билан учрашди. Корхона раҳбари ўшанда ўз ходимларининг даволаниш харажатларини қоплаш, шунингдек уларнинг овқатланиш ва яшаш шароитларини яхшилашга тайёр эканини маълум қилган эди. Корхонада 70 нафар Ўзбекистон фуқароси меҳнат қилмоқда, улар боғларни парваришлаш ҳамда мева-резаворлар йиғиш ишлари билан шуғулланади.
Яқинда «Озодлик» радиоси жабрланган фуқаролар Ўзбекистон ҳукуматидан даволанишни давом эттириш учун молиявий ёрдам сўрагани ҳақида хабар қилди. Нашр маълумотларига кўра, мигрантлар зоокумарин — уруғларни зараркунандаларга қарши дорилашда қўлланилувчи пестициддан заҳарланган.

Один из 69 граждан Узбекистана, отравившихся в Самарской области России в июле, О. С. скончался, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел. Генеральное консульство республики в Казани оказывает содействие в решении организационных вопросов по вывозу тела соотечественника на родину.
В середине июля Следственный комитет России по Самарской области сообщил, что 46 мужчин — граждан Узбекистана 17 июля были доставлены в больницу с признаками отравления, по данному факту проводится проверка. Позже Министерство иностранных дел Узбекистана уточнило, что число отравившихся, работавших на предприятии «Кошелевский посад», достигло 69 человек, в их числе — ребенок, состояние троих было стабильно тяжелым.
По данным МИДа на 15 августа, из 69 госпитализированных с диагнозом «отравление неустановленным веществом», 48 человек продолжают находиться в Самарской областной клинической больнице и Тольяттинской городской клинической больнице №1, их состояние стабильно тяжелое.
Выписались и вернулись на работу 20 человек, они находятся под постоянным наблюдением местных врачей.
«Рабочая группа, созданная из числа ответственных работников Министерства здравоохранения Узбекистана, установила контакты с российскими коллегами для решения возникающих вопросов. Генконсульство в целом держит ситуацию на постоянном контроле», — заверила пресс-служба МИДа.
Ранее Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана сообщило, что ведется работа над дополнительными выездными мероприятиями для помощи соотечественникам. В частности, врачи из Узбекистана могут провести выездной консилиум для пострадавших.
Изучая обстоятельства произошедшего 19 июля, представители Агентства по внешней трудовой миграции в Москве провели встречу с директором «Кошелевского посада» Наилем Шаркаевым. Руководитель предприятия тогда заявил о готовности покрыть расходы на лечение своих работников, а также улучшить их условия питания и проживания. На предприятии работают 70 граждан Узбекистана, они заняты уходом за садом и сбором плодово-ягодной продукции.
Накануне радио «Озодлик» сообщило, что пострадавшие попросили правительство Узбекистана о финансовой помощи для продолжения лечения. По данным издания, мигранты отравились зоокумарином — пестицидом, использующимся для обработки семян от вредителей.