6-iyul kuni “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiya va ma’rifat” xalqaro sheriklik tashabbuslari haftaligi doirasida “O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki” aksiyadorlik jamiyati (“O‘zmilliybank”) tomonidan Investor Day — “Yangi O‘zbekistonning investitsiya salohiyati” xalqaro konferensiyasi tashkil etildi.
Ushbu tadbir doirasida “O‘zmilliybank” Buyuk Britaniya yetakchi banklaridan biri Standard Chartered Bank bilan Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) jahon eksport-kredit agentligi qamroviga kredit liniyasini jalb qilish to‘g‘risida bitim tuzdi.
MIGA eksport-kredit agentligining asosiy afzalligi — bu ma’lum bir mamlakat tarkibiga talabning yo‘qligi, bu esa istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish imkoniyatini moslashuvchan tarzda tuzishga imkon beradi.
Ikkala tomon o‘rtasida erishilgan kelishuv o‘z yo‘nalishi bo‘yicha eksklyuziv bo‘lib, investitsiya va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirish uchun uzoq muddatli kredit liniyalarini jalb qilish, shuningdek, kichik va o‘rta biznes subyektlarining faoliyatini qo‘llab-quvvatlash imkoniyatini beradi.
Standard Chartered Bank kredit liniyasi kichik va o‘rta biznesning muqobil energetika, elektrotexnika, to‘qimachilik, transport, telekommunikatsiya va boshqa sohalardagi investitsiya loyihalarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida yangi ish o‘rinlari yaratilishi, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarish va import o‘rnini bosish ta’minlanadi.
Standard Chartered Bank Buyuk Britaniyaning yirik banklaridan biri bo‘lib, 1969-yilda tashkil etilgan. Bank aktivlari 820 mlrd dollardan oshadi, kapital 50 mlrd dollar va foyda — 2,9 mlrd dollardan iborat. Xalqaro bozorda bank mahsulotlari va xizmatlarining barcha asosiy turlarini taqdim etadi.
MIGA eksport-kredit agentligi va “Jahon banki” guruhining a’zosi. Institut rivojlanayotgan mamlakatlar uchun jalb qilingan kredit liniyalari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bo‘yicha turli mamlakatlarning moliya institutlari bilan hamkorlik qiladi.

6 июля в рамках недели инициатив международного партнёрства «Новый Узбекистан: развитие, инновации и просвещение» акционерным обществом «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» («Узнацбанк») была организована международная конференция Investor Day — «Инвестиционный потенциал Нового Узбекистана».
На полях данного мероприятия «Узнацбанк» заключил соглашение о привлечении кредитной линии с одним из ведущих британских банков Standard Chartered Bank под покрытие всемирного экспортно-кредитного агентства Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA).
Ключевым преимуществом экспортно-кредитного агентства MIGA является отсутствие требования к определённому страновому контенту, что позволяет гибко структурировать возможность финансирования перспективных проектов.
Достигнутая договорённость между обеими сторонами является эксклюзивной в своём направлении, предоставляющая возможность привлекать долгосрочные кредитные линии для финансирования инвестиционных и инфраструктурных проектов, а также поддержать деятельность субъектов малого и среднего бизнеса.
Кредитная линия Standard Chartered Bank будет направлена на финансирование инвестиционных проектов малого и среднего бизнеса в таких сферах, как альтернативная энергетика, электротехника, текстиль, транспорт, телекоммуникации и другие. В результате реализации данных проектов будет обеспечено создание новых рабочих мест, производство экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью и импортозамещение.
Standard Chartered Bank — один из крупнейших банков Великобритании, основанный в 1969 году. Активы банка превышают 820 млрд, капитал — 50 млрд и прибыль — 2,9 млрд долларов. Предоставляет все основные виды банковских продуктов и услуг на международном рынке.
MIGA — экспортно-кредитное агентство и член группы Всемирного банка. Институт сотрудничает с финансовыми учреждениями разных стран в области страхования рисков по привлекаемым кредитным линиям и прямым иностранным инвестициям для развивающихся стран вне зависимости от странового контента.