«Tolibon» harakati Afg‘oniston hukumatiga uch oylik muddatga o‘t ochishni to‘xtatish taklifi bilan murojaat qildi. Bu haqda payshanba kuni Afg‘oniston hukumat delegatsiyasi a’zosi Nader Naderi Dohada (Qatar) toliblar bilan muzokaralarda ma’lum qildi, deya xabar bermoqda TASS.
Nader Naderining so‘zlariga ko‘ra, buning evaziga «Tolibon» harakati vakillari ilgari qo‘lga olingan 7000 jangarilarni ozod etishni talab qilishgan.
«Toliblar uch oylik sulh taklif qildi, ammo evaziga Afg‘oniston hukumatidan o‘z tarafdorlari orasidan 7000 mahbusni ozod etishni talab qildi. Bu jiddiy talab, 5 ming tolibning qamoqdan ozod qilinishi vaziyatni yaxshilamagani va hattoki eskalatsiyaga olib kelganini ko‘rganmiz», — deya Pajhwok axborot agentligi Naderining Kobuldagi matbuot anjumanidan so‘zlarini keltiradi.
Matbuot anjumani payshanba kuni Kobulda 11 afg‘on siyosatchisidan iborat delegatsiya ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya keyinchalik Doxada olib boriladigan muzokaralarga jo‘naydi.
O‘tgan yilning sentabr oyidan buyon davom etayotgan ushbu maslahatlashuvlar bir necha bor to‘xtatilgan va yaqinda qayta tiklangan. Hozircha ular mutaxassislar darajasida, jumladan, Naderi darajasida olib borilmoqda. Doxada boshidanoq kelajakdagi tinchlik muzokaralari bo‘yicha kun tartibini muhokama qilishdan nariga o‘tilmagan. Hozirda olib borilayotgan muhokamalar haligacha dastlabki deb hisoblanadi.
Dohadagi uchrashuvda Kobul delegatsiyasiga, xususan, Afg‘onistonning sobiq prezidenti Hamid Karzay va Afg‘oniston Milliy yarashuv bo‘yicha Oliy Kengashining raisi Abdulla Abdulla kirishi taxmin qilinmoqda. Toliblar delegatsiyasiga ularning asosiy muzokarachisi Abdul G‘ani Baradar rahbarlik qiladi.

Движение «Талибан» обратилось к правительству Афганистана с предложением о прекращении огня сроком на три месяца. Об этом, по данным ТАСС, сообщил в четверг член афганской правительственной делегации на переговорах с талибами в Дохе (Катар) Надер Надери.
Взамен, по его словам, они требуют освобождения ранее захваченных 7000 членов движения.
«Это серьезное требование, мы уже увидели, что освобождение 5000 талибов из заключения не улучшило ситуацию и даже привело к эскалации», — добавил Надер Надери.
Пресс-конференция состоялась перед намеченной на четверг встречей в Кабуле членов делегации из 11 политических деятелей Афганистана, которая должна отправиться на переговоры в Доху.
Эти консультации, ведущиеся с сентября прошлого года, неоднократно прерывались и недавно возобновились. Пока они идут на уровне экспертов, в число которых входит и Надери. С самого начала в Дохе не удалось продвинуться дальше обсуждения повестки будущих мирных переговоров по существу. Дискуссии, проходящие до сих пор, считаются предварительными.
Предполагается, что в состав делегации Кабула на встрече в Дохе войдут, в частности, бывший афганский президент Хамид Карзай и председатель Высшего совета по национальному примирению Афганистана Абдулла Абдулла. Делегацию талибов возглавит их основной переговорщик Абдул Гани Барадар.