Ягона умумреспублика процессинг маркази (ЯУПМ) UnionPay International билан ҳамкорликда Ўзбекистонда UnionPay халқаро карталари эквайринги (тўлов учун қабул қилиниши) бўйича лойиҳани ишга туширди.
Душанба куни Банклар ассоциациясида лойиҳани ишга туширишга бағишлаб ўтказилган маросимда China UnionPay президенти Ши Вэнчао бошчилигидаги UnionPay International делегацияси аъзолари, Марказий банк, Банклар ассоциацияси, ЯУПМ, тижорий банклар ҳамда сайёҳлик компаниялари вакиллари иштирок этди.
ЯУПМ матбуот хизмати маълумотларига кўра, лойиҳа 190 мингдан зиёд савдо ва хизмат кўрсатиш корхоналарини бирлаштирган Uzсard тизимида UnionPay карталаридан фойдаланиш имкониятини тақдим этади.
Айни пайтда Ўзбекистон тижорат банклари 17 миллиондан ортиқ пластик карталарни амалга киритган бўлиб, уларнинг 9,5 миллионтаси онлайн режимида ишлайди.
UnionPay International — Хитой тўлов тизими бўлиб, 2002 йилда ХХР Марказий банки кўмагида ишга туширилган. Бугунги кунда бутун дунё бўйича 3,5 миллиард UnionPay карталари чиқарилган бўлиб, улар 143 мамлакатда қабул қилинади. Ўзбекистоннинг бир қатор банклари UnionPay International иштирокчиси ҳисобланади.
Келгусида Uzсard миллий тўлов тизимини бошқа халқаро тўлов тизимлари билан интеграция қилиш режалаштирилмоқда, дейилади ЯУПМ хабарида.

Единый общереспубликанский процессинговый центр (ЕОПЦ) совместно с UnionPay International запустил проект по эквайрингу (приему к оплате) международных платежных карт UnionPay в Узбекистане.
В церемонии запуска проекта, состоявшейся в понедельник в Ассоциации банков, приняли участие члены делегации UnionPay International во главе с президентом China UnionPay Ши Вэнчао, представители Центрального банка, Ассоциации банков, ЕОПЦ, коммерческих банков и туристических компаний.
По данным пресс-службы ЕОПЦ, проект создаст возможность использовать карты UnionPay в сети Uzсard, включающую более 190 тысяч торгово-сервисных предприятий.
Коммерческими банками Узбекистана к настоящему времени выпущено свыше 17 миллионов пластиковых карт, из которых 9,5 миллиона — карты, функционирующие в режиме онлайн.
UnionPay International — китайская платежная система, основанная в 2002 году при поддержке Центрального банка КНР. На сегодняшний день по всему миру эмитировано 3,5 миллиарда карт UnionPay, которые принимаются к обслуживанию в 143 странах. Участниками UnionPay International являются несколько банков Узбекистана.
В будущем планируется интеграция национальной платежной системы Uzсard с другими международными платежными системами, говорится в сообщении ЕОПЦ.