2024-yil mart oyida O‘zbekistonda 0,7 foizlik inflyatsiya qayd etildi. Bu haqda prezident huzuridagi Statistika agentligi hisobotida keltiriladi.
Yillik hisobdagi inflyatsiya 7,89 foizgacha sekinlashdi, bu — 2016-yil may oyidan buyon eng past ko‘rsatkich (2016-yil may oyida 7,7 foiz).
Mart oyida oziq-ovqat mahsulotlari narxi 0,8 foizga, nooziq-ovqat mahsulotlari 0,5 foizga, xizmatlar narxi esa 0,7 foizga oshdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, oy davomida suyakli mol go‘shti (0,2 foiz; noyabrdan beri ketma-ket pasayish kuzatilmoqda), qo‘y go‘shti (0,1 foiz), tuxum (2,3 foiz), kungaboqar yog‘i (1,1 foiz) narxining pasayishi kuzatildi. Guruch (0,9 foiz), bug‘doy uni (0,9 foiz), yangi sog‘ilgan sut (2,6 foiz), shakar (1,9 foiz) narxlari esa ko‘tarildi.
Oxirgi oyda meva-sabzavot mahsulotlari orasida bulg‘or qalampiri 23,9 foizga, karam 8 foizga, pomidor 5,3 foizga, limon 4,9 foizga, baqlajon 4,7 foizga qimmatlashdi. Apelsin 5,1 foizga, banan 4,6 foizga arzonladi.
Mart oyida alkogolli ichimliklar narxi 0,8 foizga, tamaki mahsulotlariniki 0,5 foizga ko‘tarildi.
O‘tgan oyda Jizzax viloyatida maishiy chiqindi uchun to‘lov qiymatida o‘sish kuzatilib, mazkur xizmat turining respublika bo‘yicha qisqa muddatli inflyatsiyasi 2,5 foizni tashkil etdi. Eslatib o‘tamiz, maishiy chiqindilarni olib chiqish uchun to‘lov 2024-yil fevral oyida respublika bo‘yicha o‘rtacha 9,4 foizga (yanvar va fevral oylarida — 29,2 foizga) oshgandi. Umumiy hisobda, o‘tgan yilning martiga nisbatan respublika bo‘yicha chiqindilarni olib chiqib ketish uchun to‘lov qiymati deyarli 1,5 baravar (49,4 foiz) oshdi.
Sovuq suv va kanalizatsiya bo‘yicha respublikada o‘rtacha narxlar oy davomida 3,5 foizga, yil boshidan buyon 5,2 foizga, o‘tgan yilning mart oyiga nisbatan 73,5 foizga ko‘tarilgan.
O‘tgan oyda tibbiy laboratoriya xizmatlari narxi 3,4 foizga, dori vositalariniki esa 2,2 foizga qimmatlashdi.
Temiryo‘l transporti xizmatlari narxida kuzatiladigan yo‘nalishlar bo‘yicha uzoq masofaga qatnaydigan poyezdlar chiptasi narxlarining oshishi hisobiga o‘sish kuzatildi. Xalqaro yo‘nalishda kuzatiladigan aviatashuvlar oy davomida o‘rtacha 2,9 foizga, ichki yo‘nalishda 1,8 foizga qimmatlashdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida benzin narxi 0,1 foizga (yil boshidan beri 4,6 foizga, o‘tgan yil mart oyiga nisbatan 125,2 foizga) qimmatladi, metan narxi o‘zgarmadi (yil davomida +19,3 foiz). Propan narxi oy davomida 3,3 foizga arzonlashdi (yil boshidan hisoblaganda 2,8 foizga, o‘tgan yilning martiga nisbatan esa 12,4 foizga qimmatlashgan).

В марте 2024 года в Узбекистане зарегистрирована рекордно низкая за последние восемь лет инфляция в 0,67%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
Это самый низкий показатель минимум с 2016 года (март 2016 года — 0,5%, 2017 года — 1%, 2018 года — 1,1%, 2019 года — 1,2%, 2020 года — 1,32%, 2021 года — 0,84%, 2022 года — 1,53%, 2023 года — 1,01%).
В годовом выражении (к марту 2023 года) инфляция замедлилась до 7,98% — минимум с мая 2016 года, когда инфляция опускалась до 7,7%.
В марте цены на продовольственные товары поднялись на 0,8%, на непродовольственные — 0,5%, стоимость платных услуг выросла на 0,7%.
По данным Статагентства, яйца подешевели в среднем ещё на 2,3%, подсолнечное масло — на 1,1%, говядина — на 0,2%, баранина — на 0,1%. Мясо дешевеет с ноября — пятый месяц подряд. Рис подорожал на 0,9%, молоко — 2,6%, сахар — на 1,9%, мука — на 0,9%.
В годовом выражении цены на молоко выросли на 11,6%, яйца — 10,3%, сахар — на 7,2%, рис — на 26,7%.
Динамика цен на плодоовощную продукцию за 12 месяцев. Источник: Статагентство.
За первый месяц весны среди плодоовощей болгарский перец стал дороже на 23,9% (в феврале — на 11,7%), капуста — на 8%, помидоры — на 5,3%, лимоны — на 4,9%, баклажаны — на 4,7%, огурцы — на 4%, морковь — на 3,4%, лук — на 1,8%, картофель — на 1,3%. В годовом выражении лук, морковь и картофель подешевели.
В марте цены на алкогольные напитки повысились на 0,98%, табачные изделия — на 0,5%, сигареты — на 2,6%.
Зафиксировано повышение тарифов на вывоз бытовых отходов в Джизакской области, что привело к среднему увеличению цены услуги по Узбекистану на 2,5%.
Стоимость авиа- и железнодорожных билетов за месяц выросла на 2,6% и 2,2% соответственно. Авиаперелеты по отслеживаемым международным направлениям в среднем за месяц стали дороже на 2,9%, внутренним — на 1,8%. Железнодорожные перевозки за год подорожали на 34,1%, авиаперелёты — на 11,9%.
По данным Статагентства, в феврале бензин подорожал на 0,1% (в январе — на 1,2−6,4%, в феврале — на 1,1%, за год — на 25,2%), пропан подешевел на 3,3% (12,4%), цены на метан не изменились (за год они выросли на 19,3%).