Тошкент вилояти Бўка туманида жойлашган 43-сонли манзил колониядаги маҳкумни вилоятдаги бошқа колонияга ўтказишга ёрдам беришни ваъда қилган икки шахс қўлга олинди. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, 48 ёшли икки шахс пойтахтнинг Яшнобод туманида ўтказилган тезкор тадбирда 1000 доллар олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган. Улар маҳкумни Оҳангарон ёки Олмалиқдаги колониялардан бирига ўтказиб беришини айтган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми «б» банди (Бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган фирибгарлик) ва 28−211-моддаси 1-қисми (Пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилган. Улар Жиноят процессуал кодексининг 221-моддасига тартибида ушланган.
Маълумот учун, 2023 йилнинг мартида имзоланган қонун билан Ўзбекистонда маҳкумларни манзил-колониядан умумий тартибли колонияга, умумий, қаттиқ ёки махсус тартибли колониялардан — турмага ўтказиш суд томонидан ҳал этилади. Илгари мазкур тартиблар интизомий жазо сифатида Жазони ижро этиш муассасалари томонидан қўлланилган.

В Яшнабадском районе Ташкента были задержаны двое ранее судимых мужчин, обещавших помочь заключённому в колонии-поселении №43 Букинского района перевестись в другую колонию в Ташкентской области. Об этом сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел Узбекистана.
Мужчины были задержаны при получении 1000 долларов в ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Оперативно-розыскного департамента и Департамента исполнения наказаний Главного управления собственной безопасности МВД.
Сообщается, что осуждённого обещали перевести в одну из колоний-поселений в Ахангаране или Алмалыке этой же области.
Возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 2 статьи 168 (мошенничество по предварительному сговору группой лиц) и статье 211 (дача взятки) через статью 28 (виды соучастников преступления) Уголовного кодекса Узбекистана.