Россия Ички ишлар вазирлиги ҳукуматга миграция соҳасида давлат назоратини кучайтиришни назарда тутувчи қонун лойиҳасини тақдим этди.
Ҳужжат, номидан кўриниб турибдики, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Россияга кириши ва чиқиши, шунингдек, уларнинг Россия ҳудудида бўлиш ва яшаш шартларини тартибга солади.
Қонун лойиҳаси билан, хусусан, қуйидагилар таклиф этилмоқда:
- чет эл фуқароларининг вақтинча бўлиш муддатини календар йили учун 90 кунгача қисқартириш (ҳозирда олти ой учун 90 кун);
- Россияга киришда биометрик шахсий идентификацияни жорий этиш. Бу РФга кирувчи барча чет элликларнинг бармоқ изини мажбурий рўйхатдан ўтказиш ва суратга олишни назарда тутади;
- Россияда ноқонуний бўлиб турган чет элликлар учун назорат режимини ўрнатиш;
- давлат органларининг ахборот тизимларидан у ҳақдаги барча маълумотларни тўплайдиган хорижий фуқаронинг рақамли профилини яратиш;
- РФ ҳудудидаги чет эл фуқаросининг шахсини тасдиқловчи ягона ҳужжатни жорий этиш, бу бугунги кунда мавжуд бўлган мамлакатда яшаш ва ишлаш ҳуқуқини тасдиқловчи барча миграция ҳужжатларининг ўрнини босади;
- чет эллик ишчиларни Россияда ишлаш ҳуқуқини берувчи махсус реестрга, иш берувчиларни эса чет элликларни ёллашга рухсат берувчи бошқа реестрга киритиш;
- чет элликлар билан, агар улар қонунчиликни бузса, Россияга кириш, мамлакатда қолиш ва яшаш ҳуқуқларини эҳтимолий чеклаш тўғрисида содиқлик шартномасини тузиш;
- нафақат судларга, балки суддан ташқари федерал ижроия органларига ҳам чет элликларни мамлакатдан чиқариб юбориш тўғрисида қарор қабул қилиш ҳуқуқини бериш;
- чет эл фуқароларининг Россияда бўлиши (яшаши) устидан маъмурий назоратни полициянинг функцияларидан бирига айлантириш.
ИИВ матбуот хизмати хабарида айтилишича, қонун лойиҳаси чет элликларнинг «айрим ҳуқуқларини чеклаш» ва «уларга қўшимча масъулият юклаш» билан боғлиқ чора-тадбирларни қўллаш учун «зарур шароитлар» яратади.
Бундан ташқари, барча давлат органлари, ташкилотлар ва фуқаролар хорижликларнинг Россияда бўлиши қонунийлиги тўғрисидаги электрон тасдиқловни онлайн тарзда олишлари мумкин бўлади. Ушбу тасдиқ кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни рўйхатдан ўтказиш, никоҳ, бола туғилиши, олий ўқув юртлари, коллежлар ва мактабларга ўқишга киришда талаб қилинади, дейилади ИИВ хабарида.
Агентликнинг кейинроқ аниқлик киритишича, хорижликларнинг Россияда бўлиш муддатига чекловлар яшаш ёки ишлаш учун рухсатномаси бор, патент олган ёки меҳнат шартномасини имзолаган шахсларга нисбатан қўлланмайди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида Россия ИИВ ноқонуний мигрантлар учун назорат режими жорий этишни таклиф қилган эди. Реестрга киритилганларга машина ҳайдаш, пул ўтказиш ва турмуш қуришни тақиқлаш режалаштирилган эди.

МВД России внесло в правительство РФ законопроект с предложениями по ужесточению государственного контроля в сфере миграции.
Документ, как следует из названия, будет регулировать въезд и выезд из России иностранных граждан и лиц без гражданства, а также условия их пребывания и проживания на российской территории.
Проект закона, в частности, предлагает:
- сократить срок временного пребывания иностранцев до 90 дней в течение календарного года (сейчас 90 дней в течение полугода);
- ввести биометрическую идентификацию личности при въезде в Россию. Она предусматривает обязательную дактилоскопическую регистрацию и фотографирование всех иностранцев, въезжающих в РФ;
- установить контролируемый режим пребывания в отношении незаконно находящихся в России иностранцев;
- создать цифровой профиль иностранного гражданина, в котором будут собраны все сведения о нем из информационных системах госорганов;
- ввести единый документ, удостоверяющий личность иностранца на территории РФ, который заменит собой все выдаваемые сегодня миграционные документы, подтверждающие право проживания и работы в стране;
- включать иностранных работников в специальный реестр, дающий им право на трудовую деятельность в России, а работодателей — в другой реестр, позволяющий нанимать иностранцев;
- заключать соглашение о лояльности с иностранцами о возможном ограничении их прав на въезд, пребывание и проживание в России, если они нарушат российское законодательство;
- дать право выносить решения о высылке иностранцев не только судам, но и федеральным органам исполнительной власти во внесудебном порядке;
- сделать административный надзор за пребыванием (проживанием) иностранцев в России одной из функций полиции.
В сообщении пресс-службы МВД говорится, что законопроект создаст «необходимые условия» для применения мер, связанных «с ограничением отдельных прав» иностранцев и «возложением на них дополнительных обязанностей».
Кроме того, все органы государственной власти, организации и граждане смогут получить онлайн электронное подтверждение законности пребывания иностранцев в России. Это подтверждение потребуется для регистрации прав на недвижимость, брака, рождения ребёнка, зачисления в вузы, колледжи, школы, отметили в МВД.
Ведомство позже уточнило, что ограничения на срок пребывания в России иностранцев не будут действовать в отношении тех, кто получил вид на жительство (ВНЖ), разрешение на работу, патент или заключил трудовой договор, подтверждающий продление срока временного пребывания в РФ.
В ноябре прошлого года МВД России уже предлагало ввести режим контролируемого пребывания для нелегальных мигрантов. Попавшим в реестр планировалось запретить водить машину, переводить деньги и заключать брак.