Toshkent shahar Fuqarolik ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumanlararo sudi Pyotr Islomovich Karimovning O‘zbekiston birinchi prezidentining turmush o‘rtog‘i Tatyana Akbarovna Karimovaga nisbatan da’vosini ko‘rib chiqadi.
26-iyunga belgilangan sud to‘g‘risidagi ma’lumot Oliy sud saytining sud majlislari jadvallari bo‘limida joylashtirilgan.
ислом каримов, пётр каримов, татьяна каримоva
Jadvaldagi ma’lumotlarga ko‘ra, ko‘rib chiqilayotgan ish “vorislik huquqidan kelib chiqqan nizolarga” tegishli.
Pyotr Karimov Islom Karimov va Natalya Kuchmaning turmushidan bo‘lgan o‘g‘li, hozirda Rossiyaning Moskva viloyatida yashaydi, deb yozadi OAV.
Islom Karimov 2016-yil 2-sentabrda vafot etgan. Uning Tatyana Karimova bilan turmushidan ikki qizi — Gulnora va Lola bor. Birinchi prezidentning rasmiy tarjimai holida uning uch farzandi borligi aytiladi.

Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам Ташкента рассмотрит иск Петра Исламовича Каримова против вдовы первого президента Узбекистана Татьяны Акбаровны Каримовой.
Информация о запланированном на 26 июня заседании размещена на сайте Верховного суда в разделе расписаний судебных заседаний.
Согласно информации в расписании, дело, которое будет рассматриваться, касается «споров, вытекающих из права наследования».
Пётр Каримов — сын Ислама Каримова от его первого брака с Натальей Кучмой, в настоящее время он проживает в Московской области России, пишут СМИ.
Ислам Каримов скончался 2 сентября 2016 года. В браке с Татьяной Каримовой у него две дочери — Гульнара и Лола. В официальной биографии первого президента указано, что у него трое детей.