Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотининг 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача ташкилотга аъзо бўлишни режа қиляпти. Бу ҳақда 24 май куни Ўзбекистон бош вазири ўринбосари, ЖСТ билан ишлаш бўйича идоралараро комиссия раиси Жамшид Ходжаев маълум қилди, дейилади ЖСТ сайтида келтирилган маълумотда.
Қайд этилишича, Ўзбекистоннинг ташкилотга аъзо бўлиш бўйича ишчи гуруҳи саккизинчи йиғилишида аъзолар Ўзбекистоннинг қўшилиш юзасидан зарур ислоҳотларни амалга оширишдаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолаган ва ҳали ҳам чора кўрилиши талаб этилаётган соҳаларни алоҳида таъкидлаган.
«Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича ўз мажбуриятларида собит қолмоқда ва биз мазмунли тараққиётга эришиш учун барча имкониятларни ишга соламиз. Мамлакат 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача ЖСТга аъзо бўлиш ниятида», — деган Жамшид Ходжаев. Бош вазир ўринбосари ўз баёнотида делегатларни қўшилиш жараёнига «инвестиция киритиш ва қўллаб-қувватлаш»га чақириб, уларнинг «ҳамкорлиги, тажриба ва ёрдами» қўшилиш бўйича музокараларнинг муваффақиятли якунланишини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлаган.
Таъкидланишича, Ўзбекистоннинг аъзо бўлиш жараёни 2020 йил июль ойида бўлиб ўтган ишчи гуруҳнинг тўртинчи йиғилиши билан расман қайта тикланган, шундан сўнг 2022 йил июнь, 2023 йил март ва 2023 йил ноябрь ойларида яна учта учрашув бўлиб ўтган.
Ўзбекистон, шунингдек, Доминикан Республикаси, Исроил, Япония ва Уругвай билан тўртта икки томонлама шартнома имзолагани, ишчи гуруҳнинг еттинчи йиғилишидан буён 33 нафар аъзо билан икки томонлама музокаралар олиб борилгани қайд этиб ўтилди.
Ишчи гуруҳ ҳисоботи лойиҳасининг элементлари ва бошқа қўллаб-қувватловчи ҳужжатлар асосида Ўзбекистон ташқи савдо режимининг турли жиҳатлари муҳокама қилинди ва Ўзбекистон қўшимча мажбуриятларни олишга чақирилди. Аъзолар Ўзбекистоннинг кўп томонлама савдо тизимига қўшилиши ва уларнинг ташқи савдо сиёсати учун аҳамиятини таъкидлади. Йиғилишда Халқаро валюта жамғармаси, Халқаро савдо маркази ва Жаҳон банки вакиллари ҳам иштирок этди.
Келгусида Ўзбекистон ва аъзо давлатлар шу пайтгача эришилган ютуқларни мустаҳкамлаш ҳамда бозорга чиқиш бўйича шартномалар тузишга даъват этилди. Аъзолардан 2024 йил 21 июнга қадар мажбуриятлар лойиҳалари бўйича саволлар, мулоҳазалар ва таклифларни тақдим этишлари сўралди. Жавоблар билан бир қаторда, Ўзбекистон ҳам тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этиши керак.
Ишчи гуруҳнинг навбатдаги йиғилишининг аниқ санаси барча керакли музокаралар маълумотлари тақдим этилгандан сўнггина эълон қилинади.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил март ойида Ўзбекистон ҳукумати Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш доирасида 11 давлат билан музокараларни якунлагани, улардан 9 таси бозорга кириш бўйича музокараларни якунлаш тўғрисидаги протоколларни имзолагани ҳақида ёзгандик.
2023 йил сентябрь ойида Шавкат Мирзиёев БМТ Бош ассамблеясидаги нутқ сўзларкан, «Яқин орада ЖСТга тўлақонли аъзо бўлиш Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш йўлидаги устувор йўналишлардан биридир», — деб таъкидлаган эди.

The eighth meeting of the Working Party on the Accession of Uzbekistan to the World Trade Organization (WTO) was held in Geneva on 24 May, the WTO’s press service reported.
Uzbekistan’s delegation was led by Jamshid Khodjayev, deputy prime minister and chair of the Inter-Agency Commission on WTO Accession. The group also included Azizbek Urunov, special representative of the president on WTO issues and chief negotiator for WTO accession, Ahadbek Khaydarov, deputy minister of economy and finance, Alisher Karimov, deputy minister of justice, and Akmaljon Kosimov, deputy minister of agriculture. Officials from a range of ministries and agencies also joined the delegation in Geneva.
WTO members “commended Uzbekistan for its efforts in implementing the necessary reforms for accession and highlighted areas still requiring action”, the statement reads. “Uzbekistan reiterated its commitment to joining the WTO and highlighted the significant transformation underway to facilitate progress,” the organization asserted.
“Uzbekistan remains steadfast in its commitment to joining the World Trade Organization, and we are diligently exerting every possible effort to make meaningful progress,” highlighted Jamshid Khodjayev, with the view to joining the WTO by the 14th Ministerial Conference in Cameroon in 2026.
In his statement, the deputy prime minister called upon the delegates to “invest in and support” the accession process, noting that their “collaboration, expertise, and assistance” were crucial in ensuring the successful conclusion of the accession negotiations.
The chair of the Working Party, ambassador Yun Seong-deok of the Republic of Korea, noted the accelerated pace of the negotiations. “Today, we are meeting just six months after our seventh meeting. A shorter interval between Working Party meetings is a clear indication that our work is advancing at a faster pace. I trust that this is a result of the institutional changes introduced last year to strengthen the management and coordination of the accession process,” he remarked.
Uzbekistan’s accession process formally resumed with the fourth Working Party meeting in July 2020, after which three more meetings took place in June 2022, March 2023 and November 2023.