Ҳиндистонда бош вазир Нарендра Моди бошчилигидаги ҳукмрон миллатчи «Бҳаратия жаната партияси» (БЖП) янги парламент таркибида устунликни қўлга кирита олмади, деб ёзмоқда Guardian.
Сайловлар натижасида БЖП 62 та ўрин йўқотган ҳолда 240 ўринга эга чиқди. Парламентда устунликни қўлга киритиш учун зарур бўлган чегара — 272 ўрин. Сайлов кампанияси бошида Моди ўз олдига катта мақсад қўйганди — 400 ўринни қўлга киритиш, шундан 370 та ўринни бевосита унинг партияси назорат қилиши керак эди.
Бу ҳолат Модини 2014 йилда ҳокимиятга келганидан бери биринчи марта «Миллий демократик альянс» (МДА) коалициясидаги ҳамкорлари билан музокаралар олиб боришга мажбур қилади. Улар биргаликда парламентдаги 543 ўриндан 292 тасини қўлга киритишга муваффақ бўлди. Бу уларга кейинги беш йил давомида коалицион ҳукумат тузиш ва Модини учинчи муддатга бош вазир лавозимига қайтариш имконини беради.
БЖП ва Модининг асосий рақиби — «Ҳиндистон миллий конгресси» (ҲМК) — бошчилигидаги INDIA мухолифат блоки 230 дан ортиқ ўринни қўлга киритди. Сайлов арафасида ҳукмрон партияга қарши чиқиш учун йигирмадан ортиқ партия ҲМКга қўшилди.
ҲМК раҳбари Раҳул Ганди — Ҳиндистон собиқ бош вазири Ражив Гандининг (1984 йилдан 1989 йилгача) ўғли ва мамлакатда нуфузли бўлган Неру-Ганди сиёсий клани вакили.
Сўнгги 15 йилдаги энг ёмон натижага қарамай, Моди МДА ғалабасини «тарихий ютуқ» деб атади ва ўз ишини давом эттиришга ваъда берди.
Ҳиндистон парламентининг қуйи палатасига сайловлар 19 апрелда бошланди ва дунёдаги энг йирик сайловларга айланди. Уларда 640 миллиондан ортиқ киши иштирок этди. Овоз бериш олти ҳафта давомида етти босқичда бўлиб ўтди ва 1 июнь куни якунланди.
Нима учун БЖП ёмон натижа кўрсатди?
Ижтимоий сўровномалар ҳукмрон партиянинг мутлақ ғалабасини прогноз қилган эди, бироқ мухолифат кутилганидан анча муваффақиятли чиқди. BBC`нинг таъкидлашича, таҳлилчилар БЖП муваффақиятсизлигини нархлар ошиши, юқори ишсизлик ва армиянинг зиддиятли ислоҳоти билан боғламоқда. Яна бир сабаб — Модининг агрессив кампанияси, у жараён давомида мухолифат ва мусулмонларга нисбатан бир қатор нохуш баёнотлар берди. Бу Ҳиндистоннинг айрим ҳудудларида сайловчилар фикрини ўзгартирган бўлиши мумкин.
Раҳул Ганди бошчилигидаги мухолифат чекланган ресурслар ва ҳокимият босимига қарамай, кучли кампания олиб борди. Унинг бир қанча таниқли арбоблари, жумладан, Деҳли бош вазири ва «Ам Адми партияси» раҳбари Арвинд Кежривал ҳибсга олинган ёки тергов остида бўлган, солиқ идоралари ҲМКнинг банк ҳисобларини музлатиб қўйган.
ҲМК, шунингдек, Ҳиндистонда ўсиб бораётган ижтимоий-иқтисодий тенгсизликка эътибор қаратди ва, агар ғалаба қозонса, аҳолини касталарга асосланган ҳолда рўйхатга олишга ваъда берди.
«Биз мухолифат блоки кутилганидан кўра сиёсий ва зийрак чиққани учун қойил қолишимиз керак. Кўпчилик мухолифат ўлишига қўйиб берди ва у сўнгги бир неча йил ичида БЖПнинг иқтисодий стресс ёки ҳинд миллатчилигига қаршилик каби бир қатор заифликларидан фойдаланишини кутмаган эди», — таъкидлади Жанубий Осиё институти (АҚШ) директори Майкл Кугельман Guardian нашрига берган изоҳида.
Таҳлилчиларнинг фикрича, сайлов натижалари Ҳиндистон сиёсий манзарасига катта таъсир кўрсатади. «Бу сайлов эмас, балки ўзига хос сиёсий зилзила», — деди Bloomberg`га Observer тадқиқот фонди катта илмий ходими Ниранжан Саху. Бош вазир ўз лавозимида қолса ҳам, унинг позицияси сезиларли даражада заифлашади ва «аввалги Моди бўлмайди», дея қўшимча қилди эксперт.

В Индии правящая националистическая «Бхаратия джаната парти» (БДП), возглавляемая премьер-министром Нарендрой Моди, не смогла получить большинство в новом составе парламента, пишет Guardian.
По итогам выборов БДП набрала 240 мест, потеряв 62. Необходимый порог для получения парламентского большинства — 272 места. При этом в начале избирательной кампании Моди ставил амбициозную цель — получить 400 мест, из которых 370 мест напрямую контролировалось бы его партией.
Такой расклад вынудил Моди впервые с момента прихода к власти в 2014 году вести переговоры с партнёрами по коалиции «Национальный демократический альянс» (НДА). Вместе они смогли получить 292 места в парламенте из 543. Это позволит сформировать коалиционное правительство на следующие пять лет и вернуть Моди на пост премьера на третий срок.
Основной соперник БДП и Моди — оппозиционный блок INDIA во главе с «Индийским национальным конгрессом» (ИНК) — получил более 230 мест. В преддверии выборов более двух десятков партий присоединились к ИНК, чтобы противостоять правящей партии.
Лидером ИНК является Рахул Ганди — сын бывшего премьер-министра Индии Раджива Ганди (с 1984 по 1989 год) и представитель влиятельного в стране политического клана Неру-Ганди.
Несмотря на наихудший результат за 15 лет, Моди назвал победу НДА «историческим достижением» и пообещал продолжить свою работу.
Выборы в нижнюю палату парламента Индии стартовали 19 апреля и стали крупнейшими в мире. В них приняли участие более 640 миллиона человек. Голосование проходило в семь этапов в течение шести недель и завершилось 1 июня.
Почему БДП показала низкие результаты
Социологические опросы предрекали абсолютную победу правящей партии, но оппозиция выступила намного успешнее, чем ожидалось. Как отмечает BBC, аналитики связывают провал БДП с ростом цен, высоким показателем безработицы и спорной реформой армии. Ещё одной причиной называют агрессивную кампанию Моди, в ходе которой премьер сделал ряд нелицеприятных высказываний в отношении оппозиции и мусульман. Это могло оттолкнуть избирателей в некоторых регионах Индии.
Оппозиция же под руководством Рахула Ганди провела энергичную кампанию, несмотря на ограниченные ресурсы и давление со стороны властей. Несколько её видных деятелей, включая главного министра Дели и главу партии «Ам Адми Парти» Арвинда Кеджривала, были взяты под арест или находились под следствием, а налоговые органы заморозили банковские счета ИНК.
ИНК также сделала ставку на растущее социально-экономическое неравенство в Индии и пообещала в случае победы провести покастовую перепись населения.
«Нужно отдать должное оппозиционному блоку за то, что он оказался более политически и избирательно подкован, чем можно было бы ожидать. Многие оставили оппозицию умирать и не ожидали, что она сможет извлечь выгоду из ряда уязвимостей БДП за последние несколько лет, будь то экономический стресс или сопротивление индуистскому национализму», — отметил в комментарии Guardian директор института Южной Азии Центра Вильсона (США) Майкл Кугельман.
Аналитики считают, что результаты выборов будут иметь серьёзные последствия для политического ландшафта Индии. «Это не выборы, а своего рода политическое землетрясение», — заявил Bloomberg старший научный сотрудник исследовательского фонда Observer Ниранджан Саху. Даже если премьер останется на своём посту, его позиции значительно ослабеют, и «это не будет тот же самый Моди», добавил эксперт.