3 апрель куни эрталаб Тайванда сўнгги 25 йилдаги энг кучли зилзила содир бўлди. Табиий офат камида тўққиз кишининг умрига зомин бўлди. 800 нафардан ортиқ киши жароҳат олди. Бу 23 млн аҳолиси бўлган мамлакат учун ўлим сони нисбатан паст бўлиб, бошқа мамлакатлардаги, жумладан, ривожланган мамлакатлардаги зилзила зараридан кескин фарқ қилади. Жумладан, 2011 йилда Крайстчерчдаги (Янги Зеландия) зилзила 165 кишини, 2015 йилда Непалда содир бўлган зилзила деярли 10 минг кишини ҳаётдан олиб кетганди.
«Газета.uz» Reuters, AP ва National Post агентликлари зилзилаларга мойил бўлган Тайваннинг табиий офатга қандай дош бера олгани ҳақида ҳикоя қилади.
Нега Тайванда тез-тез зилзилалар содир бўлади?
Тайвань ороли Тинч океанининг «олов ҳалқаси» деб аталадиган сейсмик фаол зонада жойлашган. Бу Тинч океанини ўраб турган сейсмик ёриқлар чизиғида дунёдаги энг кўп зилзилалар содир бўлади.
Филиппин ва Евросиё тектоник плиталарининг ўзаро таъсири натижасида юзага келган стресс туфайли ҳудудда зилзилаларга нисбатан заифлик сезилади.
Тайвань зилзилаларга қандай тайёрланмоқда
Тайвань расмийлари чоршанба кунги 7,2 магнитудали зилзила бўлганини маълум қилган бўлса, АҚШ геологик хизмати унинг кучини 7,4 га баҳолаган. Ер силкинишлари орол бўйлаб 125 тага яқин бинони вайрон қилди, уларнинг ярми аҳоли сийрак тоғли ҳудуд — Ҳуалиен шаҳридадир. Шу билан бирга, пойтахт Тайпей кучли силкинишлар бўлганига қарамай, кўп зарар кўрмади.
Зилзила эрталабки тиғиз вақтда содир бўлган, бироқ бу транспорт қатнови тўхтаб қолишига сезиларли даражада таъсир қилмаган — бир неча дақиқа ўтиб, ота-оналар фарзандларини мактабга, ишчилар эса ўз офисларига кетаётганди, дея қайд этади AP.
«Тайваннинг зилзилаларга кўрган тайёргарлиги дунёдаги энг илғор кўрсаткичлардан биридир. Оролда қатъий қурилиш қоидалари, жаҳон даражасидаги сейсмологик тармоқ ва сейсмик хавфсизлик бўйича кенг қамровли таълим кампаниялари мавжуд», — дея таъкидлади Миссури Фан ва Технология Университети (АҚШ) профессори, сейсмолог ва профессор Стивен Гао.
Ҳукумат 1970 йиллардан бери янги ва мавжуд биноларнинг зилзилага чидамлилиги даражасини кўриб чиқмоқда ва қурилиш меъёрларини кучайтирмоқда. Шунингдек, биноларнинг зилзилага чидамлилигини текширишни истаган аҳолига субсидиялар таклиф қилмоқда.
3 апрелдаги фотосуратлар ва видеоларда Ҳуалиендаги бинолар ақлбовар қилмайдиган даражада қийшайиб қолганини кўриш мумкин, деб ёзади National Post. «Бинолар кўчаларга эгилиб қолган, унинг атрофида кичик вайроналар бор, аммо иншоотнинг асоси бузилмаган, уларнинг атрофида кранлар ва қутқарувчилар турибди. Деразаларга бириктирилган кондиционерларнинг аксарияти ҳатто бузилмаган», — деб ёзади нашр.
1999 йилги зилзила 4500 тадан ортиқ биноларни вайрон қилгандан сўнг, Тайвань ҳукумати 1997 йилгача қурилган минглаб жамоат биноларини текшириб чиқди ва мустаҳкамлади. Ўшандан бери ҳукумат биноларни, жумладан, мактаблар ва хусусий уйларни мустаҳкамлаш бўйича бир қанча бошқа дастурларни ҳам амалга оширди.
«Тайвань анчадан бери жуда юқори стандартлардаги қурилишлар қилади», деди (Канада) Монреалдаги МакГилл университети зилзила геологияси кафедраси мудири Кристи Роу. Унинг сўзларига кўра, бу зилзилалар Тайванда вайронагарчиликка сабаб бўлган бўлса ҳам, буни бошқа бир мамлакатнинг худди шу кучдаги зилзиладан қандай азоб чекиши билан солиштириб бўлмайди.
1999 йил 21 сентабрда юз берган зилзила Тайвань ҳукумати учун фавқулодда вазиятларни бошқариш қонунларини кучайтиришга туртки бўлди, деб ёзади Reuters. Мамлакатда зилзилаларни мувофиқлаштириш ва унга тайёрланиш бўйича иккита марказ ташкил этилди. 21 сентябрда бутун мамлакат бўйлаб табиий офат оқибатларини бартараф этиш бўйича ўқув машғулотлари куни ўтказилди. Одамлар мобил телефонларига зилзила ва цунами ҳақида ёлғон сигналлар олган, орол бўйлаб мактабларда эвакуация машғулотлари ўтказилган.
Бундан ташқари, зилзила пайтида ишлатиладиган огоҳлантириш тизими ҳукумат Хитойнинг яқинлашиб келаётган ҳаво ҳужуми ҳақида огоҳлантириш учун фаоллаштирадиган тизим бўлган.
Мутахассисларнинг фикрича, Тайванга зилзилалар билан курашишда ёрдам берадиган яна бир омил — бундай вазиятларда ўзаро ёрдам маданияти. «Улар нима қилишни, бир-бирига қандай ёрдам беришни билишади. Ҳамманинг тайёргарлиги бор: уйда нима қилаётганингиздан тортиб, мактаблар, муниципалитетларгача», — дея таъкидлайди Роу.
Ҳуалиен округи раҳбари Чанг Донг-яо Reuters агентлигига берган изоҳида фавқулодда вазият юзага келганда маҳаллий ҳокимият органларининг ҳукумат идоралари билан асосий мувофиқлашувини таъкидлаб ўтди. 2018 йилда 7 кишининг ҳаётига зомин бўлган 6,4 магнитудали зилзиладан сўнг маҳаллий ҳокимият идоралари табиий офатларга жавоб чораларини яхшилаш учун давлат идоралари ва нодавлат ташкилотлар билан мувофиқлаштиришни кучайтирди, деди у.
Бу сафар округ расмийлари ва полиция бошқа бўлинмалар билан биргаликда Ҳуалиен шаҳридаги зарар кўрган ҳудудлардан аҳолини эвакуация қилишга ёрдам берди, шунингдек, шикастланган биноларни тозалади. «Ҳар ким ўз ишини қилади. Вилоят ҳукумати ва маҳаллий маъмурият зарарни имкон қадар камайтириш учун биргаликда ҳаракат қилди», — деди Чанг.

Утром 3 апреля на Тайване произошло самое сильное землетрясение за последние 25 лет. Жертвами стихии, по меньшей мере, стали девять человек, свыше 800 пострадали. Это относительно небольшое число погибших для страны с 23-миллионным населением, которое резко контрастирует с ущербом от землетрясений в других странах, включая развитые. Так, землетрясение в Крайстчерче (Новая Зеландия) в 2011 году унесло жизни 165 человек, а в результате землетрясения в Непале в 2015 году погибли почти 10 тысяч человек.
«Газета.uz» пересказывает материалы Reuters, AP и National Post о том, как Тайвань, подверженный землетрясениям, так хорошо справляется с ними.
Почему на Тайване часто происходят землетрясения
Остров Тайвань расположен в сейсмически активной зоне под названием Тихоокеанского «огненного кольца» — это линия сейсмических разломов, окружающей Тихий океан, где происходит большинство землетрясений в мире.
Район особенно уязвим для землетрясений из-за напряжения, накопленного в результате взаимодействия двух Филиппинской и Евразийской тектонических плит.
Как Тайвань готовится к землетрясениям
По данным тайваньских властей, магнитуда землетрясения в среду составила 7,2, в то время как Геологическая служба США оценила её в 7,4. Подземные толчки разрушили порядка 125 зданий по всему острову, половину из них — в Хуаляне, малонаселённом горном районе. При этом в столице страны Тайбэе ущерб был незначительный, хотя там ощущались сильные толчки.
Землетрясение произошло в утренний час пик, но не особо нарушило дорожный трафик — всего через несколько минут родители провожали своих детей в школу, а рабочие ехали в офисы, отмечает AP.
«Готовность Тайваня к землетрясениям является одной из самых передовых в мире, — отмечает Стивен Гао, сейсмолог и профессор Университета науки и технологий Миссури (США). — На острове внедрены строгие строительные нормы и правила, создана сейсмологическая сеть мирового класса и проводятся широкомасштабные кампании по просвещению общественности по вопросам сейсмической безопасности».
Правительство с 1970-х годов ужесточает строительные нормы и пересматривает уровень сейсмостойкости для новых и существующих зданий, а также предлагает субсидии жителям, желающим проверить сейсмостойкость своих зданий.
На фото и видео от 3 апреля видны здания в Хуаляне, нависшие под невероятными углами, пишет National Post. «Здания висят над улицами, окружённые небольшими обломками, но в остальном целые, а вокруг них краны и спасатели. В некоторых случаях можно увидеть кондиционеры, прикреплённые к окнам, многие из которых не разбились», — пишет издание.
После землетрясения 1999 года, когда были разрушены более 4500 зданий, тайваньские власти проверили и укрепили тысячи общественных зданий, построенных до 1997 года. С тех пор правительство также реализовало несколько других программ по укреплению зданий, в том числе школ и частных домов.
«В Тайване в течение очень долгого времени существовали очень высокие стандарты строительства, — отмечает Кристи Роу, заведующая кафедрой геологии землетрясений в Университете Макгилла в Монреале (Канада). — Поэтому эти землетрясения, даже если они и приводили к разрушениям, это не сравнится с тем, как другая страна пострадала бы от такого же землетрясения».
Землетрясение 1999 года, которое произошло 21 сентября, также послужило стимулом для правительства Тайваня ужесточить законодательство по управлению чрезвычайными ситуациями, пишет Reuters. В стране создали два центра по координации и обучению на случай землетрясений, а 21 сентября стал днём проведения общенациональных учений по ликвидации последствий стихийных бедствий. Люди получают на мобильные телефоны ложные тревоги о землетрясении и цунами, а в школах по всему острову проводятся учения по эвакуации.
Кроме того, система оповещения, которая используется при землетрясении, — это та же самая система, которую правительство активирует для предупреждения о надвигающемся налёте китайской авиации. В городах и уездах Тайваня также круглосуточно дежурят спасатели, готовые практически мгновенно отреагировать на стихийное бедствие.
Ещё одним фактором, который, по мнению экспертов, помогает Тайваню справляться с землетрясениями, является культура взаимопомощи в подобных ситуациях. «Они знают, что делать, знают, как помочь друг другу. У каждого есть подготовка: от того, что вы делаете дома до школ, муниципалитетов», — подчёркивает Роу.
Глава сельского уезда в Хуаляне Чанг Дун-яо в комментарии Reuters назвал ключевой координацию местных властей с правительственными ведомствами в случае ЧС. По его словам, после землетрясения магнитудой 6,4 в 2018 году, в результате которого погибли семь человек, местные власти усилили координацию с государственными органами и неправительственными организациями, чтобы улучшить реагирование на стихийные бедствия.
В этот раз чиновники округа и полиция вместе с другими подразделениями помогали эвакуировать жителей из пострадавших районов Хуаляня, а также расчищали одно из повреждённых зданий. «Каждый выполняет свою работу. Правительство округа и местная администрация работали вместе, чтобы максимально минимизировать ущерб», — отметил Чанг.