АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси 10 июндан эътиборан янги виза олиш тизимини ишга туширмоқда, дея хабар қилди дипломатик миссия матбуот хизмати.
Янги хизмат орқали виза мурожаатчилари виза бўйича маълумотга эга бўлиши, маъмурий тўловни амалга ошириши, суҳбат санасини белгилаш ҳамда етказиб бериш хизматидан фойдаланиши мумкин бўлади.
Ариза берувчилар энди барча талаб қилинадиган виза тўловларини суҳбатга ёзилишдан олдин тўлайди. У Tenge Bank`нинг барча филиалларида нақд пул орқали ёки веб-сайтда АҚШ долларида пластик карта орқали амалга оширилади. Тўлов АҚШ элчихонасида қабул қилинмайди.
Янги суҳбат тизими учун ais.usvisa-info.com сайти 10 июндан бошлаб, барча ноиммиграцион виза суҳбатлари санасини белгилаш учун эса 2 июль ва ундан кейинги саналарда фаолият юрита бошлайди.
«Тизим орқали суҳбатсиз визага мурожаат этиш талабларига жавоб берувчи мурожаатчилар етказиб бериш хизмати ёрдамида ҳужжатларини консуллик бўлимига топширишлари ҳамда ҳужжатларини белгиланган тегишли бўлинмадан қабул қилиб олишлари мумкин бўлади», — дейилади хабарда.

Посольство США в Узбекистане с 10 июня запускает новую систему подачи заявления на визу, сообщила пресс-служба дипломатического представительства.
Заявители теперь смогут оплатить визовые сборы, записаться на собеседование для получения неиммиграционной визы и воспользоваться услугами по доставке документов.
Визовые сборы будут оплачиваться не в посольстве США, а до регистрации записи на собеседование. Сделать это можно будет либо наличными в Tenge Bank, либо картой в долларах онлайн.
Новая система записи на собеседование по неиммиграционным визам будет функционировать на сайте ais.usvisa-info.com.
Заявители, соответствующие требованиям для подачи документов на обновление визы без прохождения собеседования, смогут подать заявление на визу с помощью курьерской службы и получить документы обратно в пунктах выдачи документов.