Ayni kunlarda poytaxtda kuzatilayotgan sovuq ob-havo sharoitida 12−16-yanvar kunlari Toshkent hokimligi tomonidan aholiga to‘yxonalarda bepul osh tarqatish yo‘lga qo‘yilmoqda, deya xabar qildi shahar hokimligi matbuot xizmati.
«Ushbu manzillarga yegulikka muhtoj aholi qatlami, kam ta’minlangan oilalar, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi, obodonlashtirish boshqarmasi hamda yo‘l harakati xavfsizligi xodimlari tashrif buyurishlari mumkin», — deyiladi xabarda.
Tarmoqlarda tarqalgan audioda poytaxt hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev juma, shanba va yakshanba kunlari restoranlar ishlashi va osh tarqatishini ta’kidladi.
Har kuni osh beriladigan zallar va joylar ro‘yxati (suratni kattalashtirish uchun ustiga bosing):
аномал sovuq, палов, тoshкент hokimligi
«Gazeta.uz»ga ma’lum bo‘lishicha, shaharning ko‘plab mahallalarida ham osh va boshqa taomlar ham pishirilib, hududlarni qordan tozalashda ishtirok etayotgan obodonlashtirish xodimlariga tarqatilmoqda.

В связи с холодной погодой с 12 по 16 января хокимият Ташкента организовал бесплатную раздачу плова в банкетных залах в шести местах столицы, сообщила пресс-служба городского хокимията.
«Плов предназначен жителям, нуждающимся в горячем питании, людям из малообеспеченных семей, а также работникам коммунальных служб, управления благоустройства и сотрудникам СБДД», — говорится в сообщении.
Список залов и мест, где ежедневно раздаётся плов:
• «Версаль» (Шайхантахурский район) — 17:00;
• «Афруз» (Чиланзарский район) — 17:00;
• «Ватан» (Учтепинский район) — 18:00;
• «Табассум» (Яккасарайский район) — 18:00;
• «Шедевр» (Янгихаётский район) — 19:00;
• Махаллинский комитет «Гузал» (Яшнабадский район) — 19:00.
Как стало известно «Газете.uz», во многих махаллях города также варят и раздают плов и другие блюда сотрудникам благоустройства, занятым в очистке территорий от снега.