Vazirlik bu oxirgi 4 yildagi eng kam ko‘rsatkich ekanligini ta’kidladi. Ma’lumot uchun, 2018 yilning xuddi shu kuni 1961 nafar, 2019 yilda — 1708 nafar, 2020 yilda esa -1974 nafar chaqaloq tug‘ilgan edi.
1 yanvar kuni tug‘ilgan chaqaloqlarning 810 nafari qiz, 834 nafari esa o‘g‘il bola. Bolalarning 9 nafarini egizaklar (jami 18 nafar chaqaloq) tashkil qiladi.
Eng ko‘p bola Farg‘onada (202 nafar), Qashqadaryoda (196 nafar), Samarqand va Namanganda (169 nafardan) hamda Jizzax viloyatlarida (151 nafar chaqaloq) tug‘ildi.
Shuningdek, shu kuni Toshkent shahrida 139 nafar, Toshkent viloyatida 126 nafar, Surxondaryo viloyatida 95 nafar, Andijon va Buxoro viloyatlarida 79 nafardan, Xorazm viloyatida 71 nafar, Qoraqalpog‘istonda 66 nafar, Sirdaryo va Navoiy viloyatlarida 51 nafardan chaqaloq dunyoga keldi.

В первый день 2021 года в Узбекистане на свет появилось 1644 ребёнка, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Министерство отмечает, что это самый низкий показатель за последние четыре года. В 2018 году 1 января родился 1961 ребёнок, в 2019 году — 1708, в 2020 году — 1974.
Из общего числа младенцев, родившихся 1 января, 810 — это девочки и 834 — мальчики. Среди новорожденных 9 пар близнецов (18 детей).
Больше всего детей родилось в Ферганской области — 202, Кашкадарьинской области — 196, Самаркандской и Наманганской областях — по 169, а также Джизакской области — 151.
В Ташкенте родилось 139 детей, в Ташкентской области — 126, в Сурхандарьинской области — 95, в Андижанской и Бухарской областях — по 79, в Хоразмской области — 71, в Каракалпакстане — 66, а Сырдарьинской и Навоийской областях — по 51.