2025 йилда Ўзбекистон иккинчи бор Халқаро ўқувчиларни баҳолаш дастурида (PISA) иштирок этади. Жаҳон банки яна ёрдам беради, деб хабар қилди ЖБ матбуот хизмати.
Ўзбекистон Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD) томонидан ўтказиладиган PISA тадқиқотига илк бор 2022 йилда қўшилган. Тадқиқот давомида саводхонликнинг учта йўналиши: ўқиш, математика ва табиий фанлар бўйича 80 дан ортиқ давлатдан бўлган 15 ёшдаги ўқувчиларнинг кўникмалари ва билимларидан фойдаланиш қобилияти баҳоланган.
pisa, жаҳон банки, мактаблар, таълим
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги (ММТВ) PISA-2022 тестида Ўзбекистондаги 200 дан ортиқ мактабдан 7200 нафардан ортиқ ўқувчи иштирок этишини таъминлаган. Ўзбекистонни баҳолаш натижалари паст бўлганига қарамай, ушбу тажриба мактаб таълими тизимидаги мавжуд муаммоларни аниқлаш ҳамда таълим сифатини ошириш ва ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражасини яхшилаш йўлида ушбу муаммоларни бартараф этиш бўйича ишларни бошлаш имконини берди, деб таъкидлади Жаҳон банки.
Эслатиб ўтамиз, «Газета.uz» PISA натижалари ҳақида сўз юритиб, таълим бўйича эксперт Комил Жалиловнинг натижалар нимани англатиши ва қандай чоралар кўриш кераклиги ҳақидаги икки қисмдан иборат колонкасини эълон қилган эди.
30 апрель куни ММТВ, Авлоний номидаги Педагогларни касбий ривожлантириш ва янги методикаларга ўргатиш миллий-тадқиқот институти, Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази ва Жаҳон банки ҳамкорлигида PISA-2025 тадқиқотлари учун жорий йилнинг май ойида Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган пилот тестларни ўтказиш бўйича тайёргарлик ишлари бошланди.
Тошкент шаҳридаги 110-сонли мактабда ўтказиладиган икки кунлик семинар доирасида мактаб таълими соҳаси мутахассислари PISA-2025 доирасида ўқувчиларнинг саводхонлигини баҳолаш бўйича ишлатиладиган методология, тестлар ва саволлардан иборат онлайн платформа билан танишади.
Семинарда Жаҳон банки экспертлари, жумладан, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли иштирок этди.
Ўзбекистонда PISA-2022 доирасидаги тадқиқотларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш Жаҳон банки молиявий кўмагида ММТВ томонидан амалга оширилаётган «Болаларни эрта ёшдан ривожлантиришни такомиллаштириш» лойиҳаси доирасида ташкил этилган (73,85 миллион доллар). Лойиҳа миллий мактабгача таълим тизимини такомиллаштиришга қаратилган. PISA-2025 доирасидаги тадқиқотларга тайёргарлик ҳам ушбу лойиҳа кўмагида амалга оширилмоқда.

Узбекистан в 2025 году во второй раз примет участие в Международной программе оценки образовательных достижений учащихся (PISA). Содействие вновь окажет Всемирный банк, сообщила пресс-служба ВБ.
Узбекистан впервые присоединился к исследованию PISA, организуемому Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), в 2022 году. В ходе тестирования измерялась способность 15-летних учащихся из более 80 стран использовать свои знания и навыки в трёх областях грамотности: чтении, математике и естественных науках.
Министерство дошкольного и школьного образования (МДШО) Узбекистана обеспечило участие в тестировании PISA-2022 более 7200 учащихся из более 200 школ Узбекистана. Несмотря на то, что результаты оценки Узбекистана были низкими, этот опыт позволил выявить проблемы в системе школьного образования и начать работу над их устранением для повышения качества образования и успеваемости учащихся, отметили в ВБ.
Напомним, «Газета.uz» рассказывала о результатах PISA, а также публиковала колонку эксперта по образованию Комила Джалилова в двух частях о том, что они означают и какие действия в соответствии с ними стоит предпринять.
30 апреля МДШО, Национальный исследовательский институт профессионального развития и обучения педагогов имени Авлони, Республиканский научно-методический центр развития образования и Всемирный банк дали старт подготовке к проведению пилотного тестирования PISA-2025, которое состоится в Узбекистане в мае нынешнего года.
В рамках двухдневного семинара на базе школы №110 Ташкента специалисты из сферы школьного образования ознакомятся с методологией, тестами и онлайн-платформой с вопросами, которые будут использованы для оценки грамотности учащихся в рамках PISA-2025.
В работе семинара приняли участие эксперты Всемирного банка, включая главу представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли.
Подготовка и проведение тестирования в рамках PISA-2022 в Узбекистане осуществлялось в ходе реализации проекта «Содействие развитию детей в раннем возрасте», реализуемого МДШО при финансовом содействии Всемирного банка в 73,85 млн долларов. Проект направлен на улучшение национальной системы дошкольного образования. Подготовка к тестированию в рамках PISA-2025 также осуществляется при поддержке данного проекта.