2008 йилги Олимпия ўйинларида иштирок этган тўққиз нафар спортчи, жумладан, олти совриндор допинг-намуналар қайта таҳлилидан сўнг дисквалификация қилинди. Бу ҳақда Халқаро олимпия қўмитаси (ХОҚ) сайтида хабар қилинди.
Чоршанба куни ХОҚ намуналари илмий таҳлилнинг энг замонавий усуллари ёрдамида қайта текширувдан ўтганида ижобий натижа берган спортчиларга нисбатан санкциялар қўллади. Бу 2015 йил августида бошланиб, Жаҳон антидопинг агентлиги (WADA) ва халқаро федерацияларни ўзига жалб этган маълумотлар йиғиш жараёнининг натижасидир.
Намунадаги ижобий натижа Ўйинларнинг кумуш медал совриндори ўзбекистонлик эркин курашчи Сослан Тигиевда ҳам аниқланди. Унинг қонида тақиқланган туринабол (4-хлородегидрометилтестостерон) моддаси мавжудлиги маълум бўлди.
Шунингдек, Олимпиада-2008 нинг қуйидаги медалчилари: қозоғистонлик эркин курашчи Таймураз Тигиев (кумуш), украиналик оғир атлетикачи Ольга Коробка (кумуш), белоруслик оғир атлетикачи Андрей Рибаков (кумуш), белроруслик оғир атлетикачи Анастасия Новикова (бронза) ва россиялик енгил атлетикаси Екатерина Волкова (бронза) ҳам мукофотлардан маҳрум этилди.
Пекиндаги Ўйинларда медалларни қўлга кирита олмаган озарбайжонлик оғир атлетикачи Сардар Гасанов, кубалик баландликка сакровчи Вильфредо Мартинес (5-ўрин) ва испаниялик тўсиқлар оша югурувчи Жозефин Оньянинг ҳам тақиқланган препаратлар қабул қилгани маълум бўлди.
Бундан аввалроқ ХОҚ Пекин ва Лондон Олимпия ўйинларида олинган допинг намуналарни икки карра қайта таҳлилдан ўтказган, натижада ўзбекистонлик эркин курашчи Артур Таймазов олтин медалдан маҳрум этилган эди.

Девять спортсменов, включая шесть медалистов Олимпийских игр 2008 года, дисквалифицированы постфактум после повторного анализа допинг-проб, сообщается на сайте Международного олимпийского комитета (МОК).
В среду МОК применил санкции в отношении спортсменов, чьи пробы дали положительный результат при перепроверке. Это результат процесса сбора данных, который начался в августе 2015 года и вовлек в себя Всемирное антидопинговое агентство (WADA) и международные федерации. По новому кодексу WADA, допинг-пробы с крупных международных стартов хранятся в лаборатории 10 лет в замороженном состоянии, которые при необходимости могут быть перепроверены с помощью новых методов научного анализа.
Положительной оказалась проба серебряного призера Игр борца-вольника представителя Узбекистана Сослана Тигиева. У него было найдено запрещенное вещество туринабол (4-хлородегидрометилтестостерон). Также в 2012 году после Олимпиады в Лондоне Тигиев был лишен бронзовой медали — в его крови был обнаружен стимулирующий препарат метилгексанамин.
Медалей Олимпиады-2008 также лишились: борец вольного стиля казахстанец Таймураз Тигиев (серебро), украинская тяжелоатлетка Ольга Коробка (серебро), белорусский тяжелоатлет Андрей Рыбаков (серебро), белорусская тяжелоатлетка Анастасия Новикова (бронза) и российская бегунья Екатерина Волкова (бронза).
Наличие запрещенных препаратов также обнаружено у азербайджанского тяжелоатлета Сардара Гасанова, не сумевшего завершить Игры в Пекине, кубинского прыгуна в длину Вильфредо Мартинеса (5-е место) и испанки Жозефин Оньи, выступавшей в беге с барьерами (9-е место).