Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) ЮНИСЕФ билан биргаликда Ўзбекистондаги болаларнинг монетар камбағаллиги даражаси, шунингдек, ижтимоий ҳимоя тизимининг камбағаллик даражасига таъсирини таҳлил қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz»га марказ матбуот хизмати.
Мазкур таҳлил ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадга мувофиқлигини баҳолаш, унинг афзалликлари ва камчиликларини аниқлаш, шунингдек, ижтимоий имтиёзлардан тенг фойдаланишни таъминлаш ва жамиятдаги камбағаллик даражасини пасайтириш учун уни такомиллаштириш чораларини таклиф қилиш имконини беради, дейилади ҳисоботда.
Ҳисоб-китобларга кўра, ижтимоий нафақалар бўлмаса, мамлакатда болалар камбағаллиги даражаси 1,6 баравар ошади. Бу Статистика агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда ўтказилган уй хўжаликлари бюджети ўрганиш маълумотлари асосида ҳисоблаб чиқилган.
2021 йилда ўтказилган сўровда 10 минг хонадон иштирок этган бўлса, 2023 йилда мамлакат бўйлаб 16 мингдан ортиқ оила ўрганилган.
Уч йил ичида Ўзбекистонда болалар камбағаллиги 7,8 фоизга — 2021 йилдаги 21,5 фоиздан 2023 йилда 13,7 фоизга камайган. Камбағалликни камайтириш тенденциялари шаҳар ва қишлоқ жойлари ўртасида сезиларли даражада фарқ қилади. Хусусан, қишлоқ жойларда болаларнинг камбағаллик даражаси 24,6 фоиздан 14,5 фоизгача, шаҳарларда эса 18 фоиздан 13 фоизгача камайган.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, болалар камбағаллиги даражаси энг паст бўлган ҳудудлар Навоий вилояти ва Тошкент шаҳри бўлса, Сирдарё ва Жиззах вилоятларида эса болалар камбағаллигининг нисбатан юқори эканлиги қайд этилган.
Ижтимоий тўловларни таҳлил қилиш
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилда Ўзбекистонда ижтимоий нафақаларнинг умумий қамрови 10,8 млн кишини ташкил этган.
Кам таъминланган оилаларни болалар нафақалари ва моддий ёрдам билан қамраб олиш — 2,1 миллионта кам таъминланган оиладан 9 млн нафар кишини ва 72,5 минг бенефициар оилани ташкил этади, умумий тўловлар миқдори 12,3 трлнга тенг.
болалар камбағаллиги, юнисеф
ИТИМ, шунингдек, уй хўжаликлари гуруҳлари ўртасида ижтимоий тўловларнинг тақсимланишини таҳлил қилди. Ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадлилиги ижтимоий нафақаларнинг тақсимланиши, қамрови ва етарлилиги ҳамда уларнинг камбағаллик даражасига таъсирини таҳлил қилиш орқали баҳоланди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, мавжуд ижтимоий ҳимоя тизими ресурсларнинг салмоқли қисмини аҳолининг энг кам таъминланган қатламларига йўналтиради.
Хусусан, ҳисоб-китобларга кўра, аҳолининг 20 фоизини ташкил этадиган энг бадавлат оилалар гуруҳи умумий ижтимоий нафақаларнинг деярли 6 фоизини, шу жумладан, болалар нафақаси оладиган уй-хўжаликларининг 4 фоизига тўғри келади. Аксинча, кекса ёшдаги пенсиялар аҳолининг барча гуруҳлари ўртасида нисбатан тенг тақсимланади, бу кекса аҳолини таъминлашга универсал ёндашувни акс эттиради.
Ижтимоий ёрдамнинг камбағаллик даражасига таъсири
Тадқиқотда ижтимоий ҳимоя тизимининг камбағаллик даражасига таъсири ҳам таҳлил қилинди.
Даромад етарли бўлмаган тақдирда, даромадлар камбағаллик чегарасидан паст бўлса, ижтимоий ўтказмаларнинг етишмаслиги камбағаллик даражасини 11 фоиздан 20,8 фоизгача, болалар камбағаллигини 13,7 фоиздан 21,8 фоизгача ва камбағал пенсионерлар улушини — 7,3 фоиздан 31,4 фоизгача оширади, деган хулосага келди тадқиқотчилар.
Хабарда қайд этилишича, Ўзбекистон барқарор ривожланишнинг биринчи мақсади — 2030 йилгача камбағалликни барча шаклларда бартараф этишга содиқлигини намойиш этмоқда.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с ЮНИСЕФ провели оценку уровня бедности среди детского населения, а также анализ эффективности системы социальной защиты, говорится в пресс-релизе центра.
Этот анализ позволяет выявить преимущества и недостатки действующей системы социальной защиты, а также предложить меры по её улучшению для обеспечения более равного доступа к социальным пособиям и снижения уровня бедности в обществе, говорится в сообщении.
Исследователи оценили влияние системы социальной защиты на уровень бедности. Согласно расчётам, в случае отсутствия социальных выплат уровень детской бедности в стране возрос бы в 1,6 раза.
Показатель уровня детской бедности рассчитывался на основе данных обследования бюджета домохозяйств, проводимого Агентством статистики совместно с Всемирным банком.
Предыдущее подобное обследовании проводилось в 2021 году, тогда в нем приняли участие 10 тысяч домохозяйств. В 2023 году было опрошено более 16 тысяч семей по всей стране.
Согласно данным исследования, за три года детская бедность в Узбекистане сократилась на 7,8 процентных пункта — с 21,5% в 2021 году до 13,7% в 2023 году. Тенденции в снижении уровня бедности заметно различаются между городскими и сельскими районами. В частности, в сельской местности уровень детской бедности снизился с 24,6% до 14,5%, тогда как в городах — с 18% до 13%.
Исследование выявило, что регионами с наиболее низким уровнем детской бедности являются Навоийская область и Ташкент, тогда как относительно высокий уровень детской бедности отмечен в Сырдарьинской и Джизакской областях.
Анализ социальных выплат
Согласно данным Национального агентства социальной защиты, общий охват социальными пособиями в Узбекистане в 2023 году составил 10,8 миллиона человек.
Охват малообеспеченных семей детскими пособиями и материальной помощью — 9 миллиона человек из 2,1 миллиона малообеспеченных семей и 72,5 тысячи семей-бенефициаров, с общей суммой выплат на 12,3 трлн сумов.
ЦЭИР также проанализировал распределение социальных выплат среди различных групп домохозяйств. Эффективность и адресность системы социальной защиты оценивалась путём анализа распределения, охвата и достаточности социальных пособий, а также их влияния на уровень бедности.
Основной акцент делается на три основные категории: пенсии по старости, социальная помощь, включая детские пособия, и непосредственно детские пособия. При этом, расчёты проводились отдельно для каждой целевой группы. При расчёте пенсионных пособий учитываются только домохозяйства с пожилыми людьми, при расчёте детских пособий — только домохозяйства с детьми, а при расчёте социальных пособий — все домохозяйства.
Кроме того, результаты были разделены на две группы в зависимости от наличия и отсутствия у домохозяйств адресных социальных трансфертов (или до и после социальных трансфертов). Такой подход позволяет выявить различия в их воздействии на разные категории населения.
Эксперты обращают внимание, что существующая система социальной защиты направляет большую часть ресурсов к наименее обеспеченным слоям населения. При этом, согласно расчётам, почти 6% получающих социальную помощь приходятся на наиболее обеспеченные 20% домохозяйств,
в т. ч. 4% домохозяйств, получающих детское пособие.
Напротив, пенсии по старости распределены сравнительно равномерно среди всех групп населения, что отражает универсальный подход к обеспечению пожилого населения.
Влияние социальной помощи на уровень бедности
В рамках исследования был проведён анализ влияния системы социальной защиты на уровень бедности.
В случае недостаточности дохода, когда доходы находятся ниже черты бедности, отсутствие социальных трансфертов увеличило бы уровень бедности с 11% до 20,8%, детскую бедность — с 13,7% до 21,8% и долю бедных пенсионеров — с 7,3% до 31,4%, пришли к выводу исследователи.