O‘zbekistonda davlat mukofotlariga sazovor bo‘lgan madaniyat va san’at namoyandalari portalini ishlab chiqish uchun 488 mln so‘m ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekovning 3-oktabr kuni E-qaror portalida e’lon qilingan 15-sentabrdagi buyrug‘ida nazarda tutilgan.
San’atkorlar to‘g‘risidagi veb-sayt yaratish prezidentning 2023-yil 25-maydagi qarori bilan tasdiqlangan davlat boshqaruvini raqamlashtirish bo‘yicha 112 ta ustuvor loyiha ro‘yxatining 77-bandida ko‘rsatib o‘tilgan. Loyihani budjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha uchun madaniyat vaziri o‘rinbosari Bahodir Ahmedov boshchiligida ishchi guruh tuzildi.
Loyiha pasporti va konsepsiyasini ishlab chiqish uchun xarajatlar smetasiga 30 mln so‘m, texnik topshiriq uchun 40 mln so‘m, Kiberxavfsizlik markazida ekspertizadan o‘tkazish uchun 10 mln so‘m, axborot tizimi arxitekturasini ishlab chiqish uchun 85 mln so‘m, dizayn uchun 60 mln so‘m, tizimning dasturiy qismi uchun 165 mln so‘m, foydalanuvchilarga videoqo‘llanma uchun 8 mln so‘m, birlamchi ma’lumotlarni kiritish (tizim va mukofotlar, 10 nafar san’atkor haqida ma’lumotlar) uchun 12 mln so‘m, portalni boshqa tizimlar bilan integratsiya qilish uchun 60 mln so‘m ajratilishi va boshqa xarajatlar nazarda tutilgan.
25-may kuni Ozodbek Nazrabekovning buyrug‘i bilan madaniyat markazlari to‘g‘risidagi platformani ishlab chiqish uchun 530 mln so‘m ajratilishi belgilangan. 29-may kuni 2022-yil 20-iyunda ro‘yxatdan o‘tgan va 51 foiz ulushi Madaniyat vazirligiga tegishli bo‘lgan Madaniy Hayot Media Marketing Markazi kompaniyasi bilan “Madaniyat markazlari” portalini ishlab chiqish bo‘yicha shartnoma tuzilgan. Kompaniyaning qolgan ulushi Muhammadali Odiljonov A’zamjon o‘g‘liga tegishli Tanovor Music Group (25 foiz) va Muhammadqodir Rasulov Ilhomjon o‘g‘li va Ikromjon Abduvaliyev Voxobjon o‘g‘liga tegishli Best Target Project (24 foiz) o‘rtasida taqsimlangan. Ikkala kompaniya ham 2022-yil may oyida ro‘yxatdan o‘tgan.
Ta’kidlab o‘tish kerakki, madaniyat markazlari haqidagi portal (e-madaniyat.uz) ishlamayapti.
26-sentabr kuni Madaniyat vazirligi xuddi shu kompaniya bilan gidlarning yagona reyestrini ishlab chiqish bo‘yicha shartnoma tuzgan. Bitim summasi 117 mln so‘mni tashkil etadi.
Mobil sahna. Manba: Madaniyat vazirligi
Shuningdek, Madaniyat vazirligi hududlarga borib konsertlar tashkil etish uchun Turin Innovation Markazi`dan 15,5 mlrd so‘mga ikkita ko‘chma sahna sotib olgandi.
O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri bosh dirijyori Alibek Kabduraxmonov 2023-yil boshida Afisha.uz`ga bergan intervyusida klassik simfonik musiqalarni ijrochilari uchun konsert zali yo‘qligi, shu sababli stullari yaroqsiz holga kelib qolgan eski zalda ishlash va musiqa ijro etishga, shuningdek, “o‘z puliga pechka va lampochka sotib olishga” to‘g‘ri kelayotgani haqida gapirgandi. “Hammasi entuziazmga bog‘liq”, — degandi u. San’atkor xususiy tadbirkorlardan zal qurishda yordam berishni so‘ragandi va u investor sharafiga nomlanishini ta’kidlagandi.

На разработку портала об артистах культуры и искусства с государственными наградами в Узбекистане планируется выделить 488 млн сумов. Об этом говорится в приказе министра культуры Озодбека Назарбекова от 15 сентября, которое опубликовано на портале E-Qaror 3 октября.
Создание сайта об артистах предусмотрено пунктом 77 в перечне 112 приоритетных проектов по цифровизации государственного управления, утверждённых постановлением президента от 25 мая 2023 года. Финансирование проекта запланировано из бюджетных средств.
Для этого проекта создана рабочая группа во главе с заместителем министра культуры Баходиром Ахмедовым.
В смете расходов на разработку паспорта и концепции проекта предусмотрено выделение 30 млн сумов, технического задания — 40 млн сумов, проведение экспертизы в Центре кибербезопасности — 10 млн сумов, на разработку архитектуры информационной системы — 85 млн сумов, дизайна — 60 млн сумов, программной части системы — 165 млн сумов, видеоинструкции для пользователей — 8 млн сумов, внесение первичных данных (о системе и наградах, информация о 10 артистах) — 12 млн сумов, интеграцию портала с другими системами — 60 млн сумов и другие расходы.
25 мая приказом Озодбека Назрабекова было поручено выделить 530 млн сумов на разработку платформы о культурных центрах. 29 мая договор по разработке портала «Центры культуры» (Madaniyat markazlari) был заключён с компанией Madaniy Hayot Media Marketing Markazi, которая зарегистрирована 20 июня 2022 года и в которой 51% доли принадлежит Минкульту. Остальные доли распределены между Tanovor Music Group (25%), принадлежащей Мухаммадали Азамжон угли Одилжонову, и Best Target Project (24%), учредителями которой являются Мухаммадкодир Илхомжон угли Расулов и Икромжон Вохобжон угли Абдувалиев. Обе компании зарегистрированы в мае 2022 года.
Стоит отдельно отметить, что портал о культурных центрах (e-madaniyat.uz) не работает.
С этой же компанией Минкульт 26 сентября заключил договор на разработку единого реестра гидов. Сумма сделки составляет 117 млн сумов.
Министерство культуры также покупало у Turin Innovation Markazi две мобильные сцены для организации выездных концертов за 15,5 млрд сумов.
Главный дирижёр Национального симфонического оркестра Узбекистана Алибек Кабдурахманов в интервью Afisha.uz в начале 2023 года отмечал нехватку концертного зала для исполнения классической симфонической музыки, из-за чего приходится работать и выступать «в старом зале с допотопными стульями», а также «покупать печки и лампочки за свои деньги». «Абсолютно всё на энтузиазме», — говорил он. Артист просил частных предпринимателей помочь со строительством зала, который будет назван в честь инвестора.