Coscom (Ucell бренди) мобил операторининг 94 фоиз акцияларига эгалик қилувчи Telia швед-фин компанияси ўзининг барча улушини 215 млн доллар эвазига (қарзларсиз) Ўзбекистон Давлат рақобат қўмитасига сотди, дея хабар қилди компания матбуот хизмати.
«Газета.uz"да мавжуд маълумотларга кўра, мобил операторига аввал Uzmobile миллий оператори директори бўлиб ишлаган Владимир Кравченко раҳбарлик қилади.
Шартнома Telia «New Generation Telco» компанияси стратегияси доирасида Евроосиё бозорини тарк этиш ҳамда Шимолий ва Болтиқбўйи ҳудудларидаги фаолиятини кенгайтириш тўғрисидаги қарорига мувофиқ амалга оширилди, дея изоҳ берди Telia президенти ва бош ижрочи директори Йохан Деннелинд.
«Телиа компанияси харидорни талабчанлик билан кузатди ва синчковлик билан текшириб, барча тегишли текширув ва назорат ишларининг қониқарли натижалар билан бажарилганига ишонч ҳосил қилди», — дейилади хабарда.
Ucell компаниясига 1996 йилда Coscom бренди остида асос солинган. 2007 йилнинг июлида TeliaSonera Coscom`нинг асосий акционерига айланди. 2008 йил июлида оператор Ucell бренди остида ишлашни бошлади.
Компанияда 1250 нафарга яқин ходим меҳнат қилади. Абонентлар сони 7,1 миллионни ташкил этади. Операторнинг 2G тармоғи Ўзбекистон ҳудудининг тахминан 97 фоиз, 3G эса тахминан 60 фоиз ҳудудини қамраб олган.
Telia хабарида қайд этишича, АҚШ Адлия вазирлиги зарур шаклда шартнома тўғрисида хабардор қилинган. 2014 йилда АҚШ Адлия вазирлиги ҳамда Қимматли қоғозлар ва биржалар бўйича комиссия МТС, Veon («ВымпелКом», «Билайн» бренди эгаси) ва Швециянинг Telia Company AB (қайта номлангунга қадар — TeliaSonera) компанияларини Ўзбекистон телекоммуникациялар бозорида коррупцияга қўл урганликда айблаб, уларга нисбатан тергов бошлади. Бунга ушбу компанияларнинг АҚШ фонд бозорларида савдо қилгани асос қилиб олинди.
Ўзбекистонда айни вақтда бешта мобил оператори фаолият кўрсатаётган бўлса, уларнинг учтаси (Uzmobile, UMS ва Ucell) давлатга тегишли.

Шведско-финская Telia, владевшая 94% акций мобильного оператора Coscom (бренд Uсell), продала свою долю Государственному комитету Узбекистана по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции за сумму, эквивалентную 215 млн долларов (без долгов), сообщается в пресс-релизе компании.
Сделка осуществлена в соответствии с решением Telia покинуть регион Евразии и сосредоточиться на Северных и Балтийских регионах в рамках стратегии компании «New Generation Telco», прокомментировал президент и главный исполнительный директор Telia Йохан Деннелинд.
«Telia осуществила строгое соблюдение и тщательную проверку покупателя и удостоверилась, что все соответствующие проверки и контроль были выполнены с удовлетворительными результатами», — говорится в сообщении.
Компания Ucell была основана в 1996 году под брендом Coscom. В июле 2007 года основным акционером Coscom стала TeliaSonera. В июне 2008 года оператор перешел под бренд Ucell.
В компании работают около 1250 сотрудников. Число абонентов составляет 7,1 миллиона. Сеть 2G оператора охватывает примерно 97% территории Узбекистана, 3G — примерно 60% территории.
По имеющейся у «Газеты.uz» информации, новым руководителем мобильного оператора станет Владимир Кравченко, ранее работавший директором национального оператора Uzmobile, а затем директором центра продаж в компании «Узбектелеком».
С осени 2014 года генеральным директором Ucell был Тону Грюнберг, бывший вице-президент по вопросам технологий в регионе TeliaSonera Евразия.
В сообщении Telia подчеркивается, что Министерство юстиции США было должным образом проинформировано о сделке. В 2014 году Минюст и Комиссия по ценным бумагам и биржам США начали расследование коррупции на телекоммуникационном рынке Узбекистана в отношении МТС, Veon (владеет «ВымпелКомом», бренд «Билайн») и TeliaSonera, поскольку все три компании торговались на американских фондовых биржах.
Согласно данным источников «Газеты.uz», интерес к активам Ucell проявляет российский телеком-оператор «МегаФон», основными акционерами которого являются USM Holdings (около 56,32%) и «Газпромбанк» (около 18,79%).
В Узбекистане сегодня работают пять мобильных операторов, из которых теперь трое (Uzmobile, UMS и Ucell) являются государственными (два других — «Билайн» и Perfectum).