Ўзбекистон босқичма-босқич ўз-ўзини молиялаштиришга асосланган нодавлат бюджетдан ташқари нотариатни жорий этишни режалаштирмоқда. 2018 йил 1 январдан бошлаб давлат нотариал идоралари нодавлат идораларга айлантириб борилади. Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган Президент қарори лойиҳаси муҳокама учун эълон қилинди.
Мамлакатда нотариат институтини ислоҳ қилишнинг асосий йўналишлари қаторида «нотариал фаолиятнинг самарали, шаффоф тизимини» яратиш ва нотариусларни мунтазам аттестациядан ўтказиш тартибларини жорий этишдан иборат. Нотариатларни ҳалол ва юқори малакали мутахассислар билан таъминлаш ва юқори даражада хизмат кўрсатишга эришиш ҳам устувор вазифалардан ҳисобланади.
Нотариал идораларни молиялаштиришнинг адолатли шароитларини яратиш орқали нотариусларнинг ўз вақтида ва сифатли хизмат кўрсатишларига эришиш режалаштирилган.
Баҳссиз даъволар бўйича суд қарорларини чиқариш амалиётини қисқартириш ҳисобига қарздордан пул маблағлари ва мол-мулкни ундириш тўғрисидаги нотариуслар ижро қайдларини жорий этишни кенгайтириш белгиланган. Бу суд тизимида иш ҳажмининг сезиларли даражада қисқаришига хизмат қилади.
Ўзбекистон Нотариал палатасини таъсис этиш ва барча нотариусларнинг унга мажбурий равишда аъзо бўлишини йўлга қўйиш кўзда тутилган. Нодавлат палата нотариуслар фаолиятини мувофиқлаштириб, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилади.
Фармон лойиҳасида 2018 йил 1 июлидан Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида электр энергияси, табиий газ, иссиқлик таъминоти, сув таъминоти ва канализация бўйича қарздорлик мавжуд эмаслиги тўғрисида қоғоз кўринишидаги маълумотномаларни тақдим этиш ҳақидаги талаб бекор қилинади. Зарур маълумотлар фақатгина идоралараро электрон алоқани қўллаш ёки коммунал қарздорликни қоплаш тўғрисида томонларнинг ёзма хатини олиш йўли билан амалга оширилади.

Узбекистан планирует поэтапно перейти на активную модель негосударственного внебюджетного нотариата, основанного на самофинансировании. С 1 января 2018 года намечено начать преобразование государственных нотариальных контор в негосударственные. Проект указа Президента об этом, разработанный Министерством юстиции, опубликован для обсуждения.
Среди основных направлений реформирования института нотариата в стране определены создание «эффективной, прозрачной системы лицензирования нотариальной деятельности» и введение порядка периодической аттестации нотариусов. Это призвано укомплектовать нотариат «честными и квалифицированными специалистами» и обеспечить оказание услуг на высоком уровне.
Планируется установить «справедливые условия финансирования нотариальных контор, обеспечивающие заинтересованность нотариусов в своевременном и качественном оказании нотариальных услуг», а также самоокупаемость нотариальных контор.
Намечено расширить применение исполнительных надписей нотариусов о взыскании денежных сумм и истребования имущества от должника, преимущественно за счет сокращения практики вынесения судебных приказов по бесспорным требованиям, что должно значительно снизить нагрузку на судебную систему.
Предусмотрено учреждение Нотариальной палаты Узбекистана, основанной на обязательном членстве всех нотариусов. Негосударственная палата будет осуществлять координацию деятельности нотариусов и защищать их права и интересы, в том числе в отношениях с органами государственной власти и управления, а также в суде.
Проектом указа предлагается отменить с 1 июля 2018 года по всей территории Узбекистана требования о предоставлении справок в бумажном виде об отсутствии задолженности за электрическую энергию, природный газ, услуги теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения при нотариальном удостоверении сделок с недвижимым имуществом. Обмен необходимыми данными будет производиться исключительно с применением межведомственного электронного взаимодействия либо путем получения письменного согласия приобретающей стороны о покрытии задолженности за коммунальные услуги.