2025 йилда Ўзбекистон иккинчи бор Халқаро ўқувчиларни баҳолаш дастурида (PISA) иштирок этади. Жаҳон банки яна ёрдам беради, деб хабар қилди ЖБ матбуот хизмати.
Ўзбекистон Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (OECD) томонидан ўтказиладиган PISA тадқиқотига илк бор 2022 йилда қўшилган. Тадқиқот давомида саводхонликнинг учта йўналиши: ўқиш, математика ва табиий фанлар бўйича 80 дан ортиқ давлатдан бўлган 15 ёшдаги ўқувчиларнинг кўникмалари ва билимларидан фойдаланиш қобилияти баҳоланган.
pisa, жаҳон банки, мактаблар, таълим
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги (ММТВ) PISA-2022 тестида Ўзбекистондаги 200 дан ортиқ мактабдан 7200 нафардан ортиқ ўқувчи иштирок этишини таъминлаган. Ўзбекистонни баҳолаш натижалари паст бўлганига қарамай, ушбу тажриба мактаб таълими тизимидаги мавжуд муаммоларни аниқлаш ҳамда таълим сифатини ошириш ва ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражасини яхшилаш йўлида ушбу муаммоларни бартараф этиш бўйича ишларни бошлаш имконини берди, деб таъкидлади Жаҳон банки.
Эслатиб ўтамиз, «Газета.uz» PISA натижалари ҳақида сўз юритиб, таълим бўйича эксперт Комил Жалиловнинг натижалар нимани англатиши ва қандай чоралар кўриш кераклиги ҳақидаги икки қисмдан иборат колонкасини эълон қилган эди.
30 апрель куни ММТВ, Авлоний номидаги Педагогларни касбий ривожлантириш ва янги методикаларга ўргатиш миллий-тадқиқот институти, Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази ва Жаҳон банки ҳамкорлигида PISA-2025 тадқиқотлари учун жорий йилнинг май ойида Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган пилот тестларни ўтказиш бўйича тайёргарлик ишлари бошланди.
Тошкент шаҳридаги 110-сонли мактабда ўтказиладиган икки кунлик семинар доирасида мактаб таълими соҳаси мутахассислари PISA-2025 доирасида ўқувчиларнинг саводхонлигини баҳолаш бўйича ишлатиладиган методология, тестлар ва саволлардан иборат онлайн платформа билан танишади.
Семинарда Жаҳон банки экспертлари, жумладан, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли иштирок этди.
Ўзбекистонда PISA-2022 доирасидаги тадқиқотларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш Жаҳон банки молиявий кўмагида ММТВ томонидан амалга оширилаётган «Болаларни эрта ёшдан ривожлантиришни такомиллаштириш» лойиҳаси доирасида ташкил этилган (73,85 миллион доллар). Лойиҳа миллий мактабгача таълим тизимини такомиллаштиришга қаратилган. PISA-2025 доирасидаги тадқиқотларга тайёргарлик ҳам ушбу лойиҳа кўмагида амалга оширилмоқда.

In 2025, Uzbekistan will take part in the Program for International Student Assessment (PISA) for the second time. Assistance will again be provided by the World Bank, the WB press service reported.
Uzbekistan first joined the PISA study, organized by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), in 2022. The test assesses knowledge and skills of 15-year-old students from more than 80 countries in mathematics, reading, and science.
Uzbekistan’s Ministry of Preschool and School Education (MPSE) facilitated the participation of over 7,200 students from 200 schools in Uzbekistan in the PISA-2022 testing. Despite the country’s low assessment results, the experience helped identify issues within the school system, prompting efforts to improve education quality and student achievement, as reported by the WB.
On April 30, MPSE, along with the National Research Institute for Professional Development and Teaching New Methodologies to Teachers named after A. Avloni, the Republican Scientific and Methodological Center for Develoepment of Education, and the World Bank, initiated preparations for the PISA-2025 pilot test scheduled for May in Uzbekistan.
During a two-day seminar at School No. 110 in Tashkent, education specialists acquainted themselves with the methodology, tests, and an online platform featuring questions for assessing students' literacy within the PISA-2025 framework.
World Bank experts, including Marco Mantovanelli, head of the World Bank’s Uzbekistan office, attended the workshop.
The preparation and execution of PISA-2022 testing in Uzbekistan were conducted as part of Promoting Early Childhood Development Project, implemented by MPSE with financial aid from the World Bank totaling $73.85 million. This initiative aims to enhance the national preschool education system and also supports preparation for PISA-2025 testing.