25-dekabr kuni Hukumatning [681-sonli] qarori bilan Davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalari direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish va ularga menejerlik sertifikatini berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
Qarorga ko‘ra, 2024-yil 1-yanvardan A.Avloniy nomidagi pedagoglarni kasbiy rivojlantirish va yangi metodikalarga o‘rgatish milliy-tadqiqot institutida maktab direktori lavozimiga nomzodlarni menejerlik o‘quv kurslarida o‘qitish hamda maxsus portal orqali ularga menejerlik sertifikatini elektron berish tizimi joriy qilinadi.
Nizomga muvofiq, maktablarga faoliyat yuritayotgan direktorlar har 5 yilda bir marotaba menejerlik sertifikatini olishi talab etiladi. Bunda sertifikatga ega direktorlar uni olgandan 3 yil davomida malaka oshirish kurslaridan ozod etiladi.
Nomzodlar maxsus portal orqali elektron ro‘yxatdan o‘tadi hamda o‘quv kursida o‘qish uchun ariza topshiradi. Arizalar har oyning 5-sanasigacha (iyul-avgust oylari bundan mustasno) qabul qilinadi.
O‘quv kurslari 20−30 nafar tinglovchidan iborat akademik guruhlarda tashkil etiladi. O‘quv kurslarining davomiyligi 144 soatni tashkil etib, 1 oy davomida o‘qitiladi. Nomzodlarning ixtiyoriy tanlovi asosida o‘quv kurslari ishlab chiqarishdan ajralgan yoki ajralmagan (masofaviy, onlayn) holda tashkil etilishi mumkin.
O‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tugatgan nomzodlar sertifikat berish bo‘yicha yakuniy sinovlarga qo‘yiladi. Direktorlarning o‘qish davrida ularning asosiy ish joyi bo‘yicha lavozimi va amaldagi o‘rtacha ish haqi miqdorlari saqlab qolinadi.
Mazkur tartib quyidagilarga nisbatan tatbiq etilmaydi:
• Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablar;
• jismoniy, aqliy, sensor yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari;
• sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan davlat ta’lim muassasalari;
• ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar va ixtisoslashtirilgan maktablar;
• alohida sharoitlarda ta’minlash, tarbiyalash va ta’lim berishga muhtoj bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktablar.
2024-yil 1-sentabrdan menejerlik sertifikatiga ega quyidagi rahbar xodimlarga ushbu sertifikatning amal qilish muddati davomida lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi:

Правительство Узбекистана 25 декабря утвердило положение о порядке обучения кандидатов на должность директора государственной общеобразовательной школы управленческой работе, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
С 1 января 2024 года система обучения директоров и выдачи им управленческих сертификатов будет внедрена в Национальном исследовательском институте профессионального развития и обучения педагогов новым методикам имени Абдуллы Авлони.
К школам предъявляется требование каждые пять лет получать управленческий сертификат для действующих директоров. Директор, имеющий сертификат, освобождается от прохождения курсов повышения квалификации на три года.
Учебные курсы для директоров организовываются в академических группах по 20−30 слушателей, обучение длится 1 месяц.
На основе выбора кандидатов учебные курсы могут быть организованы с отрывом от производства или без него (дистанционно, онлайн).
Кандидаты, успешно прошедшие учебные курсы, проходят итоговые тесты для получения сертификатов.
За директорами в период обучения сохраняется их должность по основному месту работы и текущая средняя заработная плата.
Требование об обучении управленческой работе не распространяется на:
• президентские, творческие и специализированные школы;
• специализированные образовательные учреждения для детей с физическими, умственными, сенсорными или психическими нарушениями;
• ️специализированные государственные образовательные учреждения санаторного типа;
• ️специализированные школы-интернаты и специализированные школы;
• ️специализированные школы для детей, нуждающихся в особых условиях содержания, воспитания и образования.
С 1 сентября 2024 год руководящие работники школ, имеющие управленческий сертификат, будут получать ежемесячные дополнительные надбавки к должностному окладу в течение срока действия сертификата. Так, директорам школ полагается надбавка в 50%, а заместителям директора школы — 30%.