Qirg‘iziston Jogorku Keneshi deputati Janar Akayev hukumatdan O‘sh aeroportidagi vaziyatni yaxshilash va O‘zbekistondan tranzit yo‘lovchilar uchun qulayroq sharoit yaratishni so‘radi. Bu haqda deputat Facebook tarmog‘ida yozdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy taksichilarning O‘zbekiston fuqarolariga munosabati odamni tushkunlikka tushiradi. Shuningdek, u chegaradagi «Do‘stlik» nazorat punktidagi sharoitlar yaxshi emasligini ta’kidladi.
Qirg‘iziston parlamenti allaqachon bu masalani ko‘targan, ammo mas’ul shaxslar bu borada boshqa choralar ko‘rishmagan, dedi u.
«Biz birinchi navbatda O‘zbekiston fuqarolarini fuqaro, qo‘shni, xalq deb bilishimiz kerak, ular O‘shdan o‘zlariga xush kelgani uchun uchib o‘tishayotgani yo‘q. Shunda chipta 150 dollarga arzonroq bo‘ladi. Kambag‘al oilalar uchun bu juda katta miqdor. Bu odamlardan pul o‘g‘irlashga yo‘l qo‘yish mumkin emas. Bu ularda Qirg‘izistonga nisbatan nafrat uyg‘otadi. Agar ikkala davlat ham o‘tishni qiyinlashtirsa, prezidentlarimiz gapirgan xalqlar do‘stligi qayerda qoldi?», — deb yozadi deputat.
Uning qo‘shimcha qilishicha, har bir yo‘lovchi xalqaro reyslar uchun 15 dollar to‘laydi. O‘sh aeroporti orqali har oy minglab odamlar uchib o‘tadi va ulardan millionlab dollar daromad Qirg‘iziston g‘aznasida qoladi.
Janar Akayev terminalni kengaytirish, yo‘lovchilar va yuklarni tashish va ro‘yxatdan o‘tkazish uchun sharoitlarni yaxshilashni taklif qildi. Deputat o‘z murojaatini Vazirlar Mahkamasi rahbari Oqilbek Japarovga yo‘lladi.
«Azattыk» radiosining xabar berishicha, ayrim O‘zbekiston fuqarolari O‘shdagi taksi haydovchilarining xatti-harakatlari yuzasidan Qirg‘iziston hukumatiga shikoyat qilgan. 2 avgust kuni Telegram tarmog‘ida tarqalgan murojaatda taksichilar Rossiyadan O‘shga uchib kelayotgan O‘zbekiston fuqarolarini majburan mashinaga o‘tqazib, chegaragacha 5−6 km yo‘l uchun 500 som (65 ming o‘zbek so‘mi) va har bir yo‘lovchi uchun undan ham ko‘proq pul to‘lashga majburlashayotgani aytiladi.
Militsiya ma’lumotlariga ko‘ra, ularga avvalroq ijtimoiy tarmoqlar orqali bu haqda 14 ta murojaat kelib tushgan. Hozirda ulardan 7 nafari bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda, birorta ham ish yakuniga yetmagan, chunki ariza berganlar huquqni muhofaza qilish organlariga ko‘rsatma berishdan bosh tortmoqda. «Xorijiy fuqarolar taksi haydovchilarining huquqbuzarliklarini tasdiqlovchi faktlarni taqdim etishmagan. Buni isbotlashning iloji bo‘lmaganligi sababli, oddiy so‘zlar sifatida qabul qilinadi. Shuning uchun biz tushuntirish ishlari bilan cheklanishimiz mumkin xolos», − dedi «Azattыk» bilan suhbatda O‘sh viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot kotibi Jenish Ashirbayev.

Депутат Жогорку Кенеша Кыргызстана Жанар Акаев попросил правительство улучшить ситуацию в аэропорту Оша и создать более благоприятные условия для транзитных пассажиров из Узбекистана. Об этом парламентарий написал в Facebook.
По его словам, отношение местных водителей такси к гражданам Узбекистана удручает. Он также отметил, что условия на КПП «Достук» на границе оставляют желать лучшего.
В парламенте Кыргызстана уже поднимали вопрос об этой ситуации, но ответственные лица не предпринимали дальнейших мер, сказал он.
«Мы должны рассматривать граждан Узбекистана как граждан, соседей, людей, которые летают через Ош не от хорошей жизни. Так билет получается дешевле на 150 долларов. Для бедных семей это очень существенная сумма. Попытки содрать денег с этих людей просто недопустимы. Это зародит в них ненависть к Кыргызстану. Если обе страны будут усложнять проезд, в чём же наша дружба народов, о которой говорят наши президенты?» — написал депутат (перевод цитаты по Kaktus Media).
Он добавил, что каждый пассажир оплачивает 15 долларов при международных перелетах. Каждый месяц через аэропорт в Оше летают тысячи человек, и миллионные поступления от них остаются в кыргызской казне.
Жанар Акаев предложил расширить аэровокзал и улучшить условия для перевозки и регистрации пассажиров и грузов. Свое обращение депутат адресовал главе Кабинета министров Акылбеку Жапарову.
Радио «Азаттык» сообщало, что некоторые граждане Узбекистана пожаловались властям Кыргызстана на действия водителей такси в Оше. В обращении, распространенном в Telegram 2 августа, говорится, что прилетающих из России в Ош граждан Узбекистана таксисты насильно сажают в авто и за проезд на расстояние 5−6 км до границы двух стран заставляют заплатить по 500 сомов (65 тысяч узбекских сумов) и больше за пассажира.
По данным милиции, через социальные сети к ним ранее поступило 14 обращений по этому поводу. По 7 из ним сейчас ведется следствие, ни одно дело ещё не завершено, так как обратившиеся якобы, отказываются явиться в правоохранительные органы для дачи показаний. «Иностранные граждане не предоставляют факты, доказывающие правонарушения таксистов. Раз это не может быть подтверждено, оно считается просто словами. Поэтому мы можем ограничиться только разъяснительными работами», − пояснил «Азаттыку» пресс-секретарь УВД Ошской области Жениш Аширбаев.