Марказий банк 30 май учун хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан янги қийматини белгилади.
АҚШ доллари курси кунлик савдолар якунида яна 9,22 сўмга арзонлашди. Умуман олганда, долларнинг сўмга нисбатан курси кетма-кет бешинчи савдо кунида (24 майдан бери) пасайиб, деярли 84 сўмга — 1274,72 сўмдан 12640,87 сўмга арзонлашди.
Сўнгги марта сўм долларга нисбатан кетма-кет беш марта 2022 йилнинг декабрида мустаҳкамланган, ўшанда 21−27 декабрь кунлари миллий валюта деярли 92 сўмга қимматлаган эди.
Тижорат банкларида чоршанба куни доллар 12 580 сўмдан 12 640 сўмгача курс бўйича қабул қилинди (фақат «Бизнесни ривожлантириш банки»да). Сотиш курси 12 670 сўмдан (Hayot Bank) 12 710 сўмгача бўлди.
доллар, курс, доллар курси, сўм, марказий банк
Охирги беш кун ичида «Тошкент» валюта биржасидаги савдолар ҳажми 429,4 миллион долларни (кунига ўртача 85,9 миллион доллар) ташкил этди, бу аввалги беш кунликка нисбатан 1,5 баравар кам — 662,3 миллион доллар (ўртача — 132,4 миллион доллар). Аввал хабар берганимиздек, биринчи чорак якунига кўра валюта айирбошлаш ҳажми 2,7 фоизга камайиб, 5,82 миллиард долларни ташкил этди. Кўрсаткич ўтган йилнинг март ойидагига нисбатан 6,8 фоизга пасайган.
Молиячи Отабек Бакиров бунга ҳукумат томонидан еврооблигациялар чиқариш кўринишидаги қарзларнинг жалб этилиши сабаб бўлиши мумкинлигини тахмин қилди. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон 21 май куни 1,5 миллиард долларлик еврооблигацияларни, жумладан, 600 миллион доллар ва 600 миллион еврони бозорга чиқарган. Бу пулларни сўмга айлантириш учун биржага чиқариш ҳам мумкин эди. Шу билан бирга, «Газета.uz»нинг МБдаги манбаси евробонд пуллари Ўзбекистонга фақат 29−30 май кунлари келиб тушишини айтди.
Сўмнинг мустаҳкамланиши экспорт ҳажмининг ошиши (олтинсиз ва олтинсиз), шунингдек, импорт ўсиш суръатининг секинлашиши фонида ҳам содир бўлмоқда.

Центральный банк Узбекистана установил новый курс иностранных валют к узбекскому суму с 30 мая.
Курс доллара США по итогам дневных торгов снизился ещё на 9,22 сума. В целом доллар слабеет к суму пятый торговый день подряд (с 24 мая), снизившись почти на 84 сума — с 12724,72 до 12640,87 сума.
В последний раз сум укреплялся к доллару пять раз подряд в декабре 2022 года, когда с 21 по 27 декабря национальная валюта прибавила почти 92 сума.
В коммерческих банках в среду доллар принимался по курсу от 12580 сумов до 12640 сумов (только у «Банка развития бизнеса»). Курс продажи варьировался от 12670 (Hayot Bank) до 12710 сумов.
Объём торгов на валютной бирже «Ташкент» за последние пять дней составил 429,4 млн долларов (в среднем по 85,9 млн долларов в день), что меньше в 1,5 раза объёма за предыдущие пять дней — 662,3 млн долларов (в среднем — $132,4 млн). Как мы сообщали ранее, по итогам первого квартала объём торгов на валютной бирже сократился на 2,7% — до 5,82 млрд долларов. При сравнении мартовских показателей этого и прошлого годов снижение составило 6,8%.
Финансист Отабек Бакиров предположил, что этом может быть связано с привлечением долга в виде выпуска евробондов со стороны правительства. Узбекистан, напомним, 21 мая выпустил еврооблигации на 1,5 млрд долларов, включая 600 млн долларов и 600 млн евро. Эти деньги могли быть выпущены на биржу, чтобы сконвертировать их в сумы. Однако источник «Газеты.uz» в ЦБ сообщил, что деньги от евробондов поступят в Узбекистан только 29−30 мая.
Укрепление сума также происходит на фоне возросшего экспорта (с учётом и без учёта золота), а также замедлением роста импорта.