АҚШ ташкилотлари иштирокида амалга оширилган Инглиз тилида сўзлашувчи миллат (English Speaking Nation — ESN) дастури доирасида Ўзбекистон бўйлаб 18 000 дан ортиқ инглиз тили ўқитувчиси ўқитилди. Тўрт йил давом этган, қиймати 7 миллион доллар бўлган ушбу дастур 20 апрель куни якунланди, деб хабар берди АҚШ элчихонаси матбуот хизмати.
Дастур 2019 йил ноябрь ойида АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси ҳамда Ўзбекистон Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда ишга туширилган. Халқаро таълим бўйича Америка кенгашлари томонидан амалга оширилган ушбу қўшма ташаббус Ўзбекистондаги инглиз тили ўқитувчиларига ўз ўқувчиларининг тил билиш малакасини ошириш учун самарали ўқитиш методологияси билан таъминлашга қаратилган.
Мазкур комплекс дастур Ўзбекистон бўйлаб ўрта мактабларнинг инглиз тили ўқитувчиларига интенсив малака ошириш имкониятларини тақдим этди. Хусусан, 452 нафар ўқитувчи TESOL дастури бўйича юзма-юз ўтказилган 140 соатлик курс орқали халқаро миқёсда тан олинган сертификатларга эга бўлди. 66 нафар ўқитувчидан иборат гуруҳ 2024 йил 16 март куни TESOL курсларини тамомлади.
english speaking nation, esn
Бундан ташқари, 693 нафар инглиз тили ўқитувчиси ўз ҳамкасбларини қўллаб-қувватлаш мақсадида бутун мамлакат бўйлаб эксперт ўқитувчилар тармоғини шакллантириб, тренер ва мураббий бўлиш учун 60 соатлик ихтисослаштирилган курсда қатнашди. Бу ўқитувчилар ESN дастури доирасида Ўзбекистоннинг ҳар бир минтақасидан жами 18 000 дан ортиқ ўқитувчини ўқитди. Ўқитувчиларнинг якуний гуруҳи 2024 йил март ойида ушбу тренингларда қатнашди, натижада дастурда ўқитилганларнинг умумий сони 18 минг нафардан ошди.
«Ўқитувчиларнинг хабар қилишларича, мазкур дастур уларга ўз дарсларини тўғри режалаштиришда ёрдам берган ҳамда ўз мактаб жамоаларида етакчи бўлишларида қўллаб-қувватлаган. Мактаб директорлари ҳам ўқитувчиларнинг инновацион таълим усулларини эътироф этишмоқда. Ўқувчилар эса инглиз тилида кўпроқ гаплашмоқда ва тил кўникмаларини тобора ривожлантириб бормоқда», — деди АҚШ элчиси Жонатан Ҳеник.
ESN ҳақида қўшимча маълумотни мазкур ҳавола орқали олиш, саволларни эса esn@americancouncils.org электрон почтасига йўллаш мумкин.

Uzbekistan has completed a four-year, $7 million English Speaking Nation (ESN) program which trained over 18,000 English teachers across the country.
Launched in November 2019 by the Ministry of Public Education (as it was then called) and the U.S. Embassy, the initiative aimed to enhance English language proficiency among public school students by equipping teachers with effective teaching methodologies.
Implemented by the American Councils for International Education, the program included specialized training courses. 693 teachers underwent a 60-hour course to become instructors and mentors, the press service of the U.S. Embassy reported. This effort resulted in the establishment of a network of experienced educators across the country, who subsequently trained over 18,000 of their colleagues across all regions of Uzbekistan.
Additionally, 452 teachers completed the intensive 140-hour TESOL program and received respective certification. The final group of 66 teachers finished their training on March 16.
Surveys conducted among ESN participants revealed increased confidence in utilizing English for teaching, improvement of lesson planning skills and student learning outcomes, as well as the emergence of teacher leaders in schools.
Participating teachers reported positive feedback from their school principals regarding the adoption of innovative teaching methodologies which led to significant improvements in students'' language proficiency.