Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ) ўқувчиларнинг таълимдаги кўрсаткичларини баҳолаш бўйича халқаро дастур — PISA`нинг 2022 йилги натижаларини эълон қилди. Тадқиқотда 81 мамлакат ва ҳудуддан 690 мингдан ортиқ 15 ёшли мактаб ўқувчилари иштирок этди. Унда Ўзбекистон, Камбоджа, Сальвадор, Ямайка, Монголия ва Фаластин каби баъзи давлатлар биринчи марта иштирок этди.
2022 йилги тадқиқотда асосий эътибор математик саводхонликка қаратилди. Тадқиқотга ўқиш саводхонлиги ва табиий-илмий саводхонлик бўйича тестлар ҳам киритилган. Иштирокчи давлатларнинг ўртача бали: математик саводхонлик бўйича 472 балл, ўқиш — 476 балл, табиий-илмий саводхонлик — 485 балл.
Мамлакатлар рейтинги
Сингапурлик ўқувчилар барча йўналишлар бўйича энг яхши натижаларни кўрсатди: математик саводхонлик бўйича 575 балл, ўқиш саводхонлиги бўйича 543 балл ва табиий-илмий саводхонлик бўйича 561 балл. Умуман олганда, Жануби-Шарқий Осиё ва Хитой минтақалари ўқувчилари тадқиқотда етакчилик қилди. Эстония ва Канада ҳам барча йўналишлар бўйича кучли ўнталикка кирди.
Энг яхши натижа кўрсатган 10 мамлакат:
Математик саводхонлик | Ўқиш саводхонлиги | Табиий-илмий саводхонлик | |
1 | Сингапур | Сингапур | Сингапур |
2 | Макао (Хитой) | Ирландия | Япония |
3 | Тайпей (Хитой) | Япония | Макао (Хитой) |
4 | Гонконг (Хитой) | Жанубий Корея | Тайпей (Хитой) |
5 | Япония | Тайпей (Хитой) | Жанубий Корея |
6 | Жанубий Корея | Эстония | Эстония |
7 | Эстония | Макао (Хитой) | Гонконг (Хитой) |
8 | Швейцария | Канада | Канада |
9 | Канада | АҚШ | Финляндия |
10 | Нидерландия | Янги Зеландия | Австралия |
23 та мамлакатдаги мактаб ўқувчилари математика саводхонлиги бўйича, 20 та мамлакат мактаб ўқувчилари ўқиш саводхонлиги бўйича, 24 та мамлакат мактаб ўқувчилари эса табиий-илмий саводхонлик бўйича ўртачадан юқори балл тўплади.
Энг ёмон натижа қайд этган 10 та давлат:
72 | Ўзбекистон | Шимолий Македония | Сальвадор |
73 | Иордания | Албания | Гватемала |
74 | Панама | Доминикан республикаси | Фаластин |
75 | Косово | Фаластин | Парагвай |
76 | Филиппин | Филиппин | Марокаш |
77 | Гватемала | Косово | Доминикан республикаси |
78 | Сальвадор | Иордания | Косово |
79 | Доминикан республикаси | Марокаш | Филиппин |
80 | Парагвай | Ўзбекистон | Ўзбекистон |
81 | Камбоджа | Камбоджа | Камбоджа |
Тадқиқотда иштирок этган постсовет давлатлари орасида Латвия, Литва ва Украина етакчилик қилмоқда (Россиянинг кенг миқёсдаги босқини туфайли 27 та ҳудуддан 18 таси қатнашган). Умуман олганда, постсовет мамлакатлари қуйидаги натижаларни кўрсатди (ўрин, балл):
Математик саводхонлик | Ўқиш саводхонлиги | Табиий-илмий саводхонлик |
21. Латвия (483 балл) | 27. Латвия (475) | 19. Латвия (494) |
24. Литва (475) | 32. Литва (472) | 29. Литва (484) |
41. Украина (441) | 46. Украина (428) | 39. Украина (450) |
46. Қозоғистон (425) | 51. Молдова (411) | 49. Қозоғистон (423) |
50. Молдова (414) | 61. Қозоғистон (386) | 51. Молдова (417) |
56. Озарбайжон (Боку) (397) | 67. Грузия (374) | 66. Грузия (384) |
60. Грузия (390) | 69. Озарбайжон (Боку) (365) | 68. Озарбайжон (Боку) (380) |
Умуман олганда, PISA`нинг аввалги тадқиқотларида қатнашган кўплаб мамлакатларда баллар ёмонлашган. Математика бўйича ўртача балл 15 баллга (ярим йиллик ўқиш даврига тенг), ўқиш бўйича эса 10 баллга (ўқув йилининг тўртдан уч қисмига тенг) камайди. Табиий-илмий саводхонлик бўйича натижаларда катта ўзгариш кузатилмади. Муаллифларнинг хулосасига кўра, бунинг сабаби фақатгина пандемия билан боғлиқ эмас, чунки пасайиш тенденцияси PISA`нинг аввалги циклларида ҳам кузатилган.
Ўзбекистоннинг натижалари
Тадқиқотда Ўзбекистондаги 202 мактабдан 7200 дан ортиқ ўқувчи иштирок этди. Мамлакат ҳар уч йўналиш бўйича ҳам охирги ўнталикдан жой олди: математик саводхонлик — 364 балл (тадқиқотда иштирок этган давлатлар кўрсатган ўртача натижа 472 балл бўлди), ўқиш саводхонлиги — 336 балл (476 балл), табиий-илмий саводхонлик бўйича — 355 балл (485 балл). Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясига мувофиқ, Ўзбекистон 2030 йилгача PISA натижалари бўйича топ-30 давлат қаторига киришни режалаштирмоқда.
Тадқиқот саводхонликнинг ҳар бир йўналишида малакани 6 та даражада аниқлайди, улардан иккинчиси оддий кундалик муаммоларни ҳал қилиш учун зарур бўлган базавий кўникмалар ҳисобланади.
- Математик саводхонлик бўйича Ўзбекистон мактаблари ўқувчиларининг атиги 14,4 фоизи 2-даражага, 4,2 фоизи 3-даражага ва 0,7 фоизи 4-даражагача етиб борган. Қатнашганлар орасида математикани 5 ва 6-даражада биладиган ўзбекистонлик мактаб ўқувчилари топилмади.
- Ўқиш саводхонлиги бўйича: ўқувчиларнинг атиги 12,2 фоизи 2-даражага, 1,8% — 3-даражага ва 0,1% — 4-даражага эришди.
- Табиий-илмий саводхонлик бўйича: 16,5% 2-даражага, 2,2% 3-даражага ва 0,1% 4-даражага етди.
Умуман олганда, ўқувчиларнинг 60% дан ортиғи саводхонликнинг учта йўналиши (ўқиш, математика, табиий-илмий) бўйича минимал даражага (2-даража) ҳам эриша олмади.
Сингапур (487 балл), Япония (450 балл) ва Эстония (427 балл) каби мамлакатларнинг энг кам таъминланган ўқувчилари (халқаро ўлчовлар бўйича ижтимоий-иқтисодий мақомда энг ёмон 20 фоизлик) математикадан Ўзбекистоннинг энг фаровон ҳаёт кечираётган ўқувчиларидан (халқаро стандартлар бўйича ижтимоий-иқтисодий мақомда энг яхши 20 фоизлик) яхшироқ натижаларга эришди (386 балл).
Гендерлараро фарқ: Ўғил болалар математикадан, қизлар эса ўқишдан яхшироқ балл тўплаган. Математикада паст натижаларга эришган қизлар улуши юқорироқ (қизлар учун 83% ва ўғил болалар учун 78%), ўқишда эса аксинча (қизлар учун 84% ва ўғил болалар учун 88%). Натижалари минимал даражадан ошиш бўйича ҳар 10 нафар ўғил болага 8 нафардан камроқ қиз тўғри келди.
Ўзбекистон ижтимоий-иқтисодий фарқлар математика натижаларига кучли таъсир кўрсатадиган давлатлар қаторига киради. Бадавлат оилалар фарзандлари (ижтимоий-иқтисодий аҳвол бўйича энг юқори 25 фоизлик) ижтимоий-иқтисодий аҳвол бўйича энг қуйи 25 фоизликдаги болалардан 22 балл кўпроқ тўплади. Шу билан бир қаторда, кам таъминланган оилалардаги болаларнинг тахминан 20 фоизи математика бўйича топ-25% натижага эриша олди.
Тадқиқот, шунингдек, озиқ-овқат хавфсизлиги ва математика баллари ўртасида кучли боғлиқликни аниқлади. Ҳафтада бир марта ёки ундан кўпроқ озиқ-овқат сотиб олмаслик академик ютуқларга салбий таъсир қилади. Тадқиқотда иштирок этган ўзбекистонлик қатнашчиларнинг тахминан 30 фоизи ҳафтасига камида бир марта озиқ-овқат сотиб ололмаслигини айтган.
Мактаб ҳаёти:
- Ўқувчиларнинг 18 фоизи мактабда ўзини ёлғиз ҳис қилади, яна 18 фоизи мактабга боғлиқлигини ҳис қилмайди.
- Ўқувчиларнинг 10 фоизи ҳаётидан қониқмайди.
- Ўқувчиларнинг деярли ярми мактабга боришда ёки мактаб ҳудудида ўзларини хавфсиз ҳис қилмайди.
- 20−25% ўқувчи синфда тартиб-интизом билан боғлиқ муаммоларни қайд этди.
- Қизларнинг 15 фоизи ва ўғил болаларнинг 19 фоизи мактабда буллинг қурбони бўлган.
Ресурслар:
- Ўзбекистонда 6 ёшдан 15 ёшгача бўлган ҳар бир ўқувчига ўн йиллик таълим учун тахминан 15 300 доллар (ХҚП — харид қобилияти паритети) сарфланади.
- Болаларнинг 24 фоизи ўқитувчилар етишмайдиган мактабларда ўқийди.
- Болаларнинг 28 фоизи малакали ўқитувчилар билан таъминлашда муаммоси бўлган мактабларда ўқийди.
Тадқиқотдаги бошқа хулосалар
Таълим тизимининг хусусиятлари (ижтимоий ва иқтисодий шароитлар, таълим сиёсати) ИҲТТга аъзо бўлмаган мамлакатларда ўқувчиларнинг математика кўрсаткичларига энг кўп таъсир кўрсатди. ИҲТТ аъзоси бўлган мамлакатларда таълим тизими хусусиятларининг таъсири унчалик катта эмас, чунки ижтимоий ва иқтисодий шароитлар ўхшаш. (Ўзбекистон ИҲТТ аъзоси эмас).
Муайян чегарагача (ўн йиллик ўқиш учун ҳар бир ўқувчи учун 75 000 долларгача (ХҚП)) таълим харажатлари ва таълим ютуқлари ўртасида ижобий боғлиқлик мавжуд: мамлакат таълимга қанча кўп маблағ сарфласа, натижа шунчалик яхши бўлади.
Оиланинг ижтимоий-иқтисодий аҳволи, ота-оналарнинг таълим даражаси ва ўқувчиларнинг математикадаги ютуқлари ўртасида мустаҳкам боғлиқлик ҳам аниқланди. Бадавлат оилаларнинг болалари яхшироқ натижа қайд этди. 35−44 ёшдаги аҳолиси кўпроқ олий маълумотга эга бўлган мамлакатлар яхши натижаларни кўрсатди.
Болаларни турли ўқув дастурларига эрта йўналтирадиган мамлакатларда боланинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати ва уларнинг ўқув натижалари ўртасидаги боғлиқлик чуқурлашди.
Мактабгача таълим олган болалар мактабда яхшироқ ўқимоқда.
Юқори натижаларга эришган мамлакатларда мактаблар болаларга уй вазифаларини бажаришлари учун жой ва болаларга ёрдам бериш учун ўқитувчилар билан таъминлайди.
Ота-оналарнинг фарзанди таълим олишида иштирок этиши, фарзандларининг билим олишига қизиқиши болаларнинг ўқув фаолиятига ижобий таъсир кўрсатади.
Рақамли қурилмалардан ўқув мақсадларида ўртача (кунига бир соатгача) фойдаланиш, шунингдек, уларни ҳордиқ чиқариш учун меъёрида ишлатиш болаларнинг ўқув фаолиятига ижобий таъсир кўрсатади.

Организация экономического сотрудничества и развития (OECD) обнародовала результаты международного исследования по оценке образовательных достижений учащихся (PISA), проведённого в 2022 году. В исследовании участвовали более 690 тысяч 15-летних школьников из 81 стран и территорий. Некоторые страны, как, например, Узбекистан, Камбоджа, Сальвадор, Ямайка, Монголия и Палестина, участвовали впервые.
Основным фокусом исследования в 2022 году была математическая грамотность. Кроме того, в исследование были включены тесты по читательской грамотности и естественно-научной грамотности. Средний балл стран-участниц составил: 472 — по математической грамотности, 476 — по читательской грамотности и 485 — по естественно-научной грамотности.
Рейтинг стран
Сингапурские школьники показали лучшие результаты по всем направлениям: 575 баллов по математической грамотности, 543 — по читательской грамотности и 561 — по естественно-научной грамотности. В целом, в исследовании лидируют школьники из Юго-Восточной Азии и регионов Китая. Эстония и Канада также вошли в топ-10 по всем направлениям.
10 стран с лучшими результатами:
Математическая грамотность
Читательская грамотность
Естественно-научная грамотность
Сингапур
Макао (Китай)
Ирландия
Тайбэй (Китай)
Гонконг (Китай)
Корея
Тайпей (Китай)
Эстония
Швейцария
Финляндия
Нидерланды
Новая Зеландия
Австралия
Баллы выше среднего удалось набрать: по математической грамотности — школьникам в 23 странах, по читательской грамотности — школьникам в 20 странах и по естественно-научной грамотности — школьникам в 24 странах.
10 стран с худшими результатами:
72
Северная Македония
Сальвадор
73
Иордания
Албания
Гватемала
74
Панама
Доминиканская республика
Палестина
75
Косово
Парагвай
76
Филиппины
Марокко
77
78
79
80
81
Камбоджа
Из других постсоветских стран, участвовавших в исследовании, лидируют Латвия, Литва и Украина (в связи с полномасштабным вторжением России были задействованы только 18 из 27 регионов). В целом, постсоветские страны показали следующие результаты (место, балл):
21. Латвия (483 балла)
27. Латвия (475)
19. Латвия (494)
24. Литва (475)
32. Литва (472)
29. Литва (484)
41. Украина (441)
46. Украина (428)
39. Украина (450)
46. Казахстан (425)
51. Молдова (411)
49. Казахстан (423)
50. Молдова (414)
61. Казахстан (386)
51. Молдова (417)
56. Азербайджан (Баку) (397)
67. Грузия (374)
66. Грузия (384)
60. Грузия (390)
69. Азербайджан (Баку) (365)
68. Азербайджан (Баку) (380)
В целом, во многих странах, участвовавших в предыдущих циклах PISA, результаты ухудшились. Средние баллы по математике упали на 15 баллов (что равно полугодию обучения), по чтению — на 10 баллов (что равно трём четвертям учебного года). Результаты по естественным наукам не сильно изменились. Авторы приходят к выводу, что причиной этому является не только пандемия, так как тенденция к снижению наблюдалась и в предыдущих циклах PISA.
Результаты Узбекистана
В исследовании участвовали более 7200 учащихся из 202 школ Узбекистана. Страна попала в последнюю десятку по всем трём направлениям: математическая грамотность — 364 балла при среднем балле 472, читательская грамотность — 336 баллов при среднем балле 476 и естественно-научная грамотность — 355 баллов при среднем балле 485.
Согласно Концепции развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года, Узбекистан планирует попасть в топ-30 стран по результатам PISA к 2030 году.
В исследовании выделены шесть уровней владения каждой из областей грамотности, из которых второй является базовым, необходимым для решения простых повседневных задач. По математической грамотности всего 14,4% школьников Узбекистана достигли второго уровня, 4,2% — третьего уровня, 0,7% — четвёртого уровня. Владеющих математикой на пятом и шестом уровнях среди узбекистанских школьников не нашлось.
По читательской грамотности всего 12,2% учащихся достигли второго уровня, 1,8% — третьего уровня, 0,1% — четвёртого уровня.
По естественно-научной грамотности 16,5% достигли второго уровня, 2,2% — третьего уровня, 0,1% — четвёртого уровня.
В целом, более 60% учащихся не достигли минимального второго уровня ни по одному из трёх аспектов грамотности (чтение, математика, естествознание).
Самые неблагополучные учащиеся (худшие 20% социально-экономического статуса по международным меркам) таких стран, как Сингапур (487 баллов), Япония (450 баллов) и Эстония (427 баллов) показали по математике результаты лучше, чем самые благополучные учащиеся (лучшие 20% социально-экономического статуса по международным меркам) из Узбекистана (386 баллов).
Гендерные различия: Мальчики лучше справляются с математикой, а девочки — с чтением. По математике доля девочек с низкими результатами выше (83% у девочек и 78% у мальчиков), по чтению — наоборот (84% у девочек и 88% у мальчиков). На каждые 10 мальчиков приходится менее 8 девочек, чьи результаты превышают минимальный уровень.
Узбекистан оказался среди стран, где социально-экономические различия сильно влияют на результаты по математике. Результаты детей из богатых семей (топ-25% по социально-экономическому статусу) на 22 балла выше, чем результаты детей из худших 25% по социально-экономическому статусу. Однако примерно 20% детей из неблагополучных семей смогли попасть в топ-25% по математике.
Исследование также показало сильную зависимость между продовольственной безопасностью и результатами по математике. Невозможность купить еду раз в неделю или чаще негативно сказывается на учебных достижениях. До 30% учащихся из Узбекистана, участвовавших в исследовании, ответили, что они не имели возможности купить еду минимум раз в неделю.
Школьная жизнь:
• 18% учащихся чувствуют себя одиноко в школе и ещё 18% не чувствуют привязанности к школе;
• 10% учащихся не удовлетворены своей жизнью;
• почти половина учащихся не чувствуют себя в безопасности по дороге в школу или внутри школы;
• 20−25% учащихся отметили наличие проблем с дисциплиной в классе;
• 15% девочек и 19% мальчиков были жертвами буллинга в школе.
Ресурсы:
• Узбекистан тратит примерно 15 300 долларов (по паритету покупательской способности) на одного учащегося за десять лет его обучения в возрасте от 6 до 15 лет;
• 24% детей учатся в школах, где не хватает учителей;
• 28% детей учатся в школах, которые испытывают проблемы с квалифицированными учителями;
Другие выводы из исследования
Характеристики образовательной системы (социальные и экономические условия, образовательные политики) больше всего повлияли на результаты учащихся по математике в странах, не являющихся членами OECD. В странах, являющихся членами OECD, влияние характеристик образовательных систем не очень большое, так как социальные и экономические условия схожи (Узбекистан не является членом OECD).
До определённого порога (75 тысяч долларов (по паритету покупательской способности) на ученика за 10 лет обучения) наблюдается позитивная корреляция между затратами государства на обучение и учебными достижениями: чем больше страна тратит на образование, тем лучше результат.
Выявлена сильная взаимосвязь между социально-экономическим статусом семьи, уровнем образования родителей и достижениями учащихся в математике. Дети из более благополучных семей показывают результаты выше. Страны, где больше взрослого населения 35−44 лет имеют высшее образование, показали лучшие результаты.
В странах с ранним разделением детей по разным академическим программам усугубляется взаимосвязь между социально-экономическим статусом ребёнка и его академической успеваемостью.
Дети, которые получали дошкольное образование, учатся лучше в школе.
В странах с более высокими результатами школы предоставляют комнату, чтобы дети могли делать домашние задания и учителей, чтобы помогать детям.
Участие родителей в обучении ребёнка, их заинтересованность в учёбе детей положительно влияет на успеваемость детей.
Умеренное (до одного часа в день) использование цифровых девайсов в образовательных целях, а также их умеренное использование для отдыха положительно влияет на успеваемость детей.