Ўзбекистонлик Дамир Мусаев АҚШнинг Йель университетининг тиббиёт факультетида генетика йўналиши бўйича номзодлик диссертациясини ҳимоя қилиб, фан доктори бўлди.
«Газета.uz» билан суҳбатда Мусаев Самарқандда туғилгани ва 2010 йилда «илм-фан ва тиббиётга сезиларли таъсир кўрсатиш мақсадида» АҚШга кўчиб кетганини айтди. У шифокорлар оиласида ўсган ва ёшлигидан илмий кашфиётларга қизиққан.
«Бобом ва бувим Самарқанд тиббиёт институтининг профессори бўлиб, илм-фан йўлида муваффақият қозонишимда ўрнак бўлган. 1 ва 37-сонли мактабларда, шунингдек, Самарқанд тиббиёт институти қошидаги 2-академик лицейда таҳсил олдим. Бедаво касалликларни даволашнинг янги усулларини ишлаб чиқишга бўлган иштиёқим мени Ғарбий Мичиган университетида (Western Michigan University) биотиббиёт фанлари бўйича бакалавр даражасини олишимга сабаб бўлди», — деди у.
Ғарбий Мичиган университетида Дамир Мусаев эмбрионал ривожланиш ва ҳужайра ўсишини тўхтатувчи мутацияларни ўрганди. Доктор Дональд Кейн раҳбарлигида у CDC20 генидаги мутация эмбрионал ривожланишни қандай қилиб ооцит (кўпайишда иштирок этувчи аёл жинсий ҳужайраси) уруғлантирилгандан сўнг 14 соат ўтгач тўхтатганини аниқлади.
Бакалавр даражасини олгач, у Рокфеллер университетининг хусусий биотиббиёт тадқиқотига қўшилди ва у ерда болалардаги туғма мия касалликлари генетикасини ўрганди. Rockefeller University 1901 йилда ташкил этилган бўлиб, ҳозиргача фан бўйича 26 нафар Нобель мукофоти лауреати мазкур муассаса билан илм йўлини боғлаган.
«Уч йил давомида мен 6000 нафар бемор когортасида эпилепсия, аутизм, микроцефалия ва бошқа шу каби ноёб нейроривожланиш касалликлари генетикасини ўргандим. Доктор Жозеф Глисон раҳбарлигида мен 25 дан ортиқ янги генларни экзом кетма-кетлиги ёрдамида нейроривожланиш касалликлари билан боғладим. «мРНК парчаланиши ва трансляцияси, неврология ва инсон генетикаси бўйича 30 дан ортиқ ҳамкорликдаги илмий мақолалар муаллифи бўлдим», — деди у.
дамир мусаев, Йель университети, докторлик даражаси
2017 йилда у дунёдаги энг қадимги ва нуфузли университетлардан бири бўлган Йель университетида ўқишни бошлади. Университет 1701 йилда ташкил этилган ва Нобель мукофотининг 65 нафарь лауреати мазкур даргоҳ билан боғланган. Университет, айниқса, мРНК биологияси соҳасидаги тадқиқот дастурлари билан машҳур.
«Бу ерда доктор Антонио Хиральдеснинг лабораториясида мен ҳар қандай тирик организмдаги барча оқсилларни синтез қилиш учун зарур бўлган мРНК деб номланган молекулаларни ўргандим. Мен мРНК парчаланишини тартибга солишнинг янги механизмини кашф қилдим, уни яқинда халқаро журналда эълон қилдим. Фаолиятим ирсий касалликларни даволашнинг янги усулларини ишлаб чиқишда муҳим аҳамиятга эга», — деди Дамир Мусаев.
Келажакда у нейроривожланиш бузилиши билан оғриган беморларда генларни тартибга солишни назорат қилиш учун терапевтик усулларни ишлаб чиқмоқчи.
«Менга ишониб, илмий йўлимда қўллаб-қувватлаган ота-онам, шифокорлар Улуғбек Мусаев ва Муҳаббат Аминовага миннатдорлик билдираман», — дейди у.
2005 йилда профессор Рустам Ибрагимов Йель университетида иқтисод фанлари доктори илмий даражасини олганди. Дамир Мусаев фан ва тиббиёт фанлари доктори илмий даражасини олган ўзбекистонлик биринчи талаба бўлди.
Аввалроқ иқтисодчи Ботир Қобилов АҚШдаги Гарвард бизнес мактабида докторлик даражасини олган биринчи ўзбекистонлик бўлгани ҳақида ёзгандик. «Газета.uz» колумнисти сифатида унинг иқтисодиёт, экология ва бошқа ижтимоий аҳамиятга эга мавзулардаги 10 дан ортиқ мақолалари эълон қилинган.

Дамир Мусаев из Узбекистана стал доктором наук Йельского университета США, защитив на медицинском факультете диссертацию в сфере генетики.
В беседе с «Газетой.uz» он рассказал, что родился в Самарканде и переехал в США в 2010 году «с целью оказать значительное влияние на науку и медицину». Он вырос в семье врачей, и с раннего возраста проявлял интерес к научным открытиям.
«Мои дедушка и бабушка были профессорами Самаркандского медицинского института и служили моими ролевыми моделями в стремлении к успеху в науке. Я учился в школах №1 и №37, а также в академическом лицее №2 при Самаркандском медицинском институте. Моя страсть к разработке новых методов лечения неизлечимых заболеваний привела меня к получению степени бакалавра в области биомедицинских наук в Университете Западного Мичигана (Western Michigan University)», — сказал он.
В Университете Западного Мичигана Дамир Мусаев занимался исследованием мутаций, останавливающих эмбриональное развитие и рост клеток. Под руководством доктора Дональда Кейна он обнаружил, как мутация в гене CDC20 остановила эмбриональное развитие всего через 14 часов после оплодотворения ооцита (женская половая клетка, участвующая в размножении).
Получив степень бакалавра, он присоединился к частному биомедицинскому исследовательскому Университету Рокфеллера, где исследовал генетику врождённых заболеваний головного мозга у детей. С момента основания Rockefeller University в 1901 году с ним были связаны 26 лауреатов Нобелевской премии по науке.
«В течение трёх лет я исследовал генетику редких нейроразвивающихся заболеваний, таких как эпилепсия, аутизм, микроцефалия и другие, в когорте из 6000 пациентов. Под руководством доктора Джозефа Глисона я связал более 25 новых генов с нейроразвивающимися расстройствами, используя секвенирования экзома. Я стал соавтором более 30 совместных научных работ по распаду и трансляции мРНК, нейронауке и генетике человека», — рассказал он.
В 2017 году он начал учёбу в Йельском университете, одном из старейших и престижных университетов мира (входит в «Лигу плюща»). Вуз был основан в 1701 году, с ним связаны 65 лауреатов Нобелевской премии. Университет известен своими исследовательскими программами, особенно в области биологии мРНК.
«Здесь, в лаборатории доктора Антонио Хиральдеса, я изучал молекулы, называемые мРНК, которые необходимы для синтеза всех белков в любом живом организме. Я открыл новый механизм регуляции распада мРНК, который я недавно опубликовал в международном журнале. Моя работа важна для разработки новых методов лечения генетических заболеваний», — рассказал Дамир Мусаев.
В будущем он намерен разрабатывать терапевтические методы для контроля регуляции генов у пациентов с нейроразвивающимися расстройствами.
«Я хотел бы поблагодарить моих родителей, докторов Улугбека Мусаева и Мухаббат Аминову, за веру в меня и поддержку в моем научном пути», — сказал он.
В 2005 году профессор Рустам Ибрагимов получил докторскую степень Йельского университета в сфере экономики. Дамир Мусаев стал первым студентом из Узбекистана, который получил докторскую степень по науке и медицине.