Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов бошчилигидаги делегация 12 май куни Афғонистонга ташриф буюриб, ташқи ишлар вазири Амир Хон Моттакий билан музокаралар ўтказди, деб хабар қилди Афғонистон ТИВ.
Вазирлик маълумотларига кўра, Транспорт вазирлиги раҳбари бу сафар унга «хусусий сектор, темирйўл, геология ва тоғ-кон саноатидан кучли техник гуруҳ ҳамроҳлик қилаётганини» айтган. Илҳом Маҳкамов Шавкат Мирзиёев ва Ўзбекистон ҳукумати «Афғонистонга жиддий эътибор қаратишини ва Афғонистонни минтақадаги транзит хабга айлантириш ғоясини қўллаб-қувватлашини» қўшимча қилди, дейилади хабарда.
Транспорт вазири «Ўзбекистон — Афғонистон — Покистон» темирйўли лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини амалий ишлаб чиқиш учун муҳандислар жамоаси билан келганини айтган. Бир неча ҳафтадан сўнг яна бир Ўзбекистон делегацияси Афғонистонга афғон темирйўли қурилиши учун ускуналар олиб келиши кутилмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг геология ва тоғ-кон техник гуруҳи Афғонистон Кон ва нефть вазирлигининг нефть ва газни қидириш ва қазиб олиш бўйича масъул ходимлари билан учрашувлар ўтказади.
Илҳом Маҳкамов, таъкидланишича, Афғонистон ва Ўзбекистон ўртасида кечаю-кундуз божхона ва чегара хизматларини кўрсатишга тайёрлигини билдирган, шунингдек, транспорт ва транзит тарифлари пасайтирилганини эслатган.
амир хон моттакий, афғонистон, илҳом маҳкамов, трансафғон темирйўли
Амир Хон Моттакий афғон тадбиркорлари ва ҳайдовчилари учун виза беришни соддалаштириш бўйича эришилган ютуқлар «олдинга қўйилган яхши қадам» эканини таъкидлаб, афғонлар учун таълим, тиббиёт ва сайёҳлик мақсадларида визалар беришни кенгайтириш зарурлигини қўшимча қилган.
Ўзбекистон президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев Ўзбекистонда афғонистонлик бизнесменлар ва ҳайдовчилар учун узоқ муддатли визалар, шунингдек, таълим, тиббиёт ва туризм учун визалар бериш устида иш олиб борилаётганини маълум қилган.
ТИВ маълумотларига кўра, у яқин орада Кобулга 1 миллион тоннадан ортиқ кўмир сотиб олиш учун техник гуруҳ келишини таъкидлаган. Шунингдек, Мозори Шарифдаги Имом ал-Бухорий мадрасаси қурилишини бошлаш учун муҳандислар келиши режалаштирилган.
Президентнинг махсус вакили Ўзбекистон Афғонистон Ахборот ва маданият вазирлиги билан тарихий масканлар ва зиёратгоҳларни қуриш ва реконструкция қилишда ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирган.
Делегация Афғонистон бош вазирининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Мавлавий Абдул Кабир ва ушбу мамлакатнинг бошқа расмий вакиллари билан ҳам учрашувлар ўтказган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда жорий йилда кўмир қазиб олишни 8 миллион тоннага (ўтган йили бу кўрсаткич 6,5 миллион тонна эди), келаси йили эса 10 миллион тоннага етказиш режалаштирилган. Режалар 13 май куни президентга тақдимот қилинди. У соҳага халқаро стандартларни жорий этиш, кўмир сифатини ошириш, инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Март ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Кобулда Афғонистон раҳбарияти билан музокаралар ўтказганди. Улар Афғонистонда савдо, транзит, инвестицияни ривожлантириш, сув ресурсларидан фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлик ва бошқа масалаларга тўхталган.

Делегация из Узбекистана во главе с министром транспорта Илхомом Махкамовым 12 мая посетила Афганистан и провела переговоры с министром иностранных дел Амир Ханом Муттаки, сообщает афганский МИД.
Глава Минтранса Узбекистана сообщил, что его «сопровождает сильная техническая команда из частного сектора, сферы железных дорог, геологии и горнодобывающей промышленности». Илхом Махкамов добавил, что президент Шавкат Мирзиёев и правительство Узбекистана «уделяют Афганистану серьёзное внимание и поддерживают идею, направленную на то, чтобы сделать Афганистан транзитным узлом в регионе», отмечается в сообщении.
Министр, в частности, приехал с командой инженеров для разработки технико-экономического обоснования проекта железной дороги «Узбекистан — Афганистан — Пакистан». Через несколько недель ожидается визит в Афганистан ещё одной узбекистанской делегации с оборудованием для строительства железной дороги.
Техническая группа сферы геологии и горнодобывающей промышленности из Узбекистана проведёт встречи с должностными лицами Министерства горнодобывающей промышленности и нефти Афганистана для разведки и добычи нефти и газа, отмечает МИД соседней страны.
Илхом Махкамов выразил готовность Узбекистана обеспечить круглосуточное таможенное и пограничное обслуживание приграничных КПП, а также напомнил о снижении транспортных и транзитных тарифов.
Амир Хан Муттаки сказал, что прогресс в упрощении выдачи виз афганским бизнесменам и водителям «является хорошим шагом вперёд», призвав расширить выдачу виз для образовательных, медицинских и туристических целей для афганцев.
Специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев сообщил, что в Узбекистане работают над выдачей долгосрочных виз для бизнесменов и водителей из Афганистана, а также над визами для образования, медицины и туризма.
По данным афганского МИДа, Исматулла Иргашев отметил, что в ближайшее время в Кабул прибудет техническая группа для закупки более 1 млн тонн угля. Кроме того, ожидается прибытие инженеров, чтобы начать строительные работы медресе имама Аль-Бухари в Мазари-Шарифе.
Спецпредставитель президента сообщил, что Узбекистан готов работать совместно с Министерством информации и культуры Афганистана в строительстве и реконструкции исторических мест и святынь.
Делегация также провела встречи с заместителем премьер-министра по политическим вопросам Афганистана Мавлави Абдул Кабиром и другими официальными лицами этой страны.
В марте глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл в Кабуле переговоры с руководством Афганистана. Они затронули вопросы развития торговли, транзита, инвестиций в Афганистан, сотрудничества в использовании водных ресурсов и другие.