Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi tizimini rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Qayd etilganidek, boshlang‘ich sinflarda xorijiy tajriba asosida yangi o‘quv dasturi joriy qilinadi. Yuqori sinflarda o‘qitiladigan fanlar 16 tadan 11 taga kamaytirilib, dasturlarning fanlararo va sinflararo integratsiyasi ta’minlanadi. Bunda 11 ta majburiy va 2 ta tanlov fani tatbiq etiladi. Yangi o‘quv yilidan informatika fani 1-sinfdan o‘rgatiladi.
“Hozirda mavzularning 70 foizi kundalik hayot bilan bog‘lanmagan. Endi fanlarning amaliy mashg‘ulotlar ulushi 40 foizdan 60 foizgacha oshiriladi. Bunda mavzular aniq muammoni hal qilish orqali o‘rgatiladi, amaliyot darslari esa loyihani bajarish shaklida o‘tkaziladi”, — deyiladi xabarda.
Maktablarni malakali kadrlar bilan ta’minlash maqsadida pedagoglarni sertifikatlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Ya’ni, ishga kirayotgan pedagog 1 yil davomida o‘qituvchi-stajyor sifatida faoliyat yuritib, shu muddatda sertifikat olishi kerak bo‘ladi.
O‘qituvchilarga malaka toifasini berish bo‘yicha sinovlar 2 bosqichda tashkil etiladi. Birinchi bosqichda talabgorning mutaxassislik fani bo‘yicha bilimi, ikkinchisida pedagogik mahorati baholanadi. Malaka sertifikati olgan pedagoglarning oylik maoshiga 70 foizgacha miqdorida ustama to‘lanishi mumkin.
Shuningdek, bog‘chalarga malakali tarbiyachilarni jalb qilish uchun 2024-yil 1-iyundan ularning ish haqi stavkalari maktab o‘qituvchilarinikiga tenglashtiriladi.
Umumta’lim maktablariga budjetdan tashqari mablag‘lardan erkin foydalanish huquqini bog‘cha va ixtisoslashgan maktablarga ham berish mo‘ljallanmoqda.
Malakali rahbarlar muhitini shakllantirish maqsadida hududlarda eng tajribali direktorlardan iborat “Direktorlar kengashi” tashkil etiladi. Endi maktab direktorlari lavozimga mazkur kengash tavsiyasi bilan ochiq tanlov asosida tayinlanadi.
Shuningdek, vazirlikning tuman (shahar) bo‘limlarining maktablar faoliyatini tekshirish va ta’lim sifatini baholash vakolatlari tugatiladi. Xususiy maktablarni tashkil qilishda qo‘yilgan talablar yengillashtiriladi.
Yig‘ilishda bolalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, xususiy sektorni jalb qilgan holda zamonaviy to‘garaklar ochish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Davlat rahbari bu takliflarni ma’qullab, tizim faoliyatini transformatsiya qilish, o‘qituvchilarning malakasi va rag‘batini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Сокращение полномочий отделов образования
Полномочия районных и городских отделов дошкольного и школьного образования по проверке деятельности школ и оценке качества образования будут прекращены. Об этом было сообщено на презентации по развитию системы, представленной президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву 22 мая.
В декабре на встрече с учителями президент заявлял, что хочет упразднить районные и областные отделы подразделения народного образования.
«Сами школы должны быть и райОНО, и облУНО. Для чего нужны лишние звенья? Из-за них учитель не может сделать ни шагу. Пришло время сломать это. Конечно, нужен порядок, но для этого есть министерство», — отметил он, сравнив райОНО и облОНО для педагогов с прокурорами.
Пересмотр учебной программы
На совещании также говорилось, что в начальных классах школ будет внедрена новая учебная программа, «основанная на международном опыте». Предмет информатики с нового учебного года будет преподаваться с 1-го класса.
В старших классах количество предметов будет сокращено с 16 до 11, «будет обеспечена межпредметная и межклассная интеграция учебных программ» с внедрением 11 обязательных и 2 факультативных предметов.
«В настоящее время 70% тем в учебной программе не имеют связи с повседневной жизнью. Отныне доля практических занятий будет увеличена с 40% до 60%. Темы будут преподаваться на примере решения конкретной проблемы, а практические уроки — в форме выполнения проекта», — сообщает пресс-служба главы государства.
Требования к организации частных школ будут облегчены, отмечалось на совещании.
Сертификация педагогов
Для обеспечения школ квалифицированными кадрами будет создана система сертификации педагогов. Педагог, поступающий на работу, должен будет отработать 1 год учителем-стажёром и в течение этого периода получить сертификат.
Испытания для присвоения квалификационной категории учителям будут проводиться в 2 этапа. Первый этап — оценка знаний кандидата по профильному предмету, второй — оценка педагогического мастерства. Педагогам, получившим квалификационный сертификат может выплачиваться надбавка в размере до 70% месячного оклада.
В целях формирования корпуса квалифицированных управленческих кадров на местах будут созданы советы директоров, состоящие из наиболее опытных директоров. Директоры школ будут назначаться на должность только по рекомендации совета путём открытого конкурса.
Детсады
Для привлечения в детские сады квалифицированных воспитателей с 1 июня 2024 года ставки по оплате их труда будут приравнены к ставкам, применяемым к школьным учителям, говорилось также на совещании.
Порядок предоставления права свободного распоряжения внебюджетными средствами, помимо школ, будет распространён на детские сады и специализированные школы. Это, как ожидается, позволит им улучшить материальную базу и осуществлять дополнительные выплаты педагогам.
На совещании также говорилось о содержательной организации досуга детей, в частности, открытии современных кружков с привлечением частного сектора.