Ўзбекистонлик иқтисодчи Ботир Қобилов АҚШнинг Гарвард бизнес мактабида (Гарвард университети таркибида) фан доктори даражасини олди ва бу билан у мазкур мактабда докторлик даражасини олган биринчи ўзбекистонлик бўлди.
Илгари Ботир Қобилов Гарвард ҳуқуқ мактабининг корпоратив бошқарув дастурида эмпирик ҳуқуқ ва молия соҳасида докторант ва тадқиқотчи сифатида ишлаган.
Гарвардга боришдан олдин у АҚШнинг Дьюк университетида иқтисод бўйича магистр ва Тошкентдаги Сингапур менежментни ривожлантириш институтида бакалавр даражасини олган. Дастлабки фаолиятида Ўзбекистон Марказий банкида бош иқтисодчи бўлиб ишлаган.
ботир қобилов, гарвард, гарвард бизнес мактаби
Ботир Қобиловнинг илмий қизиқишлари янги технологиялар ва янги ахборот манбаларининг молиявий ҳисоботларга таъсири, ҳуқуқни муҳофаза қилиш, меъёрий ҳужжатларга риоя этиш, инвесторлар билан мулоқот ва қарорлар қабул қилиш масалаларини ўз ичига олади.
Ботир Қобиловнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, докторлик диссертациясининг мавзуси — «Ахборотларнинг ва маълумотларнинг молиявий бозорда ва иқтисодиётда ўрни».
Келгуси режалари ҳақида айтаркан, у Техас штати университетида профессор сифатида ишлашни давом эттирмоқчи эканини билдирди.
Ботир Қобилов «Газета.uz» колумнисти сифатида иқтисодиёт, экология, кутубхоналар, истироҳат боғлари, жамоат транспорти, олий таълим ва бошқа мавзуларда 10 дан ортиқ мақола ёзган. Уларни ушбу ҳаволада топиш мумкин.

Экономист из Узбекистана Ботир Кобилов получил степень доктора наук в Гарвардской школе бизнеса США (часть Гарвардского университета). Он стал первым узбекистанцем, который получил докторскую степень в этом вузе.
Ранее Ботир Кобилов работал докторантом и научным исследователем в области эмпирического права и финансов по программе корпоративного управления Гарвардской школы права.
Прежде чем поступить в Гарвард, он получил степень магистра экономики в Университете Дьюка в США и степень бакалавра в Сингапурском институте развития менеджмента в Ташкенте. В своей ранней карьере он работал ведущим экономистом в Центральном банке Узбекистана.
ботир кобилов, гарвард, гарвардская школа бизнеса
Исследовательские интересы Ботира Кобилова охватывают влияние новых технологий и новых источников информации на финансовую отчётность, правоприменение, соблюдение нормативных требований, коммуникацию с инвесторами и принятие решений.
Ботир Кобилов сообщил «Газете.uz», что темой его докторской диссертации стала «Роль информации и данных на финансовом рынке и в экономике».
Он планирует дальше работать в должности профессора в Техасском государственном университете.
Ботир Кобилов в качестве колумниста «Газеты.uz» написал свыше 10 статей на такие темы, как экономика, экология, библиотеки, общественные парки, общественный транспорт, высшее образование и другие. Со списком его статей можно ознакомиться по ссылке.