Ижтимоий тармоқларда Қашқадарё вилояти Касби туман ИИБ ходимлари ва фермер ўртасидаги тортишув ҳамда туман ИИБ бошлиғи томонидан фермерларнинг автобусга қамаб қўйилгани тасвирланган видеолар тарқалди. Ҳодиса тўғрисида «Озодлик» ва Daryo.uz хабар қилди.
16 июль куни тахминан 10:30 да ёзиб олинган биринчи видеода бир неча ИИБ ходимлари «Новот Ниёз» фермер хўжалиги раҳбари Акром Новотов билан суҳбатда нима учун ердан самарали фойдаланиш бўйича дала семинарига бормагани (соат 6:00 да ўтказилган) ҳақида сўрайди. Фермер эрталаб далада бошқа иш қилаётгани, шу сабабли семинарга иш бошқарувчисини жўнатганини айтади.
Ходимлар бу ишларни семинардан кейин қилса бўлмайдими, деб сўрайди. Фермер хўжалиги раҳбари эса капалак қўйиш ишини эрталабки салқинда бажариш лозимлигини айтади. ИИБ вакиллари семинарда қатнашиш — вилоят ҳокими Зафар Рўзиевнинг топшириғи экани, фермер унда қатнаша олмаса, туман ИИБ бошлиғи Чори Кўчаровдан рухсат сўраши кераклигини маълум қилади.
Daryo.uz нашрининг аниқлашича, бир йил муқаддам Акром Новотов ўзини ҳақорат қилгани учун ИИБ бошлиғи устидан президент қабулхонасига шикоят йўллаган. Шундан буён Чори Кўчаров унга нисбатан адоват сақлайди, деб ҳисоблайди фермер хўжалиги раҳбари.
Маълум бўлишича, Акром Новотов раҳбарлигидаги фермер хўжалиги 2003 йил ташкил этилган бўлиб, 2016 йил чорвачилик йўналиши ҳам қўшилиб, кўп тармоқли фермер хўжалигига айлантирилган. Фермер давлатдан 117 минг АҚШ доллари миқдорида кредит олиб, Украина давлатидан 69 бош қора мол келтириб, кўпайтирган. Айни кунда фермернинг қора моллари сони 150 бошдан ошган.
Акром Новотовнинг айтишича, ИИБ бошлиғининг унга нисбатан адовати сабаб, 7 июнда ўриб олинган 9 тонна арпа ҳам тортиб олинган.
«Ўтган йили чорва молларим учун йил оғир келди, ем-хашакдан қийналди, — дейди Акром Новотов. — Шу боисдан ҳам чорва молларим учун арпа ҳам эккандим. Аммо арпа топшириш бўйича шартнома қилинмаган. Арпа фақатгина қора молларимга озуқа сифатида экилганди. 7 июнь куни ММТП раисидан комбайн сўраб олиб, 9 тонна арпамни ўриб олдим. Ўша ерда турган ИИБ ходимлари арпани олиб бориб топширишимни айтди, мен эса арпа бўйича шартномам йўқлигини, арпани чорва молларим учун экканимни тушунтирдим. Тушунишгач, арпани олиб келиб омборимга тўкдим. Лекин ўша куни кечаси ИИБ бошлиғи ўринбосари келиб, мени ИИБ ходимларининг қонуний талабига бўйсунмасликда айблаб, шу ерда хизмат вазифасини бажараётган ходимларига бу ҳақда далолатнома тузишлари лозимлигини айтди. Мени эса Damas’да худди жиноятчилардек, ИИБга олиб кетишди. Куни билан ҳеч қандай сабабсиз олиб ўтиришди. Сўнгра кечки пайт бармоқ изларимни олиб, тушунтириш хати ёзиб беришимни айтишди. Ёзиб бердим. Қўйиб юборишди»
Фермернинг қўшимча қилишича, шу иш сабаб туман ИИБ фермерни судга ҳам берган. Аммо суд ҳужжатлар билан танишиб чиқиб, асос тополмагач, ишни 2 марта рад этган.
Иккинчи видеоёзувда муаллиф ИИБ ходимлари 50 даража иссиқда 10 нафардан ортиқ фермер ва миробни автобус ичига қамаб қўйганини айтади.
Daryo.uz нашрининг қайд этишича, ҳодиса 14 июль куни бўлиб ўтган. Қўлига кишан солиниб, автобусга қамаб қўйилган мироблардан бири Зоиржон Набиевнинг маълум қилишича, ҳудуд аслида туман ҳокими сектори ҳисобланади. Ҳоким вақтинча йўқлиги сабаб семинарни ИИБ бошлиғи Чори Кўчаров олиб борган.
Унинг сўзларига кўра, семинарда қишлоқ хўжалиги бўйича мутахассислар келиб, фермерларга ер билан ишлаш сирларини ўргатиши керак бўлган. Аммо биринчи семинарга ИИБ бошлиғи 20 нафар милиция ходими билан келган.
«ИИБ бошлиғининг 14 июлдаги биринчи семинарида эса иш фермерлар қўлига кишан тақишдан бошланди, — дейди Зоир Набиев. — Мен „Чиллабулоқ“ канали раҳбари бўлганим учун, ИИБ бошлиғи менга дубликат сув қуйгансан деган айб қўйди. Аслида чекка ҳудудда жойлашган „Манзура Ҳамроева“ фермер хўжалигига бир марта сув қуйганимизда охиригача етиб бормагач, ерни суғориш якунланиши учун такрорий сув қуйдик. Ер суғорилгач, охиригача сув етиб бормаса, фойдаси йўқ-ку. ИИБ бошлиғи эса менга сувни беҳуда сарфладинг, дубликат қуйдинг деяпти».
Зоир Набиевнинг тасдиқлашича, шу куни ИИБ бошлиғининг биринчи семинарида 2 нафар сувчи ва 9 нафар фермер хўжалиги ишчи ходимларининг қўлига кишан тақилиб, автобусга қамалган. Ва семинар тугагунча автобусда олиб ўтирилиб, сўнгра туман ИИБга олиб кетилган. ИИБ ҳовлисида кечгача сабабсиз олиб қолиниб, сўнгра тушунтириш хати олингач, қўйиб юборилган.
«Хўп, агар айбдор бўлсак, жарима белгилашсин эди. Нега энди қўлимизга кишан тақишади? Қўлга кишан тақадиган иш қилмадик ҳали. Қизиғи, 20 нафар ходим вақтининг беҳуда сарфланиши, автобус ва ҳаракатланиши кўп ёқилғи талаб қилувчи «зековоз"нинг харажати кимнинг зиммасига тушар экан энди?» — дейди у.
Фермер Акром Новотов 40−45 йилдан бери деҳқончилик билан шуғулланиб келаётганини, бу борада яхши мутахассис эканлигини айтиб, фермерларга ер билан тиллашиш ҳақида семинар ўтаётган туман ИИБ бошлиғининг қишлоқ хўжалиги бўйича билимига шубҳа қилмоқда.
«Газета.uz» Касби туман ички ишлар бўлимига сўров юборди, бироқ ҳозирча жавоб олгани йўқ. Ўзбекистон ИИВ вакили дастлаб ҳодиса юзасидан ушбу маълумотларни эълон қилган нашрга мурожаат қилиш лозимлигини маълум қилиб, сўнгра ҳодисада ИИО ходимлари қатнашган бўлса, вазият ўрганилишини қайд этди.

В социальных сетях распространились видеозаписи спора между фермером и представителями органов внутренних дел Касбинского района Кашкадарьинской области, а также фермеров, запертых начальником районного ОВД в автобусе. Об инциденте сообщили «Озодлик» и Daryo.uz.
На первом видео, записанном 16 июля примерно в 10:30, несколько сотрудников ОВД в беседе с руководителем фермерского хозяйства «Новот Ниёз» Акромом Новотовым спрашивают, почему тот пропустил семинар по эффективному использованию земли (проводится в 6:00). Фермер заявил, что каждое утро работает в своем хозяйстве, поэтому направил на семинар делопроизводителя.
В ответ сотрудники спрашивают, не может ли он заниматься своими делами после посещения семинара. Глава фермерского хозяйства объясняет, что работы нужно выполнять с раннего утра, когда еще прохладно. Представители ОВД отмечают, что участие в семинаре — это поручение хокима Кашкадарьинской области Зафара Рузиева, и если фермер не может участвовать в нем, то должен отпроситься у начальника районного ОВД Чори Кучарова.
Как выяснило издание Daryo.uz, год назад Акром Новотов пожаловался на главу ОВД района в приемную президента за оскорбление. С тех пор Чори Кучаров держит на него злобу, считает руководитель фермерского хозяйства.
Акром Новотов работает в фермерском хозяйстве с 2003 года, с 2016 года также занимается животноводством. На государственный кредит в 117 тысяч долларов он купил 69 голов крупного рогатого скота из Украины и увеличил их число до 150.
По его словам, у него 7 июня также отобрали 9 тонн ячменя, предназначенного для скота. Из-за проблем с кормом в прошлом году фермер решил выращивать ячмень. Сотрудники ОВД заявили ему, чтобы он сдал урожай, но корм предназначался для скота, поэтому договор о продаже с государством не составлялся. В тот же день на Акрома Новотова оформили протокол о неповиновении законным требованиям работника ОВД и забрали его в участок, где продержали некоторое время, взяли отпечатки пальцев и объяснительную.
ОВД района подал на фермера в суд, но заявления дважды отклонялись по причине отсутствия оснований.
На второй видеозаписи автор говорит, что сотрудники районного ОВД в 50-градусную жару заперли в автобусе более 10 фермеров и мирабов (водораспределители).
Как отмечает Daryo.uz, инцидент произошел 14 июля. Один из мирабов Зоиржон Набиев, которого также в наручниках завели в автобус, рассказал, что за сектор ответственен хоким района, но из-за его временного отсутствия обязанности могли быть возложены на начальника ОВД, поэтому семинар провел Чори Кучаров.
По его словам, на семинарах хокима специалисты обучали фермеров секретам эффективного использования земли. Но на первый семинар начальника ОВД пришли 20 сотрудников милиции.
На участников начали надевать наручники. Зоиржона Набиева, руководителя канала Чиллабулок, обвинили в двойном поливе. Он объяснил, что до фермерского хозяйства «Манзура Хамроева», которое находится в отдаленной местности, вода не дошла, поэтому пришлось еще раз орошать землю.
Зоиржон Набиев утверждает, что в тот день в автобусе были заперты 2 мираба и 9 фермеров.
«Если мы провинились в чем-то, пусть оштрафуют нас. Зачем надевать наручники? Мы же не совершили ничего, за что на нас могут надеть наручники», — сказал он.
Между тем, фермер Акром Новотов, работающий в фермерском хозяйстве на протяжении 40−45 лет, выразил сомнение, что начальник ОВД достаточно компетентен давать советы фермерам в сфере сельского хозяйства.
«Газета.uz» направила запрос в отдел внутренних дел Касбинского района, но пока не получила ответ. В МВД Узбекистана сначала заявили, что за комментариями по поводу инцидента нужно обращаться в издания, которые опубликовали об этом информацию, но потом отметили, что изучат ситуацию, если в инцидентах участвовали сотрудники ОВД.