O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 avgust kuni ta’lim tizimidagi islohotlarning borishi bo‘yicha o‘tkazilgan majlisda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ishlari bilan tanishdi, deb xabar berdi O‘zA.
Majlisda umumta’lim maktablari va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘zaro integratsiya, 11 yillik o‘rta ta’lim tizimini joriy etish, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tizimini isloh qilish, yangi ochilgan oliy ta’lim muassasalari, filiallar faoliyatini tashkil etish muhokama qilindi. Prezident oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inom Majidov, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi direktori Murodilla Xolmuhamedov, xalq ta’limi vaziri Ulug‘bek Inoyatov va ularning o‘rinbosarlarining hisobotlarini tingladi.
Belgilangan vazifaga muvofiq, umumta’lim maktablari 9-sinf bitiruvchilarini o‘z xohishiga ko‘ra 10-sinfda o‘qishini davom ettirishi, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalariga qamrab olish ishlari izchil davom etmoqda.
O‘quv rejasiga ko‘ra, 10-sinf o‘quvchilari haftada 5 kun umumta’lim fanlarini va 1 kun kasbga doir fanlarni o‘rganishi belgilandi. Kasb-hunar kollejlaridan uzoq masofada joylashgan 2703 ta maktab uchun 1103 ta maktabda, 6956 maktab uchun esa 615 ta kollejda o‘quv-ishlab chiqarish majmualari tashkil etiladi.
Maktablarda 10-sinf ochilishi munosabati bilan 22 ming o‘qituvchiga ehtiyoj yuzaga keladi. Shularning 9,5 ming nafari oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari hisobidan, 13 ming nafari litsey va kollejlar o‘qituvchilarini jalb etish hisobidan qoplash rejalashtirilyapti.
2017−2018 o‘quv yilidan boshlab 10-sinflarda dars beradigan 116 ming nafar o‘qituvchining qisqa muddatli malaka oshirishi kurslari yo‘lga qo‘yildi.
10-sinf o‘quvchilari uchun 8,5 million nusxa darslik va o‘quv-metodik qo‘llanmalar chop etilib, ayni paytda ta’lim muassasalariga yetkazilmoqda.
Ta’lim muassasalarini yangi o‘quv yiliga tayyorlash bo‘yicha vertikal tizim yaratilib, vazirlikdan hududlarga 14 nafar, hududiy xalq ta’limi boshqarmalaridan tuman va shaharlarga 195 nafar, tuman va shahar xalq ta’limi bo‘limlaridan har bir maktabga mas’ullar biriktirildi.
Bu yil 1-sinfga qabul qilinadigan 650 ming nafar o‘quvchi uchun «Prezident sovg‘asi» sifatida 12 nomdagi o‘quv qurollari solingan maktab sumkalari tayyorlanib, joylarga to‘liq yetkazildi.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi hamkorligida iqtidorli va qobiliyatli o‘quvchilarni tanlab olish va ularni oliy ta’lim muassasalariga maqsadli tayyorlashni tashkil etish uchun har bir oliy ta’lim muassasasi huzurida bittadan akademik litsey ochish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish ishlari olib borilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga 25 avgustga qadar barcha ta’lim muassasalarini yangi o‘quv yiliga va kuz-qish mavsumiga sifatli tayyorlash hamda Investitsiya dasturiga kiritilgan ta’lim ob’ektlarida olib borilayotgan qurilish-ta’mirlash va jihozlash ishlarini yakunlash, ko‘rilgan barcha masalalar yuzasidan tegishli qarorlar loyihalarini tayyorlash bo‘yicha mutasaddi tashkilotlar rahbarlariga ko‘rsatma va topshiriqlar berildi.

Президент Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 августа в ходе заседания, посвященного ходу реформ в системе образования, ознакомился с подготовительными работами к новому учебному году, сообщило УзА.
На заседании обсуждалась взаимная интеграция между общеобразовательными школами и учреждениями среднего специального, профессионального и высшего образования, работа по внедрению системы 11-летнего среднего образования, реформирование системы среднего специального, профессионального образования, организация деятельности новых высших учебных заведений и филиалов. Президент заслушал отчеты министра высшего и среднего специального образования Инома Маджидова, директора Центра среднего специального, профессионального образования Муродуллы Холмухамедова, министра народного образования Улугбека Иноятова и их заместителей.
Согласно намеченной задаче ведется работа по продолжению обучения выпускников 9-х классов общеобразовательных школ по собственному желанию в 10-х классах, их охвату средними специальными, профессиональными образовательными учреждениями.
Учебным планом определено, что учащиеся 10-х классов 5 дней в неделю будут изучать общеобразовательные предметы и 1 день — предметы, связанные с профессиями. Для 2703 школ, расположенных вдали от профессиональных колледжей, учебно-производственные комплексы будут организованы в 1103 школах, а для 6956 школ — в 615 колледжах.
В связи с открытием 10-х классов в школах возникает потребность в 22 тысячах учителей. Планируется, что из них 9500 будут укомплектованы за счет выпускников высших образовательных учреждений, 13 тысяч — за счет привлечения преподавателей лицеев и колледжей.
С 2017—2018 учебного года для 116 тысяч учителей, которые будут преподавать в 10-х классах, налажены краткосрочные курсы повышения квалификации.
Для учащихся 10-х классов изданы 8,5 миллиона экземпляров учебников и учебно-методических пособий, которые в эти дни доставляются в образовательные учреждения.
Создана вертикальная система по подготовке образовательных учреждений к новому учебному году, за регионами закреплены ответственные лица от министерства — 14 специалистов, за районами и городами — от территориальных управлений народного образования — 195 специалистов, за каждой школой — от районных и городских отделов народного образования.
С 10 августа по 10 сентября на территории 927 школ, 205 колледжей, 193 базаров функционируют 1325 школьных ярмарок. В предгорной и труднодоступной местности оказывают услуги 98 передвижных автомагазинов.
Для 650 тысяч учеников, которые в этом году будут приняты в первые классы, подготовлены «Президентские подарки», состоящие из школьных сумок с 12 учебными принадлежностями. Все они уже доставлены на места.
Министерством высшего и среднего специального образования совместно с Центром среднего специального, профессионального образования осуществляется работа по открытию при каждом высшем образовательном учреждении по одному академическому лицею для отбора одаренных и талантливых учащихся и их целевой подготовки в вузы.
Президент Узбекистан Шавкат Мирзиёев дал поручения руководителям министерств и ведомств по качественной подготовке до 25 августа всех образовательных учреждений к новому учебному году и осенне-зимнему сезону, а также завершению строительно-ремонтных работ и работ по оснащению образовательных объектов, включенных в Инвестиционную программу.