1 май куни Қозоғистоннинг бешта шаҳри: Нур-Султон, Олма Ота, Семей, Қарағанда ва Оқтўбеда рухсатсиз намойишлар бўлиб ўтди, дея хабар қилди мамлакат ИИВ матбуот хизмати.
Нур-Султонда одамлар Республика шоҳ кўчаси ва Кенесар кўчасига, Олма Отада — Горький боғига чиқди. Йиғилганлар адолатли ва халол сайлов ўтказишга чақирди, деб ёзмоқда Tengrinews.
«Акциялар иштирокчиларига ижтимоий ва бошқа муаммоли масалалар бўйича ўз фикрлари ва ижтимоий нуқтаи назарларини эркин ва очиқ ифода этиш имконияти тақдим этилди. Бироқ Нур-Султон ва Олма Ота шаҳарларида йиғилганлардан айримлари ўзлари тажовузкороно тутиб, тақиқланган „ДВК“ („Қозоғистон демократик сайлови“) экстремистик ташкилотининг шиорларини айтишни бошлади, жамоат тартибини бузди», — дейилади ИИВ хабарида.
Нур-Султон ва Олма Отада полиция талабларига бўйсунмаган 80 фуқаро қўлга олинди. «Уларнинг ҳаракатларига қонунда белгиланган тартибда ҳуқуқий баҳо берилади», — дейилади ИИВ.
Қозоғистоннинг биринчи президенти Нурсултон Назарбоев 20 март куни ўз ваколатини тўхтатган эди. Бунга қадар Қозоғистон парламенти Сенати раиси сифатида фаолият кўрсатган Қосим-Жомарт Токаев унинг вазифасини бажаришга киришди. Апрелда муддатидан аввалги сайлов 9 июнда бўлиб ўтиши эълон қилинди. Қозоғистон «Нур отан» партияси сайловда ўз номзоди сифатида Қосим-Жомарт Токаевни илгари сурди. Президент лавозимига жами тўққиз номзд даъвогарлик қилмоқда.

Несанкционированные митинги и сборы граждан прошли 1 мая в пяти городах Казахстана: Нур-Султане, Алматы, Семее, Караганде и Актобе, сообщила пресс-служба МВД страны.
В Нур-Султане люди вышли на проспект Республики и улицу Кенесары, в Алматы — в парк Горького. Собравшиеся призывали к проведению честных и справедливых выборов, пишет Tengrinews.
«Участникам акций была предоставлена возможность свободно и открыто выразить свою общественную позицию и мнение по социальным и другим проблемным вопросам. Однако в городах Нур-Султан и Алматы отдельные из собравшихся вели себя агрессивно, допускали выкрики лозунгов запрещенной экстремистской организации „ДВК“ (движение „Демократический выбор Казахстана“ — ред.), нарушали общественный порядок», — говорится в сообщении МВД.
В Нур-Султане и Алматы за неподчинение требованиям полициям было задержано 80 граждан. «Их действиям будет дана правовая оценка в установленном законом порядке», — отмечает МВД.
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев с 20 марта прекратил свои полномочия. Их исполнение перешло к Касым-Жомарту Токаеву, который до этого был председателем Сената парламента Казахстана. В апреле было объявлено, что досрочные президентские выборы пройдут 9 июня. Казахстанская партия «Нур отан» выдвинула Касым-Жомарта Токаева в качестве своего кандидата на выборах. Всего на пост президента выдвинуты девять кандидатов.