2019−2020 ўқув йилидан ягона мактаб формаси жорий этилади, дея эслатди Халқ таълими вазирлиги. Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси 2018 йил 15 август куни бу ҳақдаги қарорни тасдиқлаган эди.
Якунига етган ўқув йилида мактаб ўқувчилари учун қарор билан тасдиқланган формани кийиш ихтиёрий эди. Янги ўқув йилидан эса ягона формани кийиш мажбурий бўлади.
«Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси мактаб формасини ишлаб чиқарувчи ташкилотлар рўйхатини ҳудудлар бўйича шакллантиради. Республиканинг ҳар бир туман (шаҳар) марказининг аҳолига қулай жойларида мактаб формасини ишлаб чиқарувчи ташкилотларнинг савдо шохобчалари ташкил этилиб, уларнинг жойлашиш манзиллари оммавий ахборот воситалари орқали эълон қилинади.
Мактаб формасининг нархини ишлаб чиқарувчи ташкилотларнинг ўзи эркин бозор муносабатларидан келиб чиққан ҳолатда белгилайди, дея қайд этди Халқ таълими вазирлиги.
Ишлаб чиқарувчилар ота-оналардан ҳали тикилмаган мактаб формаси учун бўнак (аванс) маблағларини йиғиш мумкин эмас.
Мактаб директорлари ёки синф раҳбарлари томонидан ягона мактаб формасини сотиб олиш жараёнига аралашуви қатъиян тақиқланган. Ота-оналар янги формани ташкил этиладиган савдо шаҳобчаларидан сотиб олишлари лозим.

С 2019—2020 учебного года вводится единая школьная форма, напомнили в пресс-службе Министерства народного образования. Постановление об этом утвердил Кабинет министров Узбекистана 15 августа 2018 года.
В завершившемся учебном году школьники могли носить утвержденную постановлением форму добровольно. С нового учебного года ношение единой формы станет обязательным.
Ассоциация «Узтекстильпром» сформирует список производителей школьной формы в разрезе областей. В каждом регионе будут организованы торговые точки производителей школьной формы, их адреса планируется опубликовать в средствах массовой информации.
Цены на школьную форму определяются производителями «исходя из свободных рыночных отношений», подчеркнули в Министерстве народного образования.
Предприятия, производящие форму, не имеют права собирать авансовые платежи с родителей за школьную форму, которая еще не произведена.
Директорам школ и учителям запрещено принимать участие в реализации школьной формы, родители должны приобретать ее в торговых точках.