Коррупцияга қарши кураш агентлиги Сурхондарё вилояти Ангор тумани ҳокими Қосим Мардонов учун Captiva автомашинаси сотиб олишда қоидабузарлик содир этилгани ҳақида маълум қилди.
Туман ҳокими «аёллар дафтаридан» фойдаланиб, 349,9 миллион сўмга Captiva-5 автомашинаси сотиб олган. Шу билан бирга, туман ва шаҳарлар ҳокимлари учун хизмат автомобилининг максимал қиймати БҲМнинг 1000 баравари (340 млн сўм) этиб белгиланган, бу агентлик томонидан ҳам кўрсатиб ўтилди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги тавсиясига асосан автомашина туман ҳокимлиги балансидан чиқарилиб, Сурхондарё вилояти ҳокимлигига ўтказилди.
Собиқ депутат Расул Кушербоев фикрича, бу халқ кутган қарор эмас.
«Аслида халқ шу кўзбўямачиликни кутганмиди? Анитикоррупция агентлигининг қўл оёғи боғлаб қўйилгани аниқ, бироқ ваколатли бошқа идоралар бунга кўз юмишаётгани ғалати. Айни вазиятда вилоят ҳокимлиги ўз балансидаги бу автомобилни Ангор тумани ҳокимига фойдаланишга беради, вассалом. Шу билан ўрганишга ҳам, халқ фикри ва муҳокамаларга ҳам тупурилади», — деб ёзди у Telegram`даги каналида.
Собиқ депутатнинг ёзишича, муаммо машина кимнинг балансида сақланаётганида эмас, вилоятдаги кўплаб муаммоларни ҳал қилиш учун маблағ етишмаётган бир пайтда айрим ҳокимлар ўзларига аҳоли ҳисобидан қиммат машина сотиб олишида.

Агентство по противодействию коррупции Узбекистана сообщило о нарушении при покупке автомобиля Captiva для хокима Ангорского района Сурхандарьи Косима Мардонова.
Районный хоким за счёт «женской тетради» приобрёл автомобиль Captiva-5 за 349,9 млн сумов. При этом предельная стоимость служебного автомобиля для хокимов районов и городов установлена в 1000 БРВ (340 млн сумов), на что также указало ведомство.
По представлению Антикоррупционного агентства автомобиль был снят с баланса районного хокимията и передан хокимияту Сурхандарьинской области.
Бывший депутат Расул Кушербаев считает, что люди ожидали не такого решения.
«Понятно, что у Антикоррупционного агентства связаны руки, но странно, что другие компетентные ведомства закрывают на это глаза. В этой ситуации хокимият области просто передаст этот автомобиль на балансе в пользование хокиму Ангорского района и всё. И это будет плевком и на изучение, и на общественное мнение, и на обсуждения», — написал он в своём Telegram-канале.
По мнению экс-депутата, дело не в том, на чьём балансе хранится машина, а в том, что некоторые хокимы покупают себе дорогие автомобили за счёт населения, в то время как денег не хватает для решения многих проблем в области.