МТС уяли алоқа компанияси (Россия) АҚШнинг Қимматли қоғозлар ва биржалар бўйича комиссияси ҳамда АҚШ Адлия вазирлиги тергови натижаларига тайёргарлик юзасидан 55,8 млрд рубль (850 млн долларга яқин) ҳажмда захира тайёрлаб қўйди. Бу ҳақда РБК хабар қилди.
Компания вакилининг изоҳ беришича, гап МТСнинг Ўзбекистондаги фаолиятига тааллуқли тергов ҳақида кетмоқда. «Гуруҳ тергов билан боғлиқ масалалар бўйича ҳамкорликни давом эттирмоқда», — деди у. МТС президенти Алексей Корня компания эҳтимолий мажбуриятлар тўғрисида аниқроқ тасаввурга эга эканини таъкидлаб ўтди.
2014 йилда АҚШ Адлия вазирлиги ва SEC МТС, Veon («ВымпелКом"га эгалик қилади) ва Швециянинг Telia Company AB компанияларига нисбатан Ўзбекистон телекоммуникация бозоридаги коррупция бўйича тергов ҳаракатларини бошлаган эди. Боиси ушбу уч компания Америка фонд биржаларида олди-бердиларни амалга оширган.
2016 йил февралида VimpelCom иш бўйича АҚШ ҳукумати билан тинчлик келишуви шартлари борасида бир тўхтамга келиб, 795 млн доллар тўлаган эди. 2017 йил сентябрида эса Telia 965 млн доллар жарима тўлаганини эълон қилди.

Сотовая компания МТС (Россия) создала резерв в размере 55,8 млрд рублей (около 850 млн долларов) «в качестве потенциального обязательства в отношении расследования Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC) и Министерства юстиции США», сообщает РБК.
Как пояснил представитель компании, речь идет о расследовании, касающемся работы МТС в Узбекистане. «Группа продолжает сотрудничество по вопросам, связанным с расследованием. Тем не менее сейчас отсутствует уверенность в отношении формы, сроков и условий возможного разрешения расследования», — оговорился он. В то же время президент МТС Алексей Корня пояснил, что «теперь компания имеет более четкое представление об объеме возможных обязательств».
В 2014 году Минюст США и SEC начали расследование коррупции на телекоммуникационном рынке Узбекистана в отношении МТС, Veon (владеет «ВымпелКомом») и шведской Telia Company AB (до переименования — TeliaSonera), поскольку все три компании торговались на американских фондовых биржах.
В феврале 2016 года VimpelCom договорилась об условиях мирового соглашения с властями США по делу, выплатив 795 млн долларов. В сентябре 2017 года Telia объявила, что выплатит штраф 965 млн долларов.
МТС покинула рынок Узбекистана в августе 2016, продав долю в операторе UMS соучредителю — Центру радиосвязи, радиовещания и телевидения.