2018 йил 1 январдан 2019 йил 7 май кунига қадар Ўзбекистонда 429 та уч эгизнинг туғилиши рўйхатга олинди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги.
«Газета.uz» ахборот манбаси маълумотига кўра, уларнинг 11 тасига Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев шарафига Шавкат, Миромон ва Мирзиё исмлари қўйилган.
«Президент» исмлари қўйилган уч эгизлар Наманган (1), Бухоро (2), Хоразм (1), Жиззах (1), Қашқадарё (2), Андижон (1) вилоятлари, Тошкент шаҳри (2) ва Қорақалпоғистон Республикасида (1) туғилган.
ОАВда ўз фарзандларига президент шарафига исм қўйган ота-оаларга президент соғваси сифатида Spark ва Cobalt автомобиллари совға қилингани ҳақида хабарлар эълон қилинди. Масалан, Тошкентда декабрда туғилган уч эгиз ота-онасига Cobalt, 2019 йил мартида бухоролик ота-онага ҳам худди шундай машина берилган бўлса, Қашқадарё вилояти Чироқчи туманидан бўлган уч-эгиз ота-онасига Spark тортиқ қилинди.
ОАВ маълумотларидан 2017 йилда туғилган уч эгизлар ота-оналарига ҳам (Бухоро, Хоразм, Қорақалпоғистон) президент совғалари берилган.
Фото: Daryo.uz.
Daryo нашрининг хабар қилишича, 1 май куни Фарғонада Дилоромхон ва Исломжон Исроилов оиласида уч эгиз (бир ўғил ва икки қиз) дунёга келди. Ота-онаси уларга Шавкатжон (президент Шавкат Мирзиёев шарафига), Зироатхон (президентнинг турмуш ўртоғи Зироатхон Мирзиёева шарафига) ва Саидахон (президентнинг катта қизи Саида Мирзиёева шарафига) исмларини қўйишга қарор қилди. 5 май куни уч эгиз ота-онасига ҳам Cobalt автомобили топширилди.
«Газета.uz» мухбири билан телефон орқали суҳбатда Исломжон Исроилов автомобилни Тошкентда олиб келишгани, бироқ президент совғаси айнан ким томонидан юборилганини билмаслигини маълум қилди.
Қашқадарё вилояти ҳокимиятидан «Газета.uz"га хабар қилинишича, Чироқчи туманида уч эгиз ота-онасига совға вилоят маъмурияти томонидан топширилган. «Тўртта фарзанди бор кам таъминланган оила эди. Бундай ёрдам тез-тез бўлиб туради. Кеча Қаршида [аҳолининг заиф қатламларига] 20 та квартира топширилди», — деди суҳбатдош.
Тошкент ҳокимияти пойтахтда «бундай тажриба ҳали бўлмаганини» қайд этди.
GM Uzbekistan вакили эса президент совғалари топширилишига компаниянинг алоқаси йўқлигини ва уч эгизлар ота-оналари учун қанча автомобиль сотиб олингани ҳақида маълумотга эга эмаслигини таъкидлади.

С 1 января 2018 года по 7 мая 2019 года в Узбекистане было зарегистрировано 429 случаев рождения тройняшек, сообщило на днях Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции.
По данным, которые удалось получить «Газете.uz», в 11 случаях тройняшек назвали именами Шавкат, Миромон и Мирзиё в честь президента Узбекистана Шавката Миромоновича Мирзиёева.
За указанный период тройни с «президентскими» именами зарегистрировали в Наманганской (1), Бухарской (2), Хорезмской (1), Джизакской (1), Кашкадарьинской (2), Андижанской (1) областях, Ташкенте (2) и Каракалпакстане (1).
СМИ сообщали, что родителям тройняшек, назвавших детей в честь главы государства, дарили автомобили Spark и Cobalt. Например, в декабре родители новорожденной тройни в Ташкенте получили Cobalt, в марте такой же автомобиль подарили семье в Бухаре, а семье в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области — Spark.
Подарки от имени президента вручались родителям тройняшек и в 2017 году (Бухара, Хорезм, Каракалпакстан).
Как сообщило издание Daryo, 1 мая в семье Исломжона и Дилоромхон Исраиловых в Фергане родилась тройня — мальчик и две девочки. Родители решили назвать их Шавкатжон (в честь Шавката Мирзиёева), Зироатхон (в честь супруги президента) и Саидахон (в честь старшей дочери президента). 5 мая семья получила Cobalt.
Во время телефонного разговора с корреспондентом «Газеты.uz» Исломжон Исраилов сообщил, что автомобиль привезли из Ташкента, но он не знает, кто именно направил президентский подарок.
В хокимияте Кашкадарьинской области «Газете.uz» сообщили, что подарок родителям тройняшек в Чиракчинском районе был вручен областной администрацией. «Это была малообеспеченная семья, у которой уже было четверо детей. Такая помощь оказывается часто. Вчера в Карши дали 20 квартир [социально уязвимым слоям населения]», — объяснил собеседник.
В хокимияте Ташкента отметили, что в столице «еще не было такого опыта».
В GM Uzbekistan отметили, что компания не имеет отношения к вручению президентских подарков и не владеет информацией, сколько автомобилей и кем были куплены для родителей тройняшек.