Апрель ойида Ўзбекистонда автомобиллар сотувининг пасайиш суръати тезлашди, деб хабар бермоқда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази.
ИТИМ маълумотларига кўра, автомобиль бозорида февраль ойида бошланган сотувлардаги пасайиш суръатининг тезлашиш тенденцияси кузатилган. Ўтган ойда республикада автотранспорт воситаларининг умумий савдоси (шу жумладан, енгил автомобиллар) 19 фоизга — 88,3 мингтагача камайган.
Апрель ойида 78,5 мингта енгил автомобиль сотилган, бу аввалги ойга нисбатан 18,6 фоизга кам. Йиллик ҳисобда сотувлар 35,3 фоизга қисқарган (2023 йил апрелида кўрсаткич 120 мингтадан ортиқ автомобилни ташкил қилганди).
Савдо ҳажмининг пасайиши барча ҳудудларда кузатилмоқда, энг катта пасайиш Наманган, Фарғона ва Сурхондарё вилоятларида қайд этилган бўлиб, уларда савдо ҳажми 30 фоиздан кўпроқ камайган.
ИТИМ маълумотларига кўра, пасайиш сабаблари автокредитларнинг қисқариши ва уларни бериш қоидаларининг мураккаблашиши билан боғлиқ бўлиши мумкин. Март ойида Ўзбекистон банклари томонидан 1,25 триллион сўмлик автокредитлар берилган, Марказий банкнинг очиқ маълумотларига кўра, бу сўнгги икки йилдаги минимал кўрсаткичдир.
Бирламчи енгил автомобиль бозорида ҳам пасайиш динамикаси қайд этилди. Шу билан бирга, пасайиш апрель ойида секинлашди — ўтган ойда сотувлар март ойидаги 17 фоизга нисбатан 10 фоизга пасайиш билан деярли 20 минг автомобилни ташкил этди. Йил давомида бирламчи бозор деярли 22 фоизга камайди.
Маҳаллий янги автомобиллар сотуви учинчи ой кетма-кет пасайди. Апрель ойида 17,7 мингта енгил автомобиль сотилган, бу март ойига нисбатан 9 фоизга кам, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан эса 21 фоиздан кўпроққа камайди.
Хорижий енгил автомобиллар бозори ҳам 15,3 фоизга қисқарди — тахминан 2000 та хорижий автомобиль сотилди. Савдо ҳажми ўтган йилнинг апрель ойига нисбатан 24 фоизга камайди.
Минилган автомобиллар сотуви 21,2 фоизга — деярли 59 мингтагача камайган, йил давомида эса пасайиш 39 фоизни ташкил этган. Иккиламчи бозорда сотувлар 2022 йил бошидан бери энг паст даражага етди.
Электромобиллар бозорида апрель ойида юқори савдо кўрсаткичлари қайд этилди. Апрель ойида 2900 га яқин енгил электромобиллар сотилган, бу март ойига нисбатан 23,2 фоизга кўп дегани. Энг кўп сотувлар пойтахтда қайд этилган — деярли 2000 та автомобиль.

В апреле темпы падения продаж автомобилей ускорились в Узбекистане, сообщает Центр экономических исследований и реформ.
По данным ЦЭИР, на авторынке наметилась тенденция к ускорению темпов падения продаж, наметившаяся в феврале месяце. В прошлом месяце общие продажи автотранспортных средств в стране (включая легковые авто) снизились сразу на 19% — до 88,3 тысячи машин.
В апреле было продано 78,5 тысячи легковых автомобилей, что на 18,6% меньше, чем месяцем ранее. В годовом выражение продажи упали на 35,3% (в апреле 2023 года объём составлял больше 120 тысяч машин).
Снижение продаж наблюдается во всех регионах, наибольший спад отмечен в Наманганской, Ферганской и Сурхандарьинской областях, где реализация сократилась более чем на 30%.
Причины спада могут быть связаны с сокращением автокредитов и усложнением правил их выдачи, считают в ЦЭИР. В марте банки Узбекистана выдали автокредитов на 1,25 трлн сумов, что является минимумом за последние два года, согласно открытым данным Центробанка.
Динамика снижения зарегистрирована и на первичном рынке легковых автомобилей. При этом в апреле падение замедлилось — за прошлый месяц продажи составили почти 20 тысяч машин со спадом на 10% против 17% в марте. За год первичный рынок сократился почти на 22%.
Продажи новых машин отечественного производства сокращаются третий месяц подряд. В апреле продано 17,7 тысячи легковых авто, что на 9% меньше марта, а год к году — более чем на 21%.
Рынок легковых иномарок также сократился на 15,3% — до примерно 2000 иномарок. По сравнению с апрелем прошлого года продажи упали на 24%.
Реализация поддержанных авто уменьшилась на 21,2% — до почти 59 тысяч машин, а за год падение составило 39%. Продажи на вторичном рынке достигли минимума с начала 2022 года.
Что касается рынка электромобилей, то в апреле здесь зарегистрированы высокие показатели продаж. В апреле продано около 2900 легковых электромобилей, что на 23,2% больше по сравнению с мартом. Наибольшее количество продаж зафиксировано в столице — почти 2000 машин.