2024-yil mart oyida O‘zbekistonda 0,7 foizlik inflyatsiya qayd etildi. Bu haqda prezident huzuridagi Statistika agentligi hisobotida keltiriladi.
Yillik hisobdagi inflyatsiya 7,89 foizgacha sekinlashdi, bu — 2016-yil may oyidan buyon eng past ko‘rsatkich (2016-yil may oyida 7,7 foiz).
Mart oyida oziq-ovqat mahsulotlari narxi 0,8 foizga, nooziq-ovqat mahsulotlari 0,5 foizga, xizmatlar narxi esa 0,7 foizga oshdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, oy davomida suyakli mol go‘shti (0,2 foiz; noyabrdan beri ketma-ket pasayish kuzatilmoqda), qo‘y go‘shti (0,1 foiz), tuxum (2,3 foiz), kungaboqar yog‘i (1,1 foiz) narxining pasayishi kuzatildi. Guruch (0,9 foiz), bug‘doy uni (0,9 foiz), yangi sog‘ilgan sut (2,6 foiz), shakar (1,9 foiz) narxlari esa ko‘tarildi.
Oxirgi oyda meva-sabzavot mahsulotlari orasida bulg‘or qalampiri 23,9 foizga, karam 8 foizga, pomidor 5,3 foizga, limon 4,9 foizga, baqlajon 4,7 foizga qimmatlashdi. Apelsin 5,1 foizga, banan 4,6 foizga arzonladi.
Mart oyida alkogolli ichimliklar narxi 0,8 foizga, tamaki mahsulotlariniki 0,5 foizga ko‘tarildi.
O‘tgan oyda Jizzax viloyatida maishiy chiqindi uchun to‘lov qiymatida o‘sish kuzatilib, mazkur xizmat turining respublika bo‘yicha qisqa muddatli inflyatsiyasi 2,5 foizni tashkil etdi. Eslatib o‘tamiz, maishiy chiqindilarni olib chiqish uchun to‘lov 2024-yil fevral oyida respublika bo‘yicha o‘rtacha 9,4 foizga (yanvar va fevral oylarida — 29,2 foizga) oshgandi. Umumiy hisobda, o‘tgan yilning martiga nisbatan respublika bo‘yicha chiqindilarni olib chiqib ketish uchun to‘lov qiymati deyarli 1,5 baravar (49,4 foiz) oshdi.
Sovuq suv va kanalizatsiya bo‘yicha respublikada o‘rtacha narxlar oy davomida 3,5 foizga, yil boshidan buyon 5,2 foizga, o‘tgan yilning mart oyiga nisbatan 73,5 foizga ko‘tarilgan.
O‘tgan oyda tibbiy laboratoriya xizmatlari narxi 3,4 foizga, dori vositalariniki esa 2,2 foizga qimmatlashdi.
Temiryo‘l transporti xizmatlari narxida kuzatiladigan yo‘nalishlar bo‘yicha uzoq masofaga qatnaydigan poyezdlar chiptasi narxlarining oshishi hisobiga o‘sish kuzatildi. Xalqaro yo‘nalishda kuzatiladigan aviatashuvlar oy davomida o‘rtacha 2,9 foizga, ichki yo‘nalishda 1,8 foizga qimmatlashdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida benzin narxi 0,1 foizga (yil boshidan beri 4,6 foizga, o‘tgan yil mart oyiga nisbatan 125,2 foizga) qimmatladi, metan narxi o‘zgarmadi (yil davomida +19,3 foiz). Propan narxi oy davomida 3,3 foizga arzonlashdi (yil boshidan hisoblaganda 2,8 foizga, o‘tgan yilning martiga nisbatan esa 12,4 foizga qimmatlashgan).

In March 2024, Uzbekistan registered a record low inflation rate of 0.67% over the past eight years, as reported by the Statistics Agency under the President.
This marks the lowest rate since at least 2016, with March 2016 recording 0.5%, followed by 1% in 2017, 1.1% in 2018, 1.2% in 2019, 1.32% in 2020, 0.84% in 2021, 1.53% in 2022, and 1.01% in 2023.
On an annual basis, by March 2023, inflation dropped to 7.98%, the lowest since May 2016, when it reached 7.7%.
In March, food prices increased by 0.8%, while non-food prices rose by 0.5% and the cost of paid services increased by 0.7%.
Eggs saw a decrease in price by an average of 2.3%, while sunflower oil dropped by 1.1%, and beef and mutton decreased by 0.2% and 0.1%, respectively, according to the Statistics Agency. This marks the fifth consecutive month of declining meat prices since November. Rice experienced a price increase by 0.9%, milk by 2.6%, sugar by 1.9%, and flour by 0.9%.
On an annual basis, milk prices rose by 11.6%, eggs by 10.3%, sugar by 7.2%, and rice by 26.7%.
In the first month of spring, the prices of various fruits and vegetables witnessed notable increases: sweet pepper surged by 23.9% (compared to 11.7% in February), cabbage by 8%, tomatoes by 5.3%, lemons by 4.9%, eggplants by 4.7%, cucumbers by 4%, carrots by 3.4%, onions by 1.8%, and potatoes by 1.3%. Conversely, on an annualized basis, onions, carrots, and potatoes experienced a decrease in price.
In March, alcoholic beverages increased by 0.98%, tobacco products by 0.5%, and cigarettes by 2.6%.
Additionally, an increase in tariffs for household waste removal in the Jizzakh region led to a 2.5% average price hike for the service across Uzbekistan.
The cost of air and railroad tickets increased by 2.6% and 2.2% over the month, respectively. Air travel on international routes rose by 2.9%, while domestic flights increased by 1.8%. Railway transportation saw a 34.1% increase in prices over the year, while air travel rose by 11.9%.
Gasoline prices saw an increase of 0.1% in February, following a range of 1.2% to 6.4% in January, and a rise of 1.1% in February, contributing to a yearly surge of 25.2%, according to the Statistics Agency. Propane prices, on the other hand, experienced a decline of 3.3% to 12.4%, while methane prices remained stable, showing an overall increase of 19.3% for the year.