АҚШ ташкилотлари иштирокида амалга оширилган Инглиз тилида сўзлашувчи миллат (English Speaking Nation — ESN) дастури доирасида Ўзбекистон бўйлаб 18 000 дан ортиқ инглиз тили ўқитувчиси ўқитилди. Тўрт йил давом этган, қиймати 7 миллион доллар бўлган ушбу дастур 20 апрель куни якунланди, деб хабар берди АҚШ элчихонаси матбуот хизмати.
Дастур 2019 йил ноябрь ойида АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси ҳамда Ўзбекистон Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда ишга туширилган. Халқаро таълим бўйича Америка кенгашлари томонидан амалга оширилган ушбу қўшма ташаббус Ўзбекистондаги инглиз тили ўқитувчиларига ўз ўқувчиларининг тил билиш малакасини ошириш учун самарали ўқитиш методологияси билан таъминлашга қаратилган.
Мазкур комплекс дастур Ўзбекистон бўйлаб ўрта мактабларнинг инглиз тили ўқитувчиларига интенсив малака ошириш имкониятларини тақдим этди. Хусусан, 452 нафар ўқитувчи TESOL дастури бўйича юзма-юз ўтказилган 140 соатлик курс орқали халқаро миқёсда тан олинган сертификатларга эга бўлди. 66 нафар ўқитувчидан иборат гуруҳ 2024 йил 16 март куни TESOL курсларини тамомлади.
english speaking nation, esn
Бундан ташқари, 693 нафар инглиз тили ўқитувчиси ўз ҳамкасбларини қўллаб-қувватлаш мақсадида бутун мамлакат бўйлаб эксперт ўқитувчилар тармоғини шакллантириб, тренер ва мураббий бўлиш учун 60 соатлик ихтисослаштирилган курсда қатнашди. Бу ўқитувчилар ESN дастури доирасида Ўзбекистоннинг ҳар бир минтақасидан жами 18 000 дан ортиқ ўқитувчини ўқитди. Ўқитувчиларнинг якуний гуруҳи 2024 йил март ойида ушбу тренингларда қатнашди, натижада дастурда ўқитилганларнинг умумий сони 18 минг нафардан ошди.
«Ўқитувчиларнинг хабар қилишларича, мазкур дастур уларга ўз дарсларини тўғри режалаштиришда ёрдам берган ҳамда ўз мактаб жамоаларида етакчи бўлишларида қўллаб-қувватлаган. Мактаб директорлари ҳам ўқитувчиларнинг инновацион таълим усулларини эътироф этишмоқда. Ўқувчилар эса инглиз тилида кўпроқ гаплашмоқда ва тил кўникмаларини тобора ривожлантириб бормоқда», — деди АҚШ элчиси Жонатан Ҳеник.
ESN ҳақида қўшимча маълумотни мазкур ҳавола орқали олиш, саволларни эса esn@americancouncils.org электрон почтасига йўллаш мумкин.

В Узбекистане завершилась четырёхлетняя программа English Speaking Nation («Англоговорящая нация», ESN) стоимостью 7 млн долларов, в ходе которой было подготовлено более 18 тысяч учителей английского языка по всей стране.
Инициатива была запущена в ноябре 2019 года Министерством народного образования (как оно тогда называлось) и посольством США с целью предоставления учителям английского языка в Узбекистане наиболее эффективных методик обучения для повышения уровня владение языком учеников государственных школ. Она была реализовала Американскими советами по международному образованию.
Как сообщила пресс-служба посольства США, в рамках комплексной программы 693 учителя приняли участие в специализированном 60-часовом курсе, чтобы стать тренерами и наставниками. Так была сформирована сеть опытных педагогов по всей стране, которые обучили более 18 тысяч своих коллег во всех регионах Узбекистана.
452 учителя получили международно признанные сертификаты в рамках программы TESOL — интенсивного 140-часового курса. Завершающая группа из 66 учителей завершила обучение TESOL 16 марта.
Опросы, проведённые среди участников ESN, выявили возросшую уверенность в использовании английского языка в преподавании, улучшение навыков планирования уроков и результатов обучения учащихся, а также появление учителей-лидеров в школах.
Участвовавшие в программе учителя сообщили, что получили положительные отзывы от директоров своих школ за инновационные подходы к обучению, которые привели к значительному улучшению уровня владения языком учащихся.