4 oktabr kuni ertalab soat 7:22 da Shimoliy Koreya Yaponiya osmonida o‘zining ballistik raketasini uchirdi, deb xabar berdi Yaponiyaning NHK telekanali. Bu Shimoliy Koreyaning so‘nggi besh yil ichida Yaponiya ustidan birinchi raketa uchirilishi va umuman, joriy yilda 23 marta uchirilishi.
Yaponiya hukumatining ta’kidlashicha, taxminan 20 daqiqalik parvozda raketa Tinch okeaniga qulashdan oldin 4500 km dan ortiq masofani bosib o‘tgan. Yaponiya Mudofaa vazirligi bu Shimoliy Koreya raketasi uchun rekord masofa ekanligini alohida qayd etdi.
Yaponiya aholisiga boshpanalarga borish va vayronalar tushishidan ehtiyot bo‘lish tavsiya qilindi. Raketaning uchirilishi natijasida qurbonlar haqida ma’lumot berilmagan.
BMT Shimoliy Koreyaga ballistik va yadroviy qurollarni sinovdan o‘tkazishni hamda ruxsatsiz boshqa davlatlar yo‘nalishida yoki ustidan raketa uchirishni taqiqlaydi.
NHK raketa uchirilishini Yaponiya, AQSh va Janubiy Koreyaning KXDR tomonidan kuchayib borayotgan tahdidga javoban mudofaasini kuchaytirish bo‘yicha birgalikdagi faoliyati bilan bog‘ladi.

Утром 4 октября, в 7:22, Северная Корея запустила в небе над Японией баллистическую ракету, сообщает японская телерадиокомпания NHK. Это первый северокорейский пуск ракеты над Японией за последние пять лет и уже 23-й запуск в этом году вообще.
Правительство Японии утверждает, что за приблизительно 20-минутный полёт ракета преодолела более 4500 км, прежде чем упала в Тихом океане. В Минобороны Японии отдельно отметили, что это рекордная дальность для северокорейской ракеты.
Жителям Японии рекомендовали отправиться в укрытия и быть внимательными, чтобы избежать падающих обломков. О пострадавших в результате пуска ракеты не сообщается.
ООН запрещает Северной Корее проводить испытания баллистического и ядерного оружия, а также запускать ракеты в направлении или над другими странами без согласования.
NHK связывает запуск ракеты с совместной работой Японии, США и Южной Кореи над укреплением своей обороны в ответ на нарастающую от КНДР угрозу.