Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Буюк Британиянинг Cross Works компанияси томонидан ишлаб чиқилган Тошкент ва Янги Тошкент қўшма лойиҳасини маъқуллади. Бу ҳақда қурилиш ва уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири ўринбосари, Янги Тошкент қурилиш дирекцияси директори Давронжон Одилов «Менимча» дастурига берган интервьюсида маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, президент таклифни ишлаб чиқиш бўйича топшириқлар бераётганда «табиат билан яқиндан мулоқот қиладиган, эски анъана ва урф-одатларимизга таянган ҳолда жамоатчилик ва маҳалла аҳлини яқинлаштирадиган шаҳарни кўришни хоҳлаяпман» деб айтган. «Бунинг учун [президент] энг қулай жойни танлаб бергандилар. Барча экологлар ва мутахассислар танланган жой бўйича ўзининг ижобий хулосасини берди, — деди вазир ўринбосари.
Давронжон Одилов «меъморий қадрияти баланд» — кутубхона, театр ва бошқа бинолар янада баландроқда жойлаштирилиши халқимиз анъаналарига мос келишини таъкидлади. У ўзбекларнинг меҳмондўстлиги, унга кўра уйдаги меҳмонларга дастурхон тўридан жой берилишини мисол қилиб келтирди.
«Чет эллик архитекторлар, масалан, Англия, Корея ёки Хитойдан буни топиб бериши қийин. Шунинг учун архитекторлар бу дизайнларни тузатиб, мослаштирдилар», — деди у.
Давронжон Одилов Янги Тошкентни «эски» билан интеграцияси масаласи борлигини таъкидлади.
«Тўғри, биз буни Янги Тошкент деб номлаяпмиз, лекин бу ўзи билан эски Тошкентни ҳам янгилаши керак. Битта жараёнда улар бир қон ва бир артерия бўлиб кетиши керак, яъни шаҳарлар бир-бирига „тикилиши“ керак эди. Президент шаҳарларнинг бир-биридан ажралишини истамади», — деди у.
Тошкент ва Янги Тошкентнинг қўшма лойиҳаси Британиянинг Cross Works компанияси томонидан ишлаб чиқилган (тақдимот слайдларида компания бош режани ишлаб чиқувчи сифатида кўрсатилган). «Президент [шу компаниянинг] лойиҳасини танлади. 20 дан ортиқ хорижий ва бир нечта маҳаллий ташкилотлар ушбу лойиҳага юқори баҳо берди, — деди вазир ўринбосари.
Шунингдек, у жаҳон стандартларига кўра, шаҳарда аҳоли жон бошига 8−10 квадрат метр яшил майдон ажратилиши керак бўлса, Янги Тошкентда бу кўрсаткич 18−20 квадрат метрни ташкил этишини, бу эса уни «тропик шаҳарнинг иқлимига яқинлаштиришини» таъкидлади.
«Шаҳарнинг исталган нуқтасидан 20−25 дақиқада соҳил бўйига етиб боришингиз мумкин», — дейди Давронжон Одилов.
Германия, Жанубий Корея ва Туркия компаниялари транспорт ва логистика масалалари билан шуғулланган. «Аввало, Тошкентнинг транспорт модели яратилди, у макромодел деб аталади. Иккита метро линияси — Буюк Ипак йўли ва Дўстлик бекатлари янги шаҳарга боғланади. Янги шаҳарга метрода 30−35 дақиқада етиб бориш мумкин бўлади… Автомобилда келишга эҳтиёж ҳам қолмайди», — деди у.
Давронжон Одиловнинг айтишича, лойиҳа ер ости инфратузилмасини яратишдан бошланади, шунингдек, йўллар қурилиши ҳам бошланган. «Биз ҳозир ер ости инфратузилмасини лойиҳалашни якунлаяпмиз. Биз октябрь ойида [иш] бошлаймиз. Ундан кейин ер усти иншоотларини қуриш масаласини муҳокама қилиш мумкин бўлади».
«Тошкентбошпланлити» лойиҳа корхонаси директори ўринбосари Саидазим Шариповнинг айтишича, концепцияда ижтимоий соҳа объектлари — мактаблар, болалар боғчалари, поликлиникалар, маданий дам олиш масканлари, истироҳат боғларини пиёда юриш масофада жойлаштириш кўзда тутилган.
«Гап 15 дақиқа ҳақида кетмоқда, яъни юриш масофаси [ижтимоий объектларга] 1200 метр бўлади», — деди у.
cross works, тошкент, шавкат мирзиёев, янги тошкент
Ушбу лойиҳа учун Тошкент вилоятининг Юқори Чирчиқ ва Ўрта Чирчиқ туманларидан 19 минг 720 гектар ер танлаб олинган. Биринчи босқичда 2,5 минг гектарда 100 минг аҳоли учун уй-жойлар ва инфратузилма объектлари қуриш режалаштирилган. Дирекция томонидан етакчи хорижий компаниялар жалб этилиб, ривожланган мамлакатларда муваффақиятли синовдан ўтган амалиётлар асосида Бош режа, тармоқ режалари ва манзилли дастурлар ишлаб чиқилмоқда.
Янги Тошкент «ақлли» ва «боғ шаҳар» бўлиши назарда тутилмоқда. Маъмурий марказда давлат идоралари, Янги Ўзбекистон университети, кутубхона, тарих музейи, маданият саройлари жойлашади. Шунингдек, шаҳарда ишбилармонлик ва инновация туманлари, таълим, тиббиёт ва туризм кластерлари бўлади.
420 гектар майдонда марказий боғ, мавзелар орасида сунъий канал ва кўллар, Чирчиқ ва Қорасув дарёлари бўйида сайилгоҳлар ташкил қилиниб, одамларнинг дам олиши учун сўлим шароитлар яратилади. «Тошкентнинг яшил белбоғи» лойиҳаси шу жойдан бошланади.
Янги Тошкентда «эски» Тошкентга уланадиган ягона трамвай ва метро тармоғи қурилиши режалаштирилаётганини ҳам ёзган эдик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев одобрил объединённый проект Ташкента и Нового Ташкента, разработанный британской фирмой Cross Works. Об этом в интервью программе «Менимча» сообщил заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства, директор Дирекции по строительству города «Новый Ташкент» Давронжон Адилов.
По его словам, когда президент давал поручение о разработке предложения, он сказал, что «желает увидеть город, тесно коммуницирующий с природой, и сближающий общественность, махаллинское сообщество на основе наших старых традиций и обычаев». «Для этого [президент] выбрал самое удобное место. Все экологи и специалисты дали положительное заключение по выбранному месту», — заявил замминистра.
Давронжон Адилов указал, что «архитектурно ценные здания» — библиотека, театр и другие — «будут расположены выше, что соответствует традициям нашего народа». Он привёл в пример узбекское гостеприимство, по которому гостям в доме отводят почётные места за столом.
«Это не смогут найти зарубежные архитекторы, например, из Англии, Кореи или Китая. Поэтому архитекторы поправили и адаптировали эти проекты», — сказал он.
Давронжон Адилов отметил, что стоял вопрос интеграции Нового Ташкента со «старым».
«Да, мы называем это Новым Ташкентом, но завтра он должен обновить и старый Ташкент. За один процесс они должны стать одной кровью и одной артерией, то есть города нужно сшить вместе. Президент не хотел, чтобы города отделились друг от друга», — заявил он.
Объединённый проект Ташкента и Нового Ташкента разработала британская фирма Cross Works (на слайдах презентации компания указана разработчиком мастер-плана). «Президент выбрал проект [этой компании]. Свыше 20 зарубежных и несколько местных организаций дали высокую оценку этому проекту», — сообщил замминистра.
Он также указал, что если по мировым стандартам должно быть предусмотрено 8−10 кв. м зелёных насаждений в городе на душу населения, то в Новом Ташкенте этот показатель составит 18−20 кв. м, что «приблизит его к климату тропического города».
Кроме того, «из любой точки города вы сможете добраться до набережной за 20−25 минут», заявил Давронжон Адилов.
Компании из Германии, Южной Кореи и Турции занимались транспортно-логистическими вопросами. «В первую очередь, создана транспортная модель Ташкента, которую называют макромоделью. Две линии метро [будут] связаны с новым городом — станции „Буюк ипак йули“ и „Дустлик“. Будет создана возможность добраться до нового города на метро за 30−35 минут… Не нужно будет ехать на автомобиле», — сообщил он.
Давронжон Адилов сообщил, что проект начнётся с создания подземной инфраструктуры, также началось строительство дорог. «Сейчас мы завершаем проектирование подземной инфраструктуры. Мы начнём [работы] с октября. А после этого уже можно будет обсуждать строительство надземных объектов»,
Заместитель директора проектного предприятия «Тошкентбошпланлити» Саидазим Шарипов сообщил, что концепция предусматривает расположение социальных объектов — школ, детских садов, поликлиник, зон культурного отдыха, парков — в пешей доступности.
«Речь идёт о 15 минутах, то есть пешее расстояние [до соцобъектов] составит 1200 м», — сказал он.
Для реализации масштабного проекта отобрано 19,7 тысячи гектаров земли в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах Ташкентской области. На первом этапе на площади 2500 га планируется построить жилье и объекты инфраструктуры для 100 тысяч жителей. Дирекция привлекла зарубежные компании, генеральный план, отраслевые планы и целевые программы разрабатываются на основе успешно апробированных в развитых странах практик, сообщала пресс-служба президента.
Предусматривается, что Новый Ташкент будет «умным» городом и «городом-садом». В административном центре расположатся государственные ведомства, университет Нового Узбекистана, библиотека, исторический музей, дворцы культуры, а также планируется создать деловой и инновационный кварталы, кластеры образования, медицины и туризма.
На площади 420 га будут созданы центральный парк, искусственные каналы и озера между кварталами, аллеи вдоль рек Чирчик и Карасу, а также условия для отдыха людей. Здесь же стартует проект «Зелёный пояс Ташкента».
Мы также писали, что в Новом Ташкенте планируется построить единую сеть трамвая и метрополитена, которая будет связана со «старым» Ташкентом.
О Cross Works
Британская Cross Works — это междисциплинарная дизайнерская и технологическая фирма, которая занимается городским и региональным планированием, архитектурным и строительным проектированием, «независимо от масштаба проекта» — от одноквартирных жилых домов до коммерческих комплексов смешанного назначения и до проектирования совершенно новых городов и посёлков. Компания утверждает, что работала над заполнением участков, проектами регенерации, расширением города и совершенно новыми зонами застройки, а также генеральными планами вокруг ключевых транспортных и инфраструктурных узлов.