Ўзбек спортининг афсоналаридан бири, хизмат кўрсатган спорт устаси, баскетболчи Равиля Наджиповна Салимова 77 ёшида оламдан ўтди. Бу ҳақда МОҚ матбуот хизмати хабар берди.
Равиля Салимова 1941 йил 8 август куни Сурхондарё вилоятининг Шўрчи туманида таваллуд топган. Баскетбол бўйича Собиқ Иттифоқ терма жамоаси таркибида 2 карра карра жаҳон чемпиони, 4 карра Европа чемпионлигини қўлга киритган. Шунингдек, икки марта Бутунжаҳон универсиада ўйинларида олтин медалларга сазовор бўлган.
Клубдаги фаолияти давомида нафақат Собиқ Иттифоқ, балки қатор хорижий жамоалардан таклиф бўлса-да, фақат Тошкентнинг «Меҳнат» ва СКИФ жамоалари шарафини ҳимоя қилди. Профессионал спортдаги фаолиятини якунлагач Ўзбекистондаги кўплаб болалар ва ўсмирлар спорт мактабларида ўз маҳоратини ёшларга ўргатиб келди.

В Ташкенте в среду в возрасте 77 лет скончалась баскетболистка Равиля Салимова, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета Узбекистана.
Равиля Салимова родилась 8 августа 1941 года в Шурчинском районе Сурхандарьинской области. В составе сборной команды СССР дважды становилась чемпионом мира, четыре раза — чемпионкой Европы, также была удостоена золотой медали всемирной Универсиады. Кроме того, она дважды становилась лучшим бомбардиром команды во время чемпионатов и является первой двухметровой центровой в истории баскетбольной сборной СССР.
На клубном уровне играла за ташкентские команды «СКИФ» и «Мехнат». После завершения карьеры в профессиональном спорте Равиля Салимова преподавала в детских и юношеских спортивных школах республики.