Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи чоғида янги электр станциялари қурилишига бағишланган маросимда иштирок этди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бугунги кунда Наманганда жами 913 мегаватт генерация қуввати мавжуд. Сўнгги уч йилда электр истеъмоли 24 фоизга ўсган ва бу давом этади.
Шу боис вилоятда жами қиймати 1,1 миллиард доллар, қуввати 1 минг 228 мегаватт бўлган учта мажмуа лойиҳалаштирилди. Булар гидроэлектр станциялар каскади ҳамда иккита қуёш электр станциясидир.
hyper partners, tepelon group holding, гэс, ўзбекгидроэнерго, қуёш электростанцияси
«Ўзбекгидроэнерго» акциядорлик жамияти 434 миллион доллар эвазига Уйчи тумани, Норин дарёсида 228 мегаваттли 6 та ГЭС каскадини қуради. Бунинг натижасида йилига 1 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилади, 310 миллион метр куб газ иқтисод қилинади, 430 минг хонадонга электр узатилади.
Ушбу ГЭС тўлиқ мамлакатда ишлаб чиқарилаётган ускуна ва технологиялар ҳисобига қурилиши кутилмоқда.
Поп туманида Германиянинг Hyper Partners компанияси томонидан 500 мегаватт қувватли қуёш электр станцияси қурилади. Мазкур лойиҳанинг қиймати 350 миллион доллар бўлиб, йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 1 миллиард 95 миллион киловатт-соатни ташкил этди. Hyper Partners Tashkent City Mall мажмуасини қурган, шунингдек, UTI Transit (ёқилғи етказиб бериш ва унинг улгуржи савдоси билан шуғулланувчи компанияларга эгалик қилади), Euroasia Transportation and Logistics Company (юк ташуви), Cinematica (фильмлар намойиши), ZEM Ultra-Logistics ва AKA Petroleum (омборга жойлаш ва сақлаш) компанияларида улушдор ҳисобланади (ёки аввал улушдор бўлган).
Бирлашган Араб Амирликларининг Tepelen Group Holding Limited компанияси билан ҳамкорликдаги қуёш электр станцияси ҳам Попда қурилади. Унинг ҳам қиймати 350 миллион доллар, қуввати 500 мегаватт бўлади.
Жорий йил охиригача мазкур станцияларни тармоққа улаш режалаштирилган.
Мазкур лойиҳалар натижасида Наманган вилоятининг генерация қувватлари 2141 мегаваттга етади. Йиллик 7,8 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бу эса вилоятнинг электр энергиясига бўлган 5,5 миллиард кВт соатлик талабини тўлиқ қоплайди. Ортган 30 фоиз электр Андижон ва Фарғона вилоятларига йўналтирилади.
Маросимда Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, мазкур йирик энергетика лойиҳалари қурилишини бошлаб берди.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йилда Поп ва Уйчи туманларида умумий қуввати 200 МВт бўлган электр энергиясини сақлаш тизимларини ишга тушириш режалаштирилмоқда. Ушбу лойиҳалар истеъмолнинг кўпайиши даврида ягона энергия тизимини мувозанатлаш ва истеъмолчиларни электр энергияси билан барқарор таъминлашга ёрдам беради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, совершая поездку по Наманганской области, принял участие в церемонии начала строительства новых электростанций, сообщила пресс-служба главы государства.
На сегодняшний день в Намангане расположены генерирующие мощности на 913 мегаватт. За последние три года потребление электроэнергии увеличилось на 24% и продолжает расти.
Поэтому для области были спроектированы три проекта на общую сумму 1,1 млрд долларов и общей мощностью 1228 МВт. Это каскад гидроэлектростанций и две солнечные электростанции.
Акционерное общество «Узбекгидроэнерго» за 434 млн долларов построит на реке Нарын в Уйчинском районе каскад из 6 гидроэлектростанций общей мощностью 228 МВт. В результате будет производиться 1 миллиард киловатт-часов электроэнергии в год, что позволит экономить 310 миллионов кубометров газа и обеспечить электроэнергией 430 тысяч домохозяйств.
Эти ГЭС, как ожидается, будут построены с использованием оборудования и технологий, производимых в Узбекистане.
В Папском районе компания Hyper Partners из Германии построит солнечную электростанцию мощностью 500 МВт. Стоимость проекта составляет 350 млн долларов, годовая мощность станции — 1 миллиард 95 миллионов киловатт-часов. Hyper Partners построила торговый центр Tashkent City Mall, а также имела или имеет доли в UTI Transit (владеет другими компаниями по транспортировке и оптовой торговле топливом), Euroasia Transportation and Logistics Company (грузовые перевозки), Cinematica (показ фильмов), а также ZEM Ultra-Logistics и AKA Petroleum (складирование и хранение).
Ещё одна солнечная электростанция будет построена в Папе в сотрудничестве с компанией Tepelen Group Holding из Объединённых Арабских Эмиратов. Ее стоимость также составит 350 млн долларов, а мощность — 500 МВт.
Планируется подключить эти станции к сети к концу этого года.
В результате этих проектов генерирующие мощности Наманганской области достигнут 2141 МВт. Ежегодно будет производиться 7,8 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Это полностью покрывает потребность области в 5,5 миллиарда киловатт-часов. Оставшиеся 30% электроэнергии будут направлены в Андижанскую и Ферганскую области.
На церемонии президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку и дал старт строительству этих крупных энергетических проектов.
Следует отметить, что в 2025 году планируется запуск систем хранения электроэнергии общей мощностью 200 МВт в Папском и Уйчинском районах. Эти проекты будут способствовать балансировке единой энергетической системы в периоды повышенного потребления и обеспечат стабильную поставку электроэнергии потребителям.
В этом же году в рамках строительства 14 солнечных и ветровых станций к сети будет подключено 2,6 ГВт мощности.